Ventricular dridhje - EKG, simptomat, ndihma e parë


Ventricular dridhje - një lloj i gjendjes së trupit, ku ritmi zemra është e shqetësuar pasi që kërcënojnë jetën e pacientit. Në një kohë shënuar nga dridhje të shpejtë ventricular, i pakoordinuar dhe kontraktimet ventricular paefektshme që rezultojnë nga impulse të shumta kaotike elektrike. Kjo gjendje patologjike karakterizuar thjesht shkundur ato pa kontraktimet koordinuara, si në dridhje atrial. Gjatë këtij procesi nuk punon e prodhimit të zemrës e gjakut, tkurrje në mënyrë të çrregullt - është arrestimi praktikisht kardiak, dhe në qoftë se ajo nuk ndalet, atëherë ju vdesin. Rrjedhjen e gjakut të pamjaftueshme për të miokardit në sfondin e sëmundjeve koronare të zemrës, sidomos miokardi përhapur është shkaku kryesor i ventrikular dridhje, në mesin e arsyeve të tjera për ndodhjen e saj konsiderohet hipokalemise dhe shoku.


Në mënyrë tipike, ky proces patologjik që çon në humbje të vetëdijes, dhe pa trajtimin e duhur shkakton konfiskimet, dhe proces i pakthyeshëm i vdekjes së trurit të lidhur me dyshim për atë oksigjen, është shkaku i vdekjes.
Iyazytsirno dridhje ventricular mund të diagnostikuar në bazë të zalisur papritur, norma neproschupыvanyy zemrës dhe norma e zemrës dhe mungesën e presionit. Prandaj, vetëm rezultatet e EKG mund absolutisht të konfirmuar këtë diagnozë.
Baza është veprimi i menjëhershëm i zemrës dhe mushkërive përtëritja dhe cardioversion. Trajtimi i mëtejshëm vazhdon me ndihmën e drogës për të mbajtur një ritëm normal të zemrës.

Në rast të një gjendje të tillë patologjike pas infarkt miokardi pa dështim të zemrës dhe goditje, cardioversion menjëhershëm të një efekt pozitiv të prognozë të favorshme në 95% të rasteve. Dhe kur jepet dëme të mëdha në zemër, suksesi cardioversion karakterizohet me vetëm 30% të rasteve.


Shkaqet ventricular dridhje


Dridhje ventricular është shkaktuar nga tkurrje të çrregullt në deri në 450 rrahje në minutë. Ky lloj i aritmia është e rrezikshme dhe kërkon ndihmë të menjëhershme në formën e defibrillation për të parandaluar arrestimin kardiak.

Shkaqet e rrahje zemre kaotike shumë pacientë kanë ndonjë patologji kardiake, si dhe shkelje të tjera эkstrakardyalnoho karakter. Anomalitë e tilla zemrës kryesisht vlen koronare patologjisë sëmundje akute rrjedhjen e gjakut në arteriet koronare, ose infarkt akut të miokardit. Përveç kësaj, kur papritur llogaritë fatale CHD për 46% të meshkujve dhe 34% femra, dhe duke pasur parasysh gjendjen patologjike vërejtur kryesisht në parë 00:00 infarkt akut të miokardit. Gjithashtu, rreziku i kësaj sëmundjeje është parë në pacientët me infarkt miokardi me praninë e Q valë shkak të VT paroksizmal.

Cardiomyopathy hypertrophic mund të çojë në dridhje ventricular, e cila ndikon kryesisht brezit të ri, pasi ngarkesa intensive fizike të karakterit. Në kohën e arrestimit kardiak në këtë grup të pacientëve të regjistruar polimorfe ventricular formë takikardi që shkon në dridhje. Kjo nuk është për të harruar se i dobët dhe çrregullime hemodinamik mund të shkaktojnë çdo formë të takikardi supraventikulare, e cila është një ritëm të shpeshta ventricular.
Pothuajse 10% janë ringjallur pacientëve të diagnostikuar me kardiomiopati dylatatsyonnoho karakter që kontribuoi në formimin e ventricular dridhje.

Në gjendjen aktuale të arsimit të ndikojë edhe cardiomyopathy pankreasit, sindromi Brugada dhe zgjatur QT. Parashikues i dridhje ventricular në këto sindroma është lloj LC piruetë, ndërsa RV cardiomyopathy - një copë formë monomorfnaya.
Në mesin e defekteve valvulare të zemrës në formimin e procesit patologjik izoluar stenozë aortës e etiologies lindura dhe të fituara. Por me sëmundje të tillë të zemrës si prolapsi mitrale valvul me frekuencë të rëndësishme të arrhythmias, dridhje ventricular vërejtur rrallë dhe kryesisht për shkak të trazirave në muskujve kardiak.

Ndër cardiomyopathies specifike që çojnë në tkurrje kaotike, sidomos në sfondin e izoluar cardiomyopathy dhe sarkoidosis inflamacion.
Shkaqet më të shpeshta të kësaj sëmundjeje mund të konsiderohet si helmim glycosides kardiake, electrolyte abuzimi, shoku shoku me energji elektrike, hipotermi, acidosis dhe hipoksi, cardioversion, koronare efekt anësor angiografi, ndërsa duke marrë grupet e ndryshme të drogave të tilla si sympathomimetic, barbiturate, analgesics narkotike, antiarrhythmic derivatet phenothiazine të klasit të parë dhe droga për anestezi.

Zhvillimi i ventrikular dridhje të ndikojnë disa faktorë që reduktojnë stabilitetin elektrik të muskulit të zemrës. Faktorë të tillë të përfshijnë: rritur me permasa zemra vatra dispozicion të degjenerimit dhe sklerozë në miokardit dhe kryerjen e sistemit dhe rrit aktivitetin e dashamirësi.
Pothuajse 90% e pacientëve në ventricular dridhje ventricular takikardi dhe të shkaktojë shumë më pak aritmi ventrikulare.


Simptomat ventricular dridhje


Simptomat tipike të kësaj gjendje përbëhet nga dy forma të ventrikular dridhje, fillimisht rrjedhin dhe rrjedhin përsëri. Forma e parë zhvillohet në sëmundje të zemrës, pa manifestime të veçanta të qarkullimit të pamjaftueshëm të gjakut, dhe të mesëm - të sëmurë, për të cilët shprehën stanjacion mungesën e pandarë e rrjedhës së gjakut dhe simptomat e shok kardiogjenik. Në formën e mesme e atonalnuyu izoluar që ndodh shumë rrallë dhe duket mungesa e frymës dhe presionit, si dhe çrregullime të tjera në gjendje shumë të rëndë.

Shenjë paralajmëruese e një gjendje patologjike është atje grup ekstra-hershme dhe natyra shumësin dhe konvulsiv VT.
Në mënyrë tipike, foto simptomatike e ventrikular dridhje karakterizohet nga fillimi të shpejtë. Në fillim përcaktohet kokë rrotullues dhe dobësisë, pastaj njëzet sekonda pacienti humb vetëdijen dhe dyzet e pesë sekonda ai u shfaq dhimbje dhe urinar karakter myyazytsilnoho. Kështu jo kardiak dhe apnea ndodh në të cilën pacienti është në një gjendje të shokut me mungesë të presionit të gjakut, pulsi dhe pamjen e papritur e zbehje të lëkurës dhe mukozave. Pas duke bërë një frymë pak, vjen vdekja.

Në ventrikular dridhje elektrokardiogramë karakterizuar nga valët spaced rastësisht me amplitudë të ndryshme në formën e formave dhe madhësive.
Që nga tkurrja kaotike është simptomat e ndërprerjes së papritur të qarkullimit të gjakut dhe vdekjes së natyrës klinike, atëherë ndërsa ende shikuar nxënësit Dilated, të cilat nuk përgjigjen në dritë. Përveç kësaj, është e pamundur për të provuar pulsin e arterieve karotide, dhe femurit si. Nëse ju nuk mund të ringjall normën e zemrës për katër minuta, proceseve të pakthyeshme të sistemit nervor qendror dhe organet e tjera.

E gjithë natyra e komplikimeve dhe rezultatin e rrahje zemre kaotike varet nga zemra e duhur dhe në kohë përtëritja dhe mushkëritë.
Komplikime të mundshme mund të jetë pneumoni aspiratë dhe mushkërive dëme natyrën gjatë brinjë thyerje gjatë përtëritja. Dhe gjatë ishemi kardiake e muskulit të zemrës zhvillon, dhe pasi qarkullimi koronare është restauruar - mosfunksionim rastit miokardi. Komplikim neurologjike e karakterizuar nga gjykata pamjen dhe vende, e cila çon në të edhe decortication. Nëse kohëzgjatja e komë më shumë se tri ditë, për të siguruar mbijetesën dhe kthimin e trurit është praktikisht e pamundur, si rregull, koha është gjithmonë e keqe.
Dridhje ventricular EKG


Është e vështirë për të dalluar arrestimin kardiak nga ventrikular dridhje për shkak të manifestimeve ngjashmëri simptomatike. Kështu, vendosjen e diagnozës duhur është baza për të dhënat EKG.
Në ventrikular dridhje elektrokardiogramë karakterizuar nga zhdukja e ventricular konturet komplekse dhe paraqitjes së valëve të gjerësi të ndryshme dhe lartësi me skajet e sipërme dhe të poshtme vuri ose të rrumbullakosura. Edhe valët e karakterizuar dhëmbët nedyfferenzyruyuschymy. Kjo normë zemra është treqind rrahje në minutë. Amplituda e valëve të tilla është një dy forma të caktuara të ventrikular dridhje: krupnovolnovuyu dhe melkovolnovuyu. Përveç kësaj, nuk ka asnjë yzoэlektrycheskyy intervali në valë të veçanta, të cilat kalojnë në njëri-tjetrin për të formuar një kurbë të çuditshme.

Kështu, shenjat kryesore EKG e ventrikular dridhje mungon nga kurba tipike dhëmbët diferencuar zakonisht T, S, R, Q, P; regjistrohen madhësive vend dhe të ndryshme të vogla në të ndryshme dridhje waveform; Distanca të ndryshme në mes të majave valë; Mungesa e formë të qartë konturet. Shkaqet e tyre - patologjike dhe moti - të varfër. Nuk mund të vijë defibrillation.


Trajtimi ventricular dridhje


Për të parandaluar vdekjen biologjike është e nevojshme për të kryer masa emergjente në para katër minuta e ventrikular dridhje të. Kur impuls neproschupыvanyy në arteriet kryesore të tilla si karotide ose femurit të fillojë të mbajë një masazh të mbyllura të zemrës me ventilim mekanik (ventilimit mekanik), për të mbështetur e fluksit të gjakut në nivelin e duhur, e cila është në gjendje të ofrojë zemrën dhe trurin e oksigjenit, dhe rivendosjen e tyre të punojnë me trajtim specifik.

Në terapi intensive që mund të monitoruar vazhdimisht normën e zemrës me anë të EKG, ju menjëherë mund të përcaktojë formën e zemrës për të ndaluar dhe të fillojnë trajtimin. Nga trajtimin efektiv të fibrilimit ventrikular në të parë të trajtimit është sekonda pulses shpejta elektrike. Shpesh terapi të tilla, sidomos në formë primare, është një nga metodat më efektive të përtëritja. Përveç kësaj, me këtë terapi elektrike impuls brenda minutës së parë me dridhje ventricular, i cili u shfaq për herë të parë, ulur normën e zemrës në pothuajse 75% të pacientëve, dhe minutën e tretë apo të katërt, pa masazh kardiak dhe frymëmarrje artificiale, vetëm disa raste.

Nëse ky trajtim është i paefektshëm, atëherë për të normalizuar proceset metabolike në muskujve të zemrës vazhdon, dhe nganjëherë vetëm të fillojnë për të kryer masazh mbyllur kardiak dhe ventilim përdorur oksigjen. Në qoftë se ju përdorni dy ose edhe tre shkarkimet norma defybryllyatornыh zemra nuk mund të shërohen, pastaj kalojnë yntubyrovanye pacientit me një përkthim në një aparatin e frymëmarrjes artificiale. Pastaj administruar menjëherë vena, jet bikarbonat natriumi 200 ml ose çdo dhjetë minuta për 50 ml, ndërsa qarkullimi i gjakut bëhet i kënaqshëm me aftësinë për të kontrolluar pH të gjakut për të parandaluar acidosis në një sfond të vdekjes klinike. Përveç kësaj, të gjitha droga të administruar më mirë me 5% u ri-glukozë, e cila mbush sistemin për të dalë.

Për të rritur efikasitetin e trajtimit të pulses ventricular dridhje elektrike, përshkruajnë hyrjen e menjëhershme në hydrochloride adrenalin zemrës, e cila në masazh të zemrës vjen nga dëmtimit të dhëmbëve ventricular në arterie. Por ne nuk mund të harrojmë se çfarë injeksion intracardiac i drogës mund të shkaktojë zhvillimin e pneumatoraks, dëmtuar venat hemoragji të ndryshme të gjerë në të muskulit të zemrës. Pastaj, Adrenaline hydrochloride mund të administrohet intravenoz çdo pesë minuta. Përveç kësaj, si stimulim mund të përdoren droga të tjera të tilla si mezaton apo norepinephrine.

Kur pulses dështimi trajtim ventricular dridhje elektrike mund të administrohet Ornid, obzidan, Inderal, lidocaine, ose novokaina novokainamid. Megjithatë, dridhje terapi ventricular gjithë të drogës është i paefektshëm, ndryshe nga përdorimi i pulses elektrike. Por, megjithatë, vazhdojnë të masazh kardiak dhe ventilimit artificial të mushkërive, dhe defibrillation përsëritur dy minuta më vonë. Nëse pas zemra ndalet, injektuar klorur kalciumi dhe natriumi kripë e acidit laktik, dhe deffybryllyatsyyu të kryer restaurimin e zemrës apo shenja, të cilat mund të diagnostikojnë vdekjen e trurit. Në një kohë kur të dukshme qartë vetë-pulsation i arterieve të mëdha, atëherë të ndaluar shpenzimet masazh mbyllur zemrës.

Një pikë e rëndësishme në trajtimin terapeutik të ventrikular dridhje konsiderohet vëzhgimi i pacientit dhe të gjitha masat e nevojshme për parandalimin e sulmeve të përsëritura. Në disa nga ato momente kur nuk ka pajisje në dispozicion terapi për impulset elektrike mund të përdorin tension konvencionale mains e 127 V me 220 V. Ndonjëherë shënoj nga një predserdnuyu rajonit rikthen ritmin e zemrës. Në disa raste, tkurrje çrregullt ndodh shumë shpesh, kështu që duhet të mbështetet në defibrillation për njëzet herë në ditë, por kjo nuk mund të sjellë një rezultat pozitiv edhe me futjen e njëkohshëm të anti-drogës arritmike. Prandaj, në këtë rast, dridhje përsëritur ventricular eliminuar vetëm pas implantimin e artificiale shoferit ritmin e zemrës.

Në mënyrë tipike, dridhje ventricular është karakterizuar nga një prognozë të keqe në rast të dështimit të terapisë me pulses elektrike si mjekim praktikisht joefikase. Trajtimi me pulses elektrike jep një rezultat pozitiv vetëm nëse forma krupnovolnovoy e procesit patologjike, ndërsa melkovolnovoy - Parashikimi negative.


Emergjente ventricular dridhje


Kjo gjendje patologjike është konsideruar të jetë shkaku kryesor i vdekjes së papritur dhe karakterizohet nga avancimin e zakonshme mbi treqind rrahje në minutë, rastësisht, aktiviteti ventricular hemodinamik. Simptomat janë shumë të ngjashme me asystole. Në elektrokardiogramë vërejtur valët kaotike dridhje. Dridhje ventricular karakterizohet nga një gjendje të tillë në të cilin oksigjeni lartë konsumi i muskulit të zemrës dhe zemrës si "koposhaschyysya gojë."

Ndihmë me masa urgjente në ventrikular dridhje përbëhet nga kryerjen e reanimim emergjente, të cilat mund të sigurojnë ventilim adekuat dhe qarkullimit normalizimin deri usunetsya shkaktojnë ndërprerjen e frymëmarrjes dhe qarkullimit të gjakut.
Para së gjithash, ju mund të bëni një grusht të mprehtë në të tretën më të ulët të kafaz i kraharorit, grevë prekordyalnыy goditje se njëzet centimetra mbi gjoks, nëse jo rreth defibrillator. Pastaj telefononi ekipin përtëritja dhe të fillojnë masa emergjente për masazh të tërthortë të zemrës dhe ventilim artificial të mushkërive për të përgatitur e pacientit për defibrillation, i cili do të kryejë me 200 J.

Duke ruajtur procesin patologjike në përsëritje defibrillation zemrës me rritje shkarkimit të treqind, dhe në disa raste kjo akuzë në këto repetitions rritur në 360-400 Gjergjit. Është e rëndësishme të mbani mend se në qoftë se ju vetëm të fillojë trajtimin me pulses elektrike e normave të larta, ajo mund të shkaktojë komplikime postkonversyonnoho karakter.
Pas kësaj, joefikasiteti i terapisë të tillë të fillojnë të administratës intravenoz ose intracardiac të lidocaine, e cila ju lejon të bëni interval të shkurtër QT mes dhëmbëve dhe defybryllyatsyonnыy ulët pragun apo obzidan, redukton i fortë në pjesë të ndryshme të miokardit. Përsëri, të përsëritur defibrillation.

Kur ju të ruani një tkurrje kaotike mund të hyjë bikarbonat natriumi intravenoz; Lidocaine vena në dy miligram për minutë apo 100 bolus mg çdo dhjetë minuta; polarizimi përzierje kripë Epsom në përzierje ose veç e veç (nëse efekti mungon pozitiv, të përsëritur futjen pas shtatë minuta). Dhe përsëri - defibrillation.
Në rast të ruajtjes të mëtejshëm të gjendjes patologjike Epinephrine injektuar ose klorur kalciumi. Duke përdorur këto barna është e rëndësishme të kujtoni se ata të kontribuojnë në zhvillimin e hyperkalemia dhe alkalosis, kështu që ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm në administrimin e tyre për të parandaluar komplikimet e tilla.

Kur rivendosjen ritmin e zemrës fillojnë të hyjnë asetet vaskulare dhe pastaj të rregulluar ekuilibrin acid dhe alkaline.
Për të parandaluar një përsëritje të fibrilimit ventrikular kaotike në formën e barnave injektohet kalium, magnez dhe Lidocaine sulfate.