Pheochromocytoma - Simptomat


Tumor beninj vendosur ose një nga gjëndra veshkave ose organeve të tjera të sistemit nervor, të quajtur pheochromocytoma - Simptomat e sëmundjes tregojnë neoplazma aktivitetit hormonal. Ai përbëhet nga qeliza chromaffin indeve dhe të palcave. Tumoret malinje të këtij lloji janë të rralla, vetëm 10% e rasteve.

Pheochromocytoma - ShkaqetNuk dihet se pse sëmundja zhvillohet. Ka dyshime se tumoret shfaqen si rezultat i mutacioneve gjenetike.

Shumica e njerëzve priren sëmundje në moshën e rritur nga 25 në 50, kryesisht gra. Ndonjëherë tumor rritet në fëmijët dhe në shumicën e rasteve kjo ndodh në djemtë.
Pheochromocytoma malinje është e kombinuar shpesh me llojet e tjera të kancerit tiroide, zorrës së trashë, mukozës), por metastases nuk janë tipike për të.

Simptomet e pheochromocytoma


Simptomat varen nga lokalizimin e tumoreve, si një tumor i gjendrës së adrenalinës prodhon dy lloje të hormoneve: adrenalin dhe noradrenaline. Në raste të tjera, ajo vetëm prodhon noradrenaline. Si rrjedhojë, ndikimi do të jetë pheochromocytoma shumë më i dukshëm në vendin e saj veshkave.

Përveç kësaj, shenjat janë të ndryshme për format e njohura të sëmundjes, të klasifikuara kurs klinik:

 • konvulsiv;

 • konstante;

 • të përziera.


 • Konvulsiv pheochromocytoma - simptomat:

 • treshe klasike Karneya (palpitations, djersitje, dhimbje koke);

 • rritje të mprehtë dhe të papritur në presionin e gjakut prej 300 mm Hg. Art. dhe më shumë;

 • zbehje;

 • frikë e pashpjegueshme;

 • marramendje;

 • dhimbje barku dhe gjoksi;

 • gulçim;

 • të përzier;

 • polyuria;

 • vizion të paqartë;

 • ethe;

 • të vjella.


 • Për formën e tumoreve të përhershme karakterizuar nga rritja e moderuar të vazhdueshme në presion dhe rrjedhës karakteristika të ngjashme me hipertension.
  Tumoret përziera duke shkaktuar krizë hypertensive - kur ai pheochromocytoma mund të shkaktojë gjakderdhje të rëndësishëm në retinën e syrit, edemë pulmonare apo goditje në tru.

  Pheochromocytoma - diagnoza


  Diagnoza është bërë pas një seri të testeve laboratorike:

 • Studimi i përmbajtjes catecholamine gjakut, disponueshmërinë leukocytosis, rrit ESR, hiperglicemi, эrytrotsytoza, эozonofylyy;

 • Analiza e urinës për të identifikuar cylindruria, proteinuria, glycosuria, acid urinar vanylylmyndalnoy;

 • Testet funksionale me histamine dhe rehytynom.


 • Informata shtesë janë në dispozicion duke përdorur veshkave ultratinguj Tomografi e kompjuterizuar, aortography, scintigraphy.
  Duhet të theksohet se pheochromocytoma ka një periudhë inkubacioni prej gjatësi të mjaftueshme të kohës për të zbuluar sëmundjen dhe të fillojnë trajtimin. Prandaj, çdo person i cili vuan hipertensionit, duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim mjekësor për të sunduar nga një tumor konsiderohet si një shkak të presionit të lartë të gjakut.

  Pheochromocytoma - komplikime dhe prognoza


  Shumica e efekteve negative në zhvillimin e krizave:

 • infarkt miokardi;

 • çrregullimet e qarkullimit e trurit;

 • edemë pulmonare;

 • dështim të zemrës.


 • Në mungesë të masave të përshtatshme të trajtimit, pacientët kryesisht vdesin.
  Terapia me kohë dhe heqjen kirurgjikale të pheochromocytoma mund të arrijë një prognozë pozitive, veçanërisht në qoftë se tumori është kanceroz dhe nuk metastases. Në praktikë, rifillimi të ndodhë vetëm në 5-10% të rasteve, dhe efektet e mbetur e rregulluar edhe me ndihmën e ilaçeve.