Venë thrombophlebitis e ulët gjymtyrëve - trajtim, simptomat, dietë


Thrombophlebitis të gjymtyrëve të ulët - një proces patologjik inflamatore që ndodh në muret venoz përmes përreth përqendrimin infektive dhe është i shoqëruar nga mpiksjes gjakut në lumen tyre. Pothuajse 90% e të karakterizuar nga një thrombophlebitis te extremiteteve te ulta. Veç kësaj, thrombophlebitis i extremiteteve te ulta karakterizuar nga forma e levizjes - një formë akute, Subacute dhe kronike.
Thrombophlebitis e ekstremiteteve të ulëta ndikon në venat hlubokoraspolozhennыe dhe ato që janë në sipërfaqen e këmbët, e cila është definuar si lokalizimin e inflamacionit dhe ngjizur. Përveç kësaj, procesi i sëmundjes është purulent dhe purulent. Në thelb në këtë sëmundje të kuptojnë inflamacion dhe mpiksje gjaku formacion në venë lokalizuara nën lëkurë, dmth sipërfaqe.


Thrombophlebitis e ekstremiteteve të ulëta janë një patologji serioze dhe e rrezikshme se pa metodat adekuate e trajtimit terapeutik mund të shkaktojë komplikime të ndryshme të tilla si thromboembolism LA, sepsa dhe trombozë hlubokoraspolozhennyh venat.


Venë thrombophlebitis e gjymtyrëve të ulët


Procesi i inflamacionit të murit venoz në lidhje me formimin e një mpiksje gjaku quajtur thrombophlebitis venave të gjymtyrëve të ulët. Deri më sot, shkencëtarët kanë saktësisht të sigurt për lumen deje e enëve të gjakut, të cilat mbyllet mpiksje formuar nga mpiksje gjaku dhe inflamacion të murit venoz - dy procesi lidhur ngushtë që janë paralele.

Thrombophlebitis e ekstremiteteve të ulëta ndikon kryesisht venat në sipërfaqe, nën lëkurë dhe të thellë në muskul. Në mënyrë tipike, në rastin e dytë është quajtur phlebemphraxis. Ajo është shumë më e vështirë dhe e rrezikshme, por ndodh më shpesh të parët.
Shkaqet e trombozë venoz të ekstremiteteve të ulëta të shërbejë tre faktorë kryesorë që kontribuojnë, njëri prej tyre është shumë më e theksuar të tjerët. Faktorë të tillë të përfshijnë, së pari, në mur dëmtuar venoz, dhe së dyti, procesi i ngadalësuar rrjedhjen e gjakut dhe, së treti, rritjen e koagulimit.

Në rastin e parë venat venoz mur mund të jetë i korruptuar si pasojë e veprimit mekanik dhe sofistikimi në dispozicion të tyre në masë të madhe rrit shfaqjes së lëndimit. Negativisht ndikojnë në enët venoz kirurgji, injeksion i barnave dhe vendosjen e catheters në venat zgavrën.
Në procesin e ngadalshëm të lëvizur gjaku të drejtpërdrejtë ndikon në pjesën tjetër të zgjatur krevat, fiksimit suva rezulton thyerje, lëndime të ulët gjymtyrë, të karakterizuar nga dërrmues, dmth nuk ka compression i indeve përreth venë. Përveç kësaj, ngadalësuar rrjedhjen e gjakut ESU promovuar disa sëmundje, të tilla si dështim të zemrës, ku zemra është e nevojshme për të pompë e vëllimit të vështirë të mjaftueshme të gjakut. Kështu, në gjymtyrët më të ulët formuar proceset ndenjur dhe të reduktuar shpejtësinë e fluksit të gjakut.

Por hypercoagulable mund të jetë defekt kongjenitale në prani të sistemit normal qarkullimit dhe fituar (me sëmundjet infektive, çrregullime hormonale, duke marrë droga, patologjitë onkologjike).
Në thelb inflamacion në muret e venë është karakter pa mikrobe, si një reagim ndaj murit të ndryshuar venoz ose trombo formuar. Por ndonjëherë mikrobet që janë në qarkullim, ose në afërsi të Vjenës, bashkuar me mpiksje dhe formoi thrombophlebitis purulent e gjymtyrë të ulët.

Pasi mpiksje ishte proces formuar, ajo në mënyrë spontane mund të lëvizë anijes ose nga trajtimi, të pushojë të rritet, dhe inflamacion ndërsa gradualisht subvencioneve. Në këtë rast, reduktuar në madhësi ngjizur mund të bllokojë pjesërisht ose plotësisht lumen në Vjenë, dhe kjo do të çojë në ndërprerjen e rrjedhjes së gjakut dhe uljen në vendin e anijeve deje. Prandaj, rreziku që mpiksje mund të thyejnë minimizohet.
Përndryshe, clots gjakut dhe inflamacion të vazhdojnë të zhvillohen. Ai është e bashkangjitur tek një mur anësor të venë, dhe fundi i lirë në lumen. Si rezultat i inflamacionit të mpiksje gjaku bëhet e paqëndrueshme dhe të lirshme, kështu që çdo paktën ndikuar që ai mund të shkaktojë epërsi. Pra venë thrombophlebitis e gjymtyrëve të ulëta mund të nxisin komplikime të tilla të tmerrshme si emboli pulmonare.

Me sëmundje të qëndrueshme, një mpiksje gjaku vazhdon të rritet, shkatërron venat dhe valvulat komunikantnyh penetron venat e thella janë formuar phlebemphraxis. Por shkatërrimin e valvulave në venat e të gjithë atyre që janë në sipërfaqe, të thellë dhe kommunikantnye CVI formuar. Pothuajse 95% e pacientëve thrombophlebitis e ekstremiteteve të ulëta ndikon në humbjen venë të madhe nën lëkurë dhe shumë më pak - i vogël.
Procesi simptomatik tablo patologjik varet formën e sëmundjes, e cila është një trombozë në akute ose kronike. Shpesh venë thrombophlebitis e ekstremiteteve të ulëta fillon papritmas, pa asnjë arsye, dhe nganjëherë nuk janë të lënduar këmbët. Shumë shpesh në dukje praninë e virusit në një pacient që marrin kontraceptive, i shoqëruar nga hypercoagulability. Gjithashtu varices janë një shkak i zakonshëm i sëmundjes.

Në mënyrë tipike, simptomat lokale të thrombophlebitis të gjymtyrëve të ulët mbizotëron mbi gjendjen e përgjithshme shëndetësore, e cila festohet si e kënaqshme. Në fillim, kjo patologji është e karakterizuar nga faqes intensive dhimbje zonën venë thrombosed, si dhe kufizimet në lëvizjen e gjymtyrëve. Në vend të shkatërrimit Vjenë bëhet kuqërremtë, dhe nëse progresi skuqje përhapet shumë më tepër. Përveç kësaj, temperatura e lëkurës në vendin e skuqje. Prekur Vjenë në këtë fushë është një kurrizit dendur dhe të dhimbshme. Nëse thrombophlebitis e gjymtyrëve të ulët kap venat, njësitë bëhet dendësia karakteristike, dhe dhimbje rritur disa herë.

Ndonjëherë ju mund të vëzhgojnë ënjtje e këmbës së prekur, por vetëm në zonën që është një shkelje e murit venoz, i cili dallon thrombophlebitis e phlebemphraxis.
Simptomat e përgjithshme përbëhet nga rritje të temperaturës, paraqitjes së etheve dhe gjendja e keqe absolute.
Thrombophlebitis kronike të gjymtyrëve të poshtme karakterizohet nga periudha të gjata rëndim të gjithë ata që kanë të gjitha këto simptoma. Në mungesë përkeqëson periudhë, manifestimet e jashtme kryesisht mungon.
Thrombophlebitis përsëritura nga gjymtyrë të ulët, mund të formohen në venat e ndryshme që nuk kanë qenë të dëmtuara dhe janë të emigrojnë phlebitis. Dhe kjo është konsideruar si një shkak serioz për shqyrtim të kujdesshëm, pasi kjo sëmundje kontribuon në zhvillimin e tumoreve.

Për venë testimit thrombophlebitis e ekstremiteteve të ulët duke përdorur ultratinguj, e cila i referohet në mënyrë të mjaftueshme informative dhe konfirmon sëmundjen ekzistuese, përcakton lokacionin dhe kohëzgjatjen e mpiksje gjaku, dhe vlerëson rrezikun e mundësisë së ndarjes së saj.


Thrombophlebitis sipërfaqësore të gjymtyrëve të ulët


Kjo sëmundje patologjik karakterizohen nga inflamacion e mureve të venave sipërfaqësore, të vendosura nën lëkurë në një thellësi dy apo tre centimetra, për shkak të prani të një përqendrim infektive dhe formimin e një mpiksje gjakut në lumen venoz. Shpesh sëmundja është e lidhur me komplikimet e venave me variçe e gjymtyrë të ulët.

Thrombophlebitis sipërfaqësore të gjymtyrëve të ulët konsiderohet sëmundje polyetiolohichnym, e cila ndikon në formimin e thyer integritetin venat mur për aderimin e agjentëve infektivë. Në këtë rast, këto infeksione mund të merrni në mur venoz me indet përreth përflakur ose përhapur në limfatike dhe enët e gjakut.
Thrombophlebitis sipërfaqësore të gjymtyrëve të ulët nga një shumëllojshmëri e foci kronike inflamatore në trup (pneumonia, tuberkulozi kariesit erizipela, grykët, gripit). Përveç kësaj, një rol të rëndësishëm në zhvillimin e thrombophlebitis sipërfaqësore të gjymtyrëve të ulët të luajë proceset ndenjur në gjak dëmtuar përbërjen fizike dhe kimike të gjakut dhe hypercoagulation.

Ka disa faktorë që provokojnë zhvillimin e thrombophlebitis të venave sipërfaqësore të ekstremiteteve të ulëta. Midis tyre janë: sëmundjet infektive, lezionet e kirurgjisë traumatike natyrës, neoplasms malinje, proceset alergjike, injeksion intravenoz, shtatzënisë, kontraceptivëve oral, trashje.
Kjo sëmundje është klasifikuar në llojin infektive (pas lindjes, aborti, ethe, operacionet dhe proceset me karakter purulent) dhe pa mikrobe (me venat me variçe, phlebitis migratore, pas traumave dhe compression, sëmundjeve ESU).

Thrombophlebitis sipërfaqësor i extremiteteve te ulta mund të shfaqet në formën e purulent, purulent, akute, Subacute dhe kronike.
Në proces sëmundje akute patologjike fillon papritmas, i shoqëruar nga subfebrile. Kanë dhimbje përgjatë venë prekur, në rritje në kohën e lëvizjeve gjymtyrë. Ndonjëherë ka ënjtje. Prekje të zbulojë të dendura, nyje dhimbshme me lëkurë hyperemic mbi to. Sëmundja mund të ndodhë nga dy javë deri në një muaj.
Subacute karakterizohet nga ënjtje të lehtë dhe dhimbje dhemb. Temperatura nuk lind, dhe vulos infiltrates pothuajse pa dhimbje, dhe lëkura bëhet ngjyrë vjollcë, dhe ndonjëherë edhe të zezë. Procesi patologjik zgjat për disa muaj.

Thrombophlebitis sipërfaqësore të gjymtyrëve të ulëta ndodh në venat me variçe kronike dhe lodhje të dukshme, ndërsa në këmbë. Prekje kurrizit prekshëm natyra i ngushtë i disa nyje. Në këmbët e prekura formuar ënjtje, vjen natën dhe gjatë ditës atje. Gjatë një proces karakterizohet çrregullime trofike. Dhe ne trajtimin e pamjaftueshme të komplikimeve zhvillim në formën e dermatitit, ekzemë, abscese, abscese, organeve tromboembolise somatike, sepsis, neurit ishemike, lymphadenitis.

Në diagnozën e thrombophlebitis sipërfaqësore të ekstremiteteve të ulëta ekzistojnë disa vështirësi. Bazuar në foto simptomatike që tregon vendndodhjen e zonës së prekur e venave, prevalenca, kohëzgjatjen dhe shkallën e inflamacionit të tij. Për të konfirmuar diagnozën duke përdorur disa metoda të inspektimit të tilla si reovazohrafyyu që përcakton gjendjen e venave dhe përmbajtjes së tyre; anhioskanuvannya doplehrafyyu dhe që na lejon të marrin në konsideratë strukturën e enëve të gjakut, rrjedhjen e gjakut, shpejtësia e saj dhe veglat diametër kanal.
Trajtimi kryesor për thrombophlebitis sipërfaqësore të gjymtyrëve të ulët konsiderohet konservatore, dhe gjatë joefikasitetin e saj të kalojë në kirurgji. Në rastin e parë, droga antiagregatsionnoy veprim (Trental, Troxevasin, Curantil); pronave anti-inflamator (ortofen, Reopiryn, ibuprofen, phenylbutazone); hyposensybylyzyruyuscheho (Suprastin, tavegil); antibiotikët, antikoagulante, fasho elastike, pomadë Heparynova.

Metodat kirurgjikale përfshijnë transaksion-nga Trojans dhe Trendellenburhu krossэktomyyu. Operacioni radikal konsiderohet flebektomiya qëllim parandalimin ose eliminimin e emboli, si dhe shkaqeve të sëmundjes.


Thrombophlebitis e ulët shkaqeve gjymtyrë


Në mënyrë tipike, ky proces patologjik të shkaktuara nga rritja në gjymtyrë të ulëta venat karakteristike e pengesave në formimin e mpiksjen e gjakut. Çdo dëmtim të venë lokalizuara nën lëkurë, thrombophlebitis sipërfaqësore zhvillon, dhe me humbjen e venave që janë thellë në muskuj, thotë phlebemphraxis (trombozë thellë venë). Kjo sëmundje është e rrezikshme dhe është e karakterizuar zhvillimin e mëparshëm të komplikimeve të ndryshme të jetës-kërcënuese (PE).


Shumë shpesh thrombophlebitis e gjymtyrëve të ulët shfaqet në njerëz të cilët kishin lëvizur si rezultat i jeteses ulur apo regjim shtrati gjatë një periudhe të gjatë.
Arsyeja, dhe një nga thrombophlebitis kryesore të ekstremiteteve të ulëta është formimi i clots gjakut që ndërhyjnë me rrjedhën normale të gjakut. Në mënyrë tipike, clots gjakut janë rezultat i dëmtimit të venave, por ka edhe gabime të lindura në sistemin që është përgjegjës për koagulimit të gjakut. Njerëz të tillë kanë më shumë gjasa për të marrë të sëmurë çrregullime të tilla si thrombophlebitis e gjymtyrë të ulët.

Faktorë të tjerë që kontribuojnë në formimin e procesit patologjike përfshijnë veprimtarinë, punën e ulur në një pozitë të ulur, fluturime të gjata dhe të udhëtimit. Por, për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të rënda duhet të bëni ushtrime fizike, të ecin më shumë, të veshur të brendshme compression. Këto masa parandaluese do të ndihmojë për të zvogëluar rrezikun e clots gjakut.
Ka disa faktorë të provokojnë trombozë e gjymtyrë të ulët. Këto përfshijnë: një histori e pash në dispozicion që e ka shkaktuar paralizon gjymtyrë të ulët; neoplasms malinje; shtatzënisë, lindjes dhe pas; Trashje të shkaktuara nga mbipesha dhe obeziteti; marrja e kontraceptive bazuar në hormone; terapi hormon; predispozicion gjenetik dhe mosha të avancuara, pas gjashtëdhjetë vjetësh.Thrombophlebitis e gjymtyrëve simptomat më të ulët


Foto simptomatike varet kryesisht në shkatërrimin e venave në gjymtyrë të ulëta. Kur thrombophlebitis e venave nën lëkurë, nuk ka dhimbje, skuqje, të dhimbshme siç nënshkrimin kordonin përgjatë trombo prekur venë, një ënjtje të vogël në zonën e inflamacionit. Pacientët me kënaqshëm me pak subfebrile. Shumë rrallë mund të ketë një bashkim purulent i clots gjakut dhe celulitit.
Nëse progresion të sëmundjes përhapur nga sipërfaqja e madhe në Vjenë ijë dhe zhvillon ngjitje thrombophlebitis. E njëjta gjë mund të ndodhë në mënyrë çapokor, e cila do të jetë një kërcënim real për shkak të mundësisë së ndarjes së trombo dhe emboli pulmonare. E njëjta ndërlikim zhvillohet në procesin patologjike në venë e vogël saphenous, nëse ngjizur hyn në venë nën gju në venat probodayuschym.

Ajo është mjaft e vështirë sigurisht karakterizohet nga thrombophlebitis purulent septike të ekstremiteteve të ulëta, të cilat mund të ketë komplikime në formën e metastatic absces i trurit, veshkat, mushkëritë, gjymtyrë celulitit dhe sepsë.
Simptomat e venave këmbë thrombophlebitis hlubokoraspolozhennyh në dy ditët e para mbetet pothuajse i pandryshuar karakterizohet nga veshur apo foto tregon. Pacientët janë në gjendje të kënaqshme, u ankua për dhimbje në viçat natyra të vogla, të cilat u intensifikua gjatë lëvizjes, është një ënjtje të vogël këmbë më të ulët, ndërsa palpyrovanyy ajo shkakton dhimbje. Simptomë pozitiv Homansa konfirmuar humbjen e thellë venë thrombophlebitis.

Nëse të gjitha tre palë thrombosed venat shin hlubokoraspolozhennyh merr simptoma të mprehta të ashpërsia e sëmundjes. Në këtë dhimbje të mprehtë formë, ndjenja raspyrayuschee, tensionet më të ulët gjymtyrëve dhe shtohet kyçin e këmbës. Atëherë ka tsyanotychnost dhe temperature të gjithë trupin.
Kur thrombophlebitis femurit venë, fillon të bymehet pak hip, së bashku Vjenës humbjen e dhimbshme në të prekur. Nëse procesi patologjik përfshirë Vjenë, të vendosura nën gju në lidhje me Vjenë në kofshë, të shtohet këmbë, fillon të jetë e pikëlluar, dhe ka kufizime në lëvizje. Nëse përhapja e procesit patologjike në venat proksimal e këmbëve, duke rritur të gjitha dhimbje prekur gjymtyrë intensifikuar, ka një cianozë qartë.

Format e rënda të thrombophlebitis të gjymtyrëve të ulët konsiderohet trombozë yleofemoralnыy, e cila karakterizohet nga flehmazyey bardhë dhe blu. Në këtë rast, dhimbje para dhe brenda kofshë, në viçat dhe ijë. Përfundimi është shumë më i fuqishëm i gjithë shtohet këmbë në përgjithësi deri në ijë, mollaqe me entuziazëm. Lëkura mund të jetë edhe i zbehtë dhe cyanotic. Të gjitha të venë në kofshë dhe ijë prekje shkakton dhimbje. Menjëherë pas fillimit të procesit patologjike është reduktuar disi ënjtje dhe pamje të dukshme të venave të lëkurës, për shkak të komplikimeve të rrjedhjes së gjakut në venat e hlubokoraspolozhennыm.

Në disa raste, sëmundja karakterizohet me fillimin e papritur e dhimbje të forta në natyrën pulsating gjymtyrë të ulët, e cila është e ftohtë dhe të mpirë. Ënjtje tej fillon të rritet me shpejtësi, gishtat thuajse nuk lëvizin, redukton ndjeshmërinë dhe temperaturën e lëkurës në këmbë e tyre nuk është e puls dallueshėm. Ky proces quhet flehmazyey bardhë që zhvillon në lidhje venë thrombophlebitis hlubokoraspolozhennyh me vrull e arterieve në gjymtyrë e prekur.
Kur thrombophlebitis e gjymtyrëve të ulët në procesin patologjike përfshin venat e thella dhe legen, gjymtyrë të ulët bëhet i rëndësishëm, shumë kompakt dhe të shtohet dhe të lëkurës me ngjyrë vjollcë dhe nganjëherë të zezë. Më tej ka flluska karakteristike, e cila qëndron me lëngun lëngshëm ose hemorragjike. Këto simptome të sëmundjes të quajtur flehmazyey blu, e karakterizuar dhimbje rvuschymy dhe mungesën e pulsimesh e arterieve.

Për rritje trombozë ënjtje karakteristike dhe cianozë entuziazëm gjymtyrët shëndetshme dhe gjysmën e poshtme të trupit. Dhimbje në rajonin e mesit dhe hipohastralniy shoqëruar me mbrojtëse tensionin e muskujve mëparshëm murin e peritoneum.


Thrombophlebitis e ulët trajtimit gjymtyrët


Në trajtimin e trombozës së gjymtyrëve të ulët është e rëndësishme për të parandaluar përhapjen e sëmundjes në hlybokolezhachi venë thromboembolism fluturues për të përjashtuar, të reduktuar manifestimet inflamator dhe parandalimin e rikthim. Me ekzistuese venat me variçe patologji pa ngritjen hlubokoraspolozhennyh, trajtimi mund të kryhet edhe pacient i jashtëm. Por, kur ka një kërcënim i PE dhe Edukimit të shprehura gjatë inflamacionit, trajtimi duhet të bëhet në një spital nën mbikëqyrjen e specialistëve.

Përveç kësaj, të zgjedhur trajtimi regjim thrombophlebitis e gjymtyrë të ulët duhet të përfshijë compression detyrueshme elastike dhe trajtim konservativ.
Lidhurit elastik compression karakterizohet prekur gjymtyrë non-stop për dhjetë ditë, ndjekur nga të veshur të brendshme compression vetëm gjatë ditës.
Trajtimi konservativ i thrombophlebitis të gjymtyrëve të poshtme përfshin recetat që forcojnë muret deje (Troxevasin, Dytraleks, Hynkor Fort, Cyclo 3 Fort); të parandaluar mpiksjen e gjakut (aspirina); redukuar inflamimin (Diclofenac, ketoprofen). Gjithashtu, përdorimi i vajrave lokale që shkrijnë mpiksjen e gjakut (Lioton xhel Heparynovaya) dhe redukuar inflamimin (xhel ketonal).

Gjatë tri ditëve të para në fillim të sëmundjes si dhimbje, të ftohtë aplikuar topically për të venë e prekur. Kur rreziqet e komplikimeve të përshkruara anticoagulants. Në mënyrë tipike, trajtimi i thrombophlebitis e ekstremiteteve të ulëta fillon me LMWH intravenoz, dhe duke marrë drogë me gojë antikoagulant nga grupi. Ato janë të përshkruara kryesisht për një kohë të gjatë, për të parandaluar përsëritjen e trombozës së ekstremiteteve të ulëta. Është e rëndësishme që t'i nënshtrohen testeve laboratorike për të kontrolluar gjakderdhje të mundshme.

Hirudotherapy treguar për formën akute të sëmundjes, si dhe contraindications për drogat që reduktojnë hypercoagulable. Hirudin, të vendosura në gjëndra e Leeches hyrë në gjakun e pacientit, redukton viskozitetin e saj dhe e koagulimit dhe gjithashtu ndihmon për të hequr vrull në enët e arterieve. Leeches vënë në shumën prej dhjetë pjesë në një kohë në një gjymtyrë në vend venat prekur, dhe pastaj të përsëritur këtë manipulimin në javë. Lëkura e gjymtyrëve para Leeches vendodhjet duhet të rruhem dhe të larë pa përdorur sapun. Për të shpejt prysasыvalys shushunjat, lëkurë të trajtuar me glukozë apo lëng të ëmbël. Pas Rrodhe nasoset gati 20 ml gjak, ajo do të zhduket vetë, kështu xhiruar forca e saj thjesht nuk është e nevojshme. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se ka contraindications hirudotherapy. Kjo mund të jetë anemi, reduktohet koagulimit të gjakut, gjysmën e parë të shtatzënisë dhe trajtimi me barna që përmbajnë merkur.

Ekspozimit të drejtpërdrejtë të clots gjakut mund të arrijë duke përdorur terapi fibrinolytic. Këto droga (kimotripsin, urokinase, fibrinolysin, tripsin, streptokinase) në periudhën e hershme të sëmundjes duke shkaktuar lizën e trombo.
Nëse thrombophlebitis i venave sipërfaqësore kombinuar me phlebemphraxis, të jetë i sigurt për të përshkruajnë veprimin trombolitik brenda.
Kur temperaturat rriten, ose kundër purulent patologji përdorur antiseptics dhe antibiotikët.
Nëse trajtimi konservativ i thrombophlebitis e gjymtyrëve të ulët nuk ka dhënë rezultate pozitive, atëherë përdorur për kirurgji me heqjen e Vjenës, dhe ndonjëherë krejtësisht në varësi të natyrës së procesit patologjike dhe ashpërsinë e saj. Për të parandaluar trombozë venë në kofshë menjëherë lidhin venë të madhe saphenous.

Perdorimi i trajtimet terapi fizike në formën e rrezatimit ultravjollcë, rrezatimi infrared, sollyuksa përshkruara për rrjedhën kronike dhe gjatë procesit të mpiksje gjakut.
Trajtimi në sanatoria lejohet individualisht vetëm në prani të afat-gjatë thrombophlebitis kronike sipërfaqësore të gjymtyrëve të ulët pa acarimin dhe formimin e ndryshimeve trofike.
Dietë e pacientëve me thrombophlebitis e ekstremiteteve të ulët duhet të përbëhet nga ushqime të cilat kanë një përmbajtje të ulët të vitaminës C. Kjo është për shkak se kjo vitaminë neutralizon shumë drogë e marra në këtë sëmundje. Është e rëndësishme për të kryer të gjitha rekomandimet mjekësore përfshijnë përdorimin e një numri të mjaftueshëm të frutave dhe perimeve të ndryshme të tilla si shalqi, pineapples dhe shalqi. Një efekt të mirë terapeutik në thrombophlebitis e gjymtyrë të ulët me xhenxhefil dhe kanellë. Është gjithashtu e rëndësishme që të hani më pak ushqime të pasura me karbohidrate, yndyrna dhe eliminuar plotësisht djegëse dhe i skuqur. Nuk rekomandohet të përdorin produkte të tilla si Rose, fasule, peshk, bizele, banane dhe mish yndyrshëm, pasi ata nuk kanë dobi të pacientit me këtë diagnozë.

Në mesin e disa mjekëve dhe pacientëve ka një lloj ideje se çdo aktivitet fizik pas trajtimit sapo kaloi kundërindikuar. Por kjo është absolutisht e rreme. Zgjedhur posaçërisht ushtrime në këtë gjendje, në një pozicion të prirur, një efekt pozitiv në rehabilitimin e pacientëve. Vetëm në këtë rast me një sërë ushtrimesh për të hequr ato me një komponent statistikore ose provokojë lëndim në këmbë. Unë duhet të theksoj mbetet se ushtrimet duhet të mbahen në çorape compression në gjymtyrët më të ulët, dhe ngarkesa është shtuar gradualisht.

Në fillim të fizioterapisë përbëhet nga një shëtitje dy orësh dhe periudhave të pushimit. Në rast pa dhimbje gjymtyrët më të ulët, kohëzgjatja ecur rritur. Vetëm tre muaj mund të fillojnë të gjimnastikë si një "gërshërë", "biçikletë", "thupër", që kanë për qëllim përmirësimin e fluksit të gjakut në venat. Dhe më vonë ju mund të bëni në një biçikletë stacionare, të drejtuar, të skive. Përveç kësaj, në të gjitha fazat e rehabilitimit rekomanduar not. Ky sport është më e mira në thrombophlebitis e gjymtyrëve të ulëta.