Funksionet e sistemit limfatik të njerëzve


Sistemi limfatik i personit nuk është vetëm një marrëdhënie të ngushtë me sistemin kardiovaskular, por edhe shumë harmonike e plotëson atë, kështu që lehtëson transportin e lëngjeve indore dhe proteinave në gjak përmes venë subclavian. Limfatike - një lëngu që qarkullon në enët limfatike. Sistemi është gjithashtu përgjegjëse për lëvizjen e yndyrave nga zorrë e vogël në gjak, i cili ka efekte të dobishme në sistemin e trupit e mbrojtjes dhe e ndihmon atë të luftuar infeksionet. Funksionet e sistemit limfatik njerëzor luan një rol të rëndësishëm për shkak se ajo është e nevojshme për të shqyrtuar ato në detaje.


Struktura e sistemit limfatik:
- tub nëpër të cilat lëviz fluide (mbathje, enët e gjakut dhe kapilarët);
- limfatike nyje të vendosura në pjesë të ndryshme të trupit;
- organet limfatike (bajamet, thymus ose thymus dhe shpretkë);
- të drejtë dhe të kraharorit kanal kullues limfatike në venë subclavian.

Limfatike është një lëng të qartë se përmban një numër të madh të qelizave të bardha - limfocitet. Infused me lan kapilar plazmës të gjitha indet e trupit, dhe pastaj derdhet në enët limfatike. Limfatike themeluar nëpërmjet sistemit limfatik është kanal kraharorit dhe kthyer te sistemit qarkullues.


Funksionet e nyjeve limfatike
Përgjatë anijet limfatike vendosur bobovydnыe gjëndra të vogla të quajtura nyjet limfatike. Disa formimi i tillë mund të jetë me dorë hetim, për shembull, në sqetull, qafë dhe ijë. Përveç kësaj, ka nyjet limfatike fshehur në zgavrën gjoks, legenit dhe gjoks. Këto komponente periferike të sistemit akti limfatik si filtra biologjike që pastruar limfatike që vijnë nga pjesë të ndryshme të trupit dhe organet e brendshme.

Organeve të tjera të sistemit limfatik:

- shpretkë;
- thymus;
- adenoids;
- bajamet.

Shpretka është në anën e majtë nën brinjë dhe përbëhet nga tul të kuq dhe të bardhë. E para është përgjegjës për filtrimin e qelizave të veshur dhe të dëmtuara të gjakut të kuqe, dhe i dyti përmban shumë qeliza të bardha të gjakut që ndihmojnë trupin të luftojë lloje të ndryshme të infeksioneve. Me kalimin e gjakut nëpër shpretkë, limfocitet të fillojnë për të zbuluar një reagim ndaj shenjën më të vogël të infeksionit dhe të përpiqen për të rezistuar atë.
Thymus është një gjëndër e vogël poshtë gjoksit që është i përfshirë në formimin e qelizave të bardha të gjakut. Thymus më aktiv është vërejtur në adoleshencë, dhe në procesin e rritjes së aktivitetit të tillë gradualisht zvogëlohet.

Bajamet quhen gjëndra, të cilat janë të vendosura në pjesën e pasme të fytit. Ata dhe adenoids që mbrojnë kundër baktereve dhe viruseve hyrje në mushkëri dhe sistemin e tretjes.

Funksionet e sistemit limfatik:
- duke siguruar rrjedhjen e lëngjeve nga indet në gjak;
- filtrimin e gjakut;
- limfatike filtrim;
- luftuar infeksionet.

Stock fluide
Në procesin e qarkullimin e gjakut ka rrjedhje të plazmës nga enëve të gjakut në indet e ndryshme. Ky lëng është i një rëndësie të madhe, pasi funksionet e mëposhtme: largon mbeturinat në gjak dhe jep ushqim për qelizat. Plazma harxhuar kalon përmes enëve limfatike të qafës të bazës, e cila është pastruar dhe kthyer në gjak. Kjo qarkullimi ndodh vazhdimisht, duke siguruar veprimtarinë e njeriut.


Filtrim limfatike
Lëngu kalon nëpër nyjet limfatike, pastrohen, dhe qelizat e bardha të gjakut të sulmojnë çdo bakteret dhe viruset që hasin në rrugë. Nëse një person fillon të përparojë kancer, qeliza jo normale janë të ndarë, zakonisht filtruar nyjet limfatike më të afërt. Kjo është arsyeja pse mjekët duke bërë kërkime mbi temën e pranisë së limfatike metastases nyjave që ju lejon për të përcaktuar se sa larg është përhapur kanceri.

Filtrimin e gjakut

Funksioni i gjakut filtrim merr shpretkë, duke hequr qelizat e kuqe të veshur dhe të dëmtuara që janë shkatërruar si rezultat i kësaj. Në vend të vjetër të ardhur qeliza të reja që prodhojnë palcën e eshtrave. Shpretkën gjendje për të filtruar nga viruset, bakteret dhe grimcat e ndryshme të huaja të përfshira në gjak.

Luftimi Infeksionet
Funksioni i sistemit limfatik është një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar. Një nga shenjat e para të sëmundjes infektive vepron gunga. Sistemi limfatik lufton infeksionet si me poshte:

- nxit formimin e qelizave të bardha të gjakut që prodhojnë antitrupa;
- nga qeliza të veçanta të gjakut - makrofagëve thith dhe shkatërron bakteret.

Si për të qëndruar të shëndetshëm sistemin limfatik
Së pari, ne duhet të kujdesemi që sistemi juaj limfatik nuk është i bllokuar me toksina, si zashlakovanist fortë shumë të vështirë për të hequr. Nëse situata ende jashtë kontrollit, duhet menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore. Është e rëndësishme për të monitoruar gjendjen e zorrëve të mëdha dhe të vogla, në mënyrë që ata të mbahen rregullisht dhe plotësisht kanë nevojë. Për këtë është e rekomanduar për të vëzhguar një dietë që përfshin ushqime të shëndetshme.

Mjekët rekomandojnë dy herë në vit për të kryer lymfadrenazhnыy masazh nga profesionistë me përvojë. Nëse kjo nuk funksionon, ju mund të marrë një dush të nxehtë, gjatë të cilit ai duhet të jetë sfungjer ngurtë të fshij trupin të gjithë së bashku në sistemin limfatik, gjoks dhe zonat e barkut, si dhe në zonën e legenit dhe gjymtyrë. Me këtë vetë-masazh mund të përdorni krem ​​të ndryshme masazh, fërkim e tyre në një lëvizje rrethore në lëkurë.

Është e rëndësishme për të kontrolluar peshën tuaj, dhe paraqitja e kg shtesë është e rekomanduar për të i kushtoj vëmendje për shëndetin e fshikëz e tëmthit, mëlçisë, zorrës së trashë dhe zorrës së hollë. Të jetë i sigurt për të mbajtur një jetese aktive për të përmirësuar lëvizjen e limfatike ndenjur.