Thrombophlebitis gjymtyrët - trajtim, simptomat, kirurgji


Thrombophlebitis - nje patologji vaskulare që është e karakterizuar nga inflamacion mureve venave te mpiksjes gjakut, pjesërisht dhe plotësisht mbulon lumen te vena. Në thelb thrombophlebitis lokalizuara në gjymtyrët më të ulët dhe prek zakonisht venat janë nën lëkurë dhe të thellë në indet e muskujve. Thrombophlebitis është rezultat i komplikimeve të procesit infektiv patologjike që shkon në anije venoz me plagë, dhe si rezultat hypercoagulability dhe të dëmtuar strukturën venoz mur. Por shpesh ndikon në zhvillimin e thrombophlebitis patologji shkak të venat me variçe.


Përveç kësaj, clots që formuar në procesin patologjike nuk mund të bllokoj Vjenë dhe në këtë mënyrë prishin furnizimin me gjak, por në rastin e ndarjes, duke shkaktuar komplikime të rënda dhe madje edhe vdekje.
Duke marrë parasysh disa opsione kurs thrombophlebitis. Ajo mund të karakterizohet nga simptoma akute sigurisht, dhe subakut dhe kronike. Përveç kësaj, rrjedhin në purulent dhe formë purulent.
Sëmundja është konsideruar shumë e rrezikshme dhe kërkon ekspert menjëhershëm inspektimit dhe emërimin e trajtimit adekuat për të parandaluar komplikimet të tilla si venat hlubokoraspolozhennyh trombozë, emboli pulmonare dhe sepsë.Gjymtyrët thrombophlebitis


Kjo sëmundje karakterizohet phlebitis (inflamacion i murit venoz) dhe peryflebyt formimi i mpiksjes gjakut brenda enëve të gjakut ose mpiksjes gjakut. Shumica e pacientëve që vuajnë nga thrombophlebitis e ekstremiteteve, kryesisht të ulët. Janë venat sipërfaqësore këmbë që shtrihen nën lëkurë, dhe të thellë, të cilat janë të ndërlidhura me anë të anastomoses, që perforyruyuschymy venat. Në të gjitha këto venave kanë valvula që ofrojnë rrjedhjen e gjakut në një drejtim dhe në mënyrë të vazhdueshme në venat kryesore nga rajonet periferike në qendër, dhe perforantnыm - me venat saphenous në hlubokoraspolozhennыe.

Thrombophlebitis referohet polyэtylohychekoy gjymtyrë patologji. Në paraqitjen e tij ndikon në integritetin e venave të thyera dhe faktorëve të një natyre infektive. Mur venoz mund të jenë të infektuar indet përreth ose të merrni infektuar nga limfosisteme dhe me anë të gjakut. Në zhvillimin e trombozë gjymtyrë rolin e rëndësishëm të luajtur nga kariesi ekzistuese në njerëzit, pneumonia, tuberkulozi, grykët, është i pranishëm në infeksion patologjike. Sigurisht, një rol të rëndësishëm në shfaqjen e sëmundjes dhënë nga venat me variçe, punën e dobët të zemrës, pajtim afatgjatë me pjesën tjetër krevat, rrjedhjen e gjakut është proces i ngadalshëm; ndryshimet në gjak dhe të rritur pronat e saj koahulyruyuschyh. Një faktorë predispozues për zhvillimin e trombozës përfshijnë reaktivitetin dhe veprimtarinë dëmtuar të sistemit nervor dhe endokrine reduktuar.

Në mënyrë tipike, një mpiksje të gjakut që u formua në Vjenë, resorbed kryesisht dhe të qenët i qartë i anijes gradualisht po shërohet, por kjo nuk mund të ndodhë, atëherë formuar flebolytы (gurë venoz). Përveç kësaj, në disa raste ka shënuar purulent shkrirje e një mpiksje gjaku ose e bën atë të çojë, dhe madje edhe transferimi, të tilla si mushkëri. Kështu, zhvillimi formimin thromboembolism fluturonte me një sulm në zemër.
Thrombophlebitis është pa mikrobe dhe etiologji infektive. Në rastin e parë, procesi patologjik i zhvillimit të pas lindjes ose pas pësimit të një abort; tifoja, erizipelë, gripi, abscesi; tuberkulozi dhe pyosepticemia. Pa mikrobe thrombophlebitis formuar nga venat me variçe, phlebitis migratore, ndërsa squeezing venat, plagët dhe sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.

Thrombophlebitis e gjymtyrë mund të ndodhë në akute (purulent dhe natyra nehnoynoho), Subacute dhe formës kronike si në humbjen e venave në sipërfaqe, dhe hlubokoraspolozhennyh. Përveç kësaj, nuk është formimi i rikthim në thrombophlebitis kronike ndodh.
Thrombophlebitis e venave nën lëkurë në formën akute karakterizohet me fillimin e papritur, e shoqëruar me një rritje të lehtë të temperaturës. Në pacientët me dhimbje në zonën e prekur të venave të cilat janë të përforcohet në lëvizjet e caktuara të gjymtyrëve, pacientët të ndjehen gjendje e sëmurë. Kjo gjymtyrë bëhet i fryrë, dhe venat janë karakterizuar nga dendësi të tyre të morbiditetit lidhur me litar infiltrimit. Lëkura e tyre janë të mbushur plot, hije cyanotic, ata janë të dhimbshme në prekje. Procesi patologjik zgjat deri në katër javë.

Shpesh simptomat shfaqen subakut dhe fazë kronike. Kur ënjtje e gjymtyrëve, ne mund të supozojmë se thrombophlebitis zhvendos në hlubokoraspolozhennыe venat e muskujve. Ky lloj i thrombophlebitis ose phlebemphraxis zhvilluar komplikime si pasojë e një mëparshme. Ajo rritet në mënyrë dramatike në pacientët me temperaturë të lartë të performancës fillon të ngrijë ato. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje të forta në gjymtyrë, të cilat janë rënduar sidomos nga kollitjes, ka takikardi dhe simptomat e Mahler. Prekur ndjeshëm shtohet gjymtyrë, gradualisht zbehet, bëhet mermer kaltërosh-ngjyrë, ndërsa ajo është e ftohtë për të prekur dhe definitivisht e tensionuar. Prekje shënuar dhimbje karakteristike karrige lëkundëse në thembra. Një muskujt shtypje këmbë dhe lakimi dhimbjen e pasme këmbë shfaqet karakter të fortë. Në prekur pulsin gjymtyrë anë dobësuar në mënyrë të konsiderueshme ose mungon. Limfatike nyjet natyrën rajonale të rritet në madhësi dhe të shkaktojë dhimbje. Mesatarisht, një thrombophlebitis zgjat dy deri tre muaj, të cilat në disa raste mund të shërohet, por më së shumti është subakut apo kronik.

Pa menaxhimi i duhur i thrombophlebitis akute ndodh, sëmundja mund të shkojë në purulent patologji. Në përgjithësi, ajo është konsideruar si një komplikim i procesit purulent patologjike e indeve përreth venë. Në këtë rast, qelbi dhe gjakut clots shkrirë aq shumë zhvillimin celuliti dhe abscese, duke çuar në pyosepticemia. Dhe me imunitet të zvogëluar ose trajtuar keq thrombophlebitis nedolikovanyy e ekstremiteteve mund të çojë në pezmatim, ekzemë, ulcerat deje, flebэktyzyyam, ulcerat anije flebosklerozu, thromboembolism, lymphadenitis, lymfanhytam, pezmatim nervi ishemike dhe sepsë.

Përveç kësaj, thrombophlebitis mund fillimisht e karakterizuar Subacute. Klinikisht, ajo manifestohet në shfaqjen pak ënjtje me dhimbje dhemb natyrën, në rritje me një tension të prekur gjymtyrë. Temperatura nuk rritet, dhe venat bëhen të dendura me infiltrate të vogla në disa zona. Përveç kësaj, ata janë pothuajse pa dhimbje me ngjyrë kaltërosh-kafe. Në këtë fazë të thrombophlebitis, i cili rrjedh për katër muaj, pacientët mund të kryejnë punë të vogla pa shumë tendosje fizike.

Thrombophlebitis e ekstremiteteve bëhet fazën kronike kur sëmundja ndodh venat, dmth venat me variçe kur. Kjo fazë karakterizohet nga një lodhje të fortë të gjymtyrëve të ulët edhe pas në këmbë. Në rrjedhën e venave të prekur, prekje vendosur kordonin kompakt me nyje të dallueshme. Pastaj gjymtyrë bëhet pastoznost dhe ënjtje të fortë nuk do të zhduket pas një nate të pushimit. Në rastin e një kurs të gjatë të thrombophlebitis mund të shikojnë në një çrregullime gjymtyrë karakter trofike ynduratsyyu ulcerat e lëkurës.

Në pacientët me thrombophlebitis dhe e goditi venë hlubokoraspolozhennыe vazhdimisht të pranishëm në peshën e dhimbjes dhe këmbë dhimbje dhemb karakter me disa ënjtje.
Shfaqja e rikthim në thrombophlebitis kronik mund të shoqërohet me trauma të ulët gjymtyrë, infeksionet ose efekteve të tjera negative. Ajo tregon të gjitha simptomat e një natyre lokale si rezultat i inflamacionit dhe ndryshimet në gjendjen e përgjithshme e pacientit.
Pas trajtimit pamjaftueshme të thrombophlebitis, valvulare shkatërruar dhe qarkullimin e gjakut që të çon në posttromboflebitychnoho sindromi në prani të CVI, karakterizuar kompensuar, subkompensyrovannoy decompensated fazë dhe rrjedhën.Thrombophlebitis sipërfaqësore


Inflamacion mur venoz në praninë e venave infeksionit pranë sipërfaqes, i shoqëruar nga formimin e një mpiksje të gjakut dhe kjo paraqet një sëmundje patologjike thrombophlebitis si sipërfaqësore. Kjo patologji vaskulare mund të zhvillohet si pasojë e sëmundjeve të ndryshme me origjinë infektive, traumat, kirurgji, tumoret malinje (sindromi paraneoplastike) dhe patologjive alergjike. Shumë shpesh thrombophlebitis sipërfaqësore zhvillon kundër venat me variçe. Por me ultratinguj duplex tregon se pothuajse 20% e pacientëve që vuajnë nga thrombophlebitis sipërfaqësor shoqëruar me phlebemphraxis.

Sigurisht akute e sëmundjes është jashtëzakonisht i rrallë dhe është konsideruar si një patologji dëmtim mekanik i venave si rezultat i drogave intravenoze dhe catheterization; purulent fokus në sipërfaqe; dëmtimi; Arsimi çara të vogla në mes të këmbëve.
Për Patogjeneza e formimit trombo janë shkelje të rëndësishme në strukturën e venave, rrjedhjen e gjakut dhe hypercoagulable ngadalshëm procesin (Virchow treshe).
Baza e simptomeve sipërfaqësore thrombophlebitis janë dhimbje, pamja skuqje, vulë shnurovydne me ëmbëlsi karakteristike rreth trombo Vjenës pamjen e prekur lehtë e ënjtje në zonën e përflakur indeve.

Pacientët ndihen të kënaqshme me pak subfebrile. Shumë rrallë nuk është një gjendje e karakterizuar nga formimi trombo purulent shkrirjes dhe celulitin.
Kur thrombophlebitis sipërfaqësore shtrihet deri në ijë, në Vjenë të mëdha nën lëkurë, thrombophlebitis zhvillon rritje karakter. E njëjta Përhapja e sëmundjes në anije çapokor venoz çon në formimin e ngjizur luajtshme ose flotuyuchoho, i cili është një kërcënim real i ndarjes dhe emboli pulmonare. Komplikime të ngjashme thrombophlebitis zhvilluar në Vjenë të vogël nën lëkurë, si rezultat i gjetjes së një mpiksje gjaku në një mënyrë popliteal anije.

Ashpërsia karakteristike e sëmundjes shfaqet septike natyrën thrombophlebitis purulent, të cilat mund të bashkohen komplikime në formën skaj celuliti, sepsë, abscesit metastatic në disa organe, të tilla si mushkëritë, veshkat, truri.
Në mënyrë tipike, diagnoza e thrombophlebitis sipërfaqësore nuk është shumë problem. Për të sqaruar Kufijtë proksimal trombo emëruar dupleks skanim. Kjo na lejon për të përcaktuar kufijtë e vërtetë të trombo, pasi ata nuk mund të plotësojnë kufijtë palpyruemыm. Komplot anijeve deje karakterizohen me praninë e ngurtësi trombo, heterogjenitetin lumen ekzistues pa rrjedhjen e gjakut. Është e rëndësishme që të jenë në gjendje të kryejnë diferencimin e sëmundjes nga lymfanhyytom.

Trajtimi ambulator i thrombophlebitis sipërfaqësore duke përdorur terapi konservative është e mundur vetëm në kufijtë e trombo proximal nuk shkon përtej këmbë. Në këtë rast të përshkruajnë barna që përmirësojnë vetitë e gjakut ndikojnë trombocitet (Trental, aspirina, dhe Troxevasin Curantil). Si dhe ato që lehtësimin inflamacion të mureve venoz (Ibuprofen, Reopiryn, ortofen dhe phenylbutazone) dhe përgatitjet hyposensybylyzyruyuscheho veprim (diphenhydramine, tavegil, Suprastin). Nëse është e nevojshme, përdorni antibiotikët. Përveç kësaj, sipërfaqësore thrombophlebitis Heparynova përshkruar krem ​​dhe krem ​​me nonspecific drogë anti-inflamator nonsteroidal (ortofen, phenylbutazone, indometacines). Kjo është e detyrueshme për të prekur gjymtyrë të ulët të imponuar FA SHAT elastike. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar në një dozë të ecje.

Në ardhurave të rënda trajtimi thrombophlebitis sipërfaqësore kryhet në spital me heparin shtesë dhe antibiotikë në rast të hyrjes së infeksionit.
Pas qetësimin poshtë inflamacion emërojë electrophoresis me heparin, jodur kalium, trypsin dhe diatermi. Një trajtimet kirurgjikale fillojë me ngjitje thrombophlebitis.


Arsyet thrombophlebitis


Në thelb thrombophlebitis ndikon venat me variçe nën lëkurën e gjymtyrë të ulëta (varykozotromboflebyt) dhe është një komplikacion i sëmundjes variçe ose patologjisë posttromboflebytycheskoy.

Përveç kësaj, thrombophlebitis mund të formohen në venat që janë në sipërfaqe, që vizualisht nuk ka ndryshime karakteristike. Në këtë rast, veçanërisht në qoftë se rikthim vërejtur, së pari e përjashton sindromi paraneoplastike. Ndër proceset blastomatoznoho karakter zë një kancer kryesor pozicion pankreatik.
Thrombophlebitis gjithashtu mund të karakterizohet nga dalja e një rezultat i faktorëve të iatrogjenike si catheterization terapeutik, dhe madje edhe një birë të vetme venë, nëse kjo u prezantua zgjidhje nevrikosur ose të koncentruar, për shembull, 40% glukozë qarkut.

Variçe venë është një terren pjellor për krijimin e trombozës për shkak të ndryshimeve degjenerative në muret e enëve të gjakut dhe proceseve të ngadaltë e rrjedhjes së gjakut, të cilat janë të lidhura me shkaqet më të rëndësishme të thrombophlebitis. Në venat e nënlëkurës të vendosura në këmbë, është i vendosur të gjitha të kushteve për formimin e procesit të mpiksjen e gjakut, të cilat kontribuojnë pambrojtur mur situata vaskulare mbingarkesë natyrën statistikore, zgjerimin dhe deformimit të venë, valvulave të varfër funksionimin. Me ndryshimet përkatëse të gjakut dhe plazmës kundër sfondit të stagnimit dhe rrjedhën e dëmtuar të gjakut në venat janë formuar lehtë clots.

Shkaku i thrombophlebitis qëndron bilancin e aktivitetit mes dy sistemeve, të tilla si koagulimit dhe protyvosvertыvayuschaya dhe gjendjen e endothelium dhe rrjedhën aktive të gjakut fletë-fletë. Sepse ka shumë faktorë që janë në gjendje të sjellë shkeljet në këtë ekuilibër. Një shtete të rëndësishme të dhëna trombofylycheskoho karakterin si etiologies lindura dhe të fituara, të cilat janë të shkaktuara nga mungesa e frenuesit koagulimit apo defekte në sistemin fibrinolytic. Dhe këto "gabime" apo defekte në haemostasis vetëm grumbulluar me moshën. Prandaj meshkujt pas dyzet e pesë viteve të rritet yyazytsirnist thrombophlebitis.

Faktorët që shkakton mpiksjen e gjakut në venat, si në sipërfaqe, nën lëkurë, dhe në hlubokoraspolozhennyh përfshijnë kirurgji, sidomos në gjymtyrë të ulëta dhe të organeve pelvike. Dhe trauma kockave të ndryshme, imobilizimi, pasiviteti fizik pas kirurgji, paraliza, përputhje me pjesën tjetër krevat pas infarkt miokardi, tumore malinje dhe parezë janë duke kontribuar faktorë të shkaktuar trombozë.

Sëmundje Fillimi kontribuojë në përgatitjet që përmbajnë estrogjenit, merret si një qëllim kontraceptive, dhe nganjëherë si një zëvendësim. Pra ka një zhvendosje hyperkoahulyatsyonnoho pronat hemostatic.

Shumë shpesh gjatë shtatzënisë, pas lindjes dhe abortit komplikime të karakterizuara si thrombophlebitis, sepse përveç ndryshimeve hormonale, reduktuar veprimtarinë fibrinolytic e gjakut dhe për të rritur fibrinogjene duket përhapje e venave, pezëm venoz dhe u lirua në rrjedhjen e gjakut pas thromboplastin indeve placentë. Përveç kësaj, sëmundje të ndryshme renale, zorrë, mëlçisë shqetëson ekuilibrin e inactivation, sintezë dhe sekretim produktet e koagulimit të gjakut.
Përveç kësaj, thrombophlebitis është shkaktuar nga dëmtimin e indeve dhe pickimin e insekteve, si rezultat i vendndodhjes sipërfaqes së venave pas traumave të vogla. Gjithashtu ndryshojë proceset venat nën lëkurë, dëme endoteliale dhe pezëm venoz avancimin vetëm për kohëzgjatjen e venat me variçe. Por rrjedhjen e gjakut të dëmtuar, jeta në aktivitet të ulët, trashje, natyra statistikore stresi zgjatur vetëm rrit përqindjen e kësaj sëmundjeje.Thrombophlebitis Trajtimi


Në mënyrë që të fillojnë trajtimin thrombophlebitis e nevojshme për të përcaktuar dispozitat themelore në taktikat terapeutike në lidhje me pacientët me këtë sëmundje.
Së pari, është e nevojshme për të parandaluar përhapjen e trombozës në venat e thella gënjeshtër; Së dyti, sa më shpejt që të jetë e mundur për të arrestuar inflamacion; së treti, për të parandaluar proceset e përsëritura të natyrës.
Metoda e trajtimit ambulator thrombophlebitis lejueshme vetëm kur diagnoza është në dyshim dhe thrombophlebitis të vërtetë nuk ka të bëjë me sistemin e thellë venoz, dhe pacienti i plotëson të gjitha rekomandimet e mjekut.

Por lokalizimi kryesor thrombophlebitis në kofshë ose në pjesën e sipërme të këmbë, pavarësisht nga trajtimi, të kryer shtrimin e menjëhershëm në departamentin kirurgjikale. Vetëm në spital urgjentisht në phlebemphraxis dhe manifestimet klinike të emboli pulmonare.
Trajtimi konservativ i pacientëve me thrombophlebitis përbëhet nga një regjim i compression elastik e gjymtyrë e prekur, farmakoterapinë sistematik dhe efektet lokale terapeutike. E gjithë kjo kontribuon për pezullimin e clots gjakut dhe shpërndarjen, si dhe lehtësimin e ndryshimeve inflamatore të murit venoz dhe indet përreth, duke eliminuar dhimbjen.

Kur thrombophlebitis trajtim akut pacienti duhet të mbetet aktive me mënyrën e zakonshme të jetës, ku në këmbë është e lejuar pa kufizime. Ju vetëm duhet për të shmangur në këmbë zgjatur apo ulur ende. A nuk e përshkruajnë pjesën tjetër krevat, ndërsa ajo ngadalëson qarkullimin e gjakut në gjymtyrët më të ulët, dhe kjo është një nga shkaqet e thrombophlebitis.
Barëra duhet të përbëhet nga jo-steroidal anti-inflamator drogë që shpejt të lehtësojë inflamacion, efekt analgjezik dhe kanë një efekt mbi natyrën Hemostaza dezahrehantnoho. Në këtë rast përshtatshme parenterale ketonal (ketoprofen) për tre ditët e para dhe pastaj të kalojnë në vonoj tableta pranimit ose suppositories rektale. Një efekt të mirë ka Voltaren (Diclofenac). Nesteroydы përdoret zakonisht për një javë në kombinim me Venoruton, rutinë ose Troxevasin vepron në mur venoz, redukton pėrshkueshmėrisė e saj dhe redukuar inflamimin. Në reaksione alergjike ndaj këtij grupi të barnave të përshkruara micronized Detraleks. Në disa raste, duke marrë Flohэnzym ose Vobэnzym rreptësisht për gjysmë ore para ngrënies, duke pirë shumë lëngje.

Terapi enzimë ndikon në patogjenezën e thrombophlebitis. Droga në këtë grup të ndikojë në Homeostaza, sistemin imunitar, në rrjedhën e inflamacionit, të zvogëlojë mpiksjen e gjakut dhe për të rritur fibrinolysis, procesin e përfshirë në ndalimin e agregimin e trombociteve, duke përmirësuar cilësinë e qelizave të kuqe të gjakut.
Terapi tej antikoagulant bëhet vetëm në rastet e trombozës simultan hlubokoraspolozhennyh venat, thrombophlebitis në posttromboflebytycheskoy me praninë e sëmundjes në një formë rritëse të sëmundjes, ku është e pamundur për të vepruar menjëherë. Preferencë është dhënë për të ulët të peshës molekulare heparin pronat (Dalteparyn, NADROPARINUM, Enoxaparin) janë më të lehta për dozë dhe nuk kanë nevojë për teste të rregullta për koagulimit.

Në ditën e pestë të trajtimit të shkojnë në anticoagulants veprim të tërthortë (Atsenokumarol, sinkumar, Warfarin) me kohëzgjatje prej marrjes në tre muaj. Në rastet kur është e pamundur për të monitoruar INR adekuate llogaritur dozën ose kur Kundërindikimet ekzistuese (kesh, hepatiti, shtatzënisë) marrin dozë profilaktik i heparin mund të zgjatet gjatë kësaj periudhe të trajtimit.
Sot është provuar të drogës i ri antikoagulant si të mirë Эksanta. Ai ka një gamë të gjerë të veprimit terapeutik, ajo nuk ndërveprojnë me drogë, ushqim dhe alkool, që nuk mund të mbajë dozë të vazhdueshme të monitorimit.

Trajtimi i thrombophlebitis natyrës lokale është përveç terapi e mëparshme. Në fillim të procesit patologjike është përdorur si një mjet anastezik paketë akull. Dhe pastaj të aplikojnë ointments të ndryshme, por pa imponuar kompresa. Për të ndaluar mpiksjen e gjakut dhe inflamacion ulën njëjti sukses gëzuar Lioton xhel është aplikuar në zonën e prekur, pas së cilës pacienti mban këmbën në një shtet të ngritur, dhe pastaj fashë gjymtyrë ose veshur të brendshme compression. Ju gjithashtu mund të përdorni krem ​​ketonal dhe krem ​​Voltarenovuyu këtë detyrë në zbatim. Por Troksevazynovaya vaj popullor me mjekët dhe pacientët, ka efekt të vogël në thrombophlebitis dhe CVI.

Përveç kësaj, një komponent i nevojshëm të trajtimin e një sëmundje është compression elastike, e cila redukton ngjeshur në venat dhe kështu të ndikojnë Vyrhovskuyu treshe. Përdorur fillimisht lidhurit elastike. Kjo fashë zbatohet me anë të zakonshëm shkalla mesatare e elasticitetit të këmbës në pjesën e kofshës. Në rastin e dhimbjes munguar menjëherë përdorur çorape kompresimit ne formen e çorape lartë të klasës të dytë.
Në paraqitjen e hershme të thrombophlebitis shtatë ditë kryerjes compression elastike rreth kohës, madje edhe në gjumë. Ndryshimi stockings apo zakonshëm gjatë zbatimit të ointments, këmbën e lënduar duhet të ngrihet në pozitë. Dhe në ato situata kur venat me variçe të pranishëm në të dy këmbët, ngjeshja elastike është përdorur jo vetëm në thrombophlebitis prekur gjymtyrë, por e dyta pa disfatës. Pas duke shkuar poshtë trombotike dhe proceset inflamatore në dhjetë ditët e hedh poshtë lidhurit natën, por me këmbë duhet të jenë në bosht apo jastëk.

Compression elastik është përsëritje e mirë parandaluese për trombozë, kështu që ajo duhet të vazhdojë dhe të kaluar pas trajtimit.
Kështu, është e rëndësishme të mbani mend se trajtimi i thrombophlebitis duhet të bëhet vetëm në komplekse, compression elastike dhe medikamente sistematike. Vetëm ky kombinim mund të ndihmojë në lehtësimin e procesit patologjike dhe shërim të shpejtë të pacientëve.


Operacioni thrombophlebitis


Kirurgjia është konsideruar vetëm kur thrombophlebitis variçe, e cila ndikon në gjymtyrët më të ulët. Por në situata të tjera, të tilla si lezionet yatrohennoe e venave sipërfaqësore të gjymtyrëve të sipërme, humbjen nerasshyrennыh venat e gjymtyrëve të ulët për qëllime të mjaftueshme dhe trajtimet konservatore përmbushjes.

Me kirurgji-shkallë të plotë në venat e këmbëve zgjidhen objektivat kryesore terapeutike: parandalimi trombozë venoz hlubokoraspolozhennyh shpejt qethur shkurt e sëmundjeve dhe mos të lejojë rikthim. Megjithatë, jo të gjithë pacientët mund të lëvizë këtë operacion, dhe nganjëherë kjo është thjesht e pamundur për shkak të funksion të procesit patologjike. Prandaj, në raste të tilla, përdorur për kirurgji radikale dhe paliativ.
Në rrjedhën e operacionit radikal për venat me variçe thrombophlebitis kundër sfondit të hequr të gjitha netrombyrovannыe trombyrovannыe dhe venat, si dhe të kryejnë dyssektsyyu perforantov të cilët kanë rëndësi klinike. Ky operacion është kryer vetëm kur venat me variçe. Kur sëmundja posttromboflebytycheskom ajo vetëm mund të më tej pengojnë rrjedhën e gjakut venoz nga të prekur gjymtyrë të ulët, kështu që praktikisht e papranueshme.

Përdorimi i operacionit radikal jo vetëm që ndihmon për të kuruar thrombophlebitis, por edhe të eliminuar shkakun, të cilat kontribuan në formimin e saj, dhe në këtë mënyrë të sigurojë pacientit përsëritje nevoznyknovenye dhe përparimin e CVI.
Holding operacioni paliativ nuk është e favorshme për të përshpejtuar procesin e shërimit të pacientit dhe nuk eliminojë mundësinë e përsëritjes së trombozës, por ky operacion ndihmon që nuk lejon përhapjen e trombozës në venat e hlubokoraspolozhennыe. Nëse kjo ndodh, atëherë duke përdorur një operacioni paliativ hequr një mpiksje e gjakut në venat e vendosur në kofshë ose nën gju. Ndonjëherë për të reduktuar pacientët periudhën e rehabilitimi ky operacion është kryer në bashkëpunim me trombэktomyey nëpërmjet lëkurës.

Indikacione absolute për kirurgji për thrombophlebitis janë: shpërndarja e një mpiksje gjaku në një hlubokoraspolozhennыe venë dhe natyrën klinike të situatës në të cilën ekziston një kërcënim real për jetën e pacientit. Operacioni emergjente është kryer në të dytë, tretë dhe të katërt thrombophlebitis lloji.
Lloji i parë i sëmundjes karakterizohet nga lezione skajor. Në rastin e operacionit të kërkuara emergjente, përshkruajnë venэktomyyu planifikuar.
Në llojin e dytë ndikon trombozë proximal venë. Kaloni krossэktomyyu venat sipërfaqësore në kombinim me venэktomyey në kofshë.

Lloji i tretë - përhapjen e sëmundjes. Kaloni trombэktomyyu e anijeve të mëdha në hlubokoraspolozhennuyu Vjenë me sistemin krossэktomyey venoz. Gjithashtu trombэktomyyu dhe heqjen e krossэktomyey v. magna saphena në kofshë. Gjithashtu, të bëjë trombэktomyyu nga një venë në kofshë dhe venë çapokor me venэktomyey radikal ose trombэktomyyu Vjenës nën gju në një pishinë të venэktomyey v. saphena Parva.
Në thrombophlebitis katërt tipit ndikon venat nën lëkurë. Kryhet me krossэktomyyu trombэktomyey; venэktomyyu radikal i trombэktomyey e perforantnoy venë.

Dhe në llojin e pestë të lezioneve natyrës njëkohshme. Në këtë rast, të bëjë krossэktomyyu me administrimin e njëkohshëm të anticoagulants dhe trossэktomyyu ligation e venave në kofshë. Filter Implantim kafe apo të kalojnë plykatsyyu vena cava më poshtë.
Pra, metoda e zgjedhur duhet të kirurgjisë kombinuar me teknikat terapeutike e trajtimit mund te kuroje pacientëve të diagnostikuar me thrombophlebitis.