Sinusit - Simptomat dhe trajtimi i sëmundjeve


Sinusit quhet një formë e inflamacion të sinuseve ballore, e cila ndodh shpesh në moshën e rritur. Kjo është për shkak të faktit se sinus frontale në një moshë të caktuar nuk është zhvilluar shumë, në mënyrë që fëmijët sinusit pothuajse kurrë. Për fat të keq, një sëmundje e tillë është shumë më e komplikuar se sa inflamacion të zakonshme, gjithashtu nuk përjashtohen rastet e kalimit në formën kronike të sëmundjes.

Mund të provokojë sinusit akut faktorët e mëposhtëm:
 • Rinitit (rrufë) alergjik ose natyra infektive;

 • Rritja turbinate hundës;


 • Përhapja patologjike e indeve adenoid;

 • Prania e infeksioneve kronike (Staphylococcus, etj);

 • Lakim e mur ndarës hundës (të lindura ose të fituara);

 • Virusi i mungesës së imunitetit;

 • Lëndime të kokës ose të përballet zonës;

 • Polyps Undelete;

 • Dëmtimit të dhëmbëve në drejtimin formë.

 • Simptomat


  Në qoftë se koha për të njohur simptomat e sinusit konfirmuar, trajtimi do të jetë më efektive dhe më pak kohë. Në mënyrë tipike, sëmundja forca dyshuar dhe pacientit për të parë një mjek të ketë shtetet e mëposhtme:
 • Dhimbje në pjesën ballore, kryesisht në zonën ballë, e cila kur intensiv shtypur.

 • Vështirësi në frymëmarrje përmes hundës, ku pika e zakonshme nga të ftohtë të përbashkët nuk kanë efekt pozitiv.

 • Temperature rritur trupit për se 38 gradë dhe më lart.

 • Lacrimation.

 • Fotofobi (kur shihet në rrezet e diellit të ndritshme apo dhimbje të lehta artificiale zmadhuar).

 • Të ndryshuar ngjyrën, ënjtje dhe ënjtje të lëkurës në sinuseve ballore.

 • Sasi e madhe e mukusit nga pasazhe hundës.

 • Diagnoza e sëmundjes
  Edhe në qoftë se shumica nga këto simptoma, mjeku nuk do të vënë menjëherë diagnostikuar sinusit, sepse simptomat e shumë sëmundjeve shpesh i ngjajnë njëri-tjetrit. Të dallojnë sinusit përdorur radiografi dhe probing. Përveç kësaj, gjatë rhinoscopy tregon akumulimin e qelb nën lavamanit mesatare - si dëshmi e qartë e sinusit. Shumë lavaman me thickened dhe të fryrë.

  Ndonjëherë diagnostikimin sinusit frontal sinus catheterization bëjnë, por ka raste kur lakim e mur ndarës hundës nuk japin qasje në kanal. Por kjo procedurë është më mirë të abstenojnë në rast të acarimit akut të sinusit kronik ose. Dhimbja mund të jetë neurologjike ose të varet nga inflamacion të sinuseve ballore, të cilat zgjidhen diagnozën diferenciale.
  Rynoskopycheskaya foto na lejon për të parë atë - ose sinusit nevralgji, sinusit është i pranishëm në pleh, dhe në qoftë se ajo mungon nevralgji. Kur rritet dhimbje sinusit gradualisht, ndërsa nevralgji - mprehtë sulme. Ju lutem vini re se dhimbja nevralgji të presionit ballore sinus zvogëlohet, ndërsa sinusit - rritet. Nëse mjeku e sheh rezultatet e anketës tregojnë simptomat sinusit, trajtim emëruar menjëherë.

  Trajtimi i sinusit


  Trajtimi i sinusit është një sërë masash përmirësuese, kryer në departamentin e ENT.
  Për të reduktuar ënjtje e mukozës dhe përmirësimin e daljeve përdorur vasoconstrictor hundë pika. Në sinusit akut përshkruajnë antibiotikët për 7-10 ditë, zgjedhja e antibiotikut varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe të tolerancës. Së bashku me antibiotikë, përshkruajnë antihistamines për të reduktuar ënjtje e mukozën e hundës.
  Për razzhyzhzhenyya trashë përmbajtja ACC është përdorur, kjo kontribuon në një dritë që vjen nga sinuseve përfundim. Gjithashtu në trajtimin e sinusit emërimit të mundshëm të mjeteve juridike homeopatik që ndihmojnë për ta redukuar inflamimin e sinuseve, dhimbje, ënjtje.

  Efekti i mirë jep zbatimin e metodës - metodën e shpëlarje krisur hundë. Kur larja e zgjidhjeve të përdoren me veprim anti-inflamator dhe antimicrobial.
  Me dështimin e trajtimit konservativ mund të përdorni kirurgjia - birë ballore sinus.
  Parandalimi i sinusit
  Kur parandalimin e sëmundjeve janë duke i kushtuar vëmendje të madhe për trajtimin e sëmundjeve virale, të zbatohen masa për të forcuar funksionin mbrojtës të trupit dhe kontrollin zbulimin në kohë të faktorëve.
  Duhet të theksohet se qasja e menjëhershme për një mjek të dyshuar për tregon simptomat sinusit, trajtim

  do të ishte më i përshtatshëm dhe të lehtë, dhe diagnostifikimit - më i saktë.