Spondylitis ankylosing - Simptomat


Sëmundje e rëndë e rrallë e nyjeve dhe shpinë quajtur ankylosing spondylitis, shpesh te meshkujt, por iu nënshtrua femrat më të rinj (20 deri në 30 vjet). Më e vështirë duhet të diagnostikuar spondylitis ankylosing - simptoma shumë të ngjashme me shenjat fillestare të osteokondroza dhe hernia intervertebral.

Shkaqet e spondylitis sëmundjesFaktori i vetëm që përcakton zhvillimin e kësaj sëmundjeje është një predispozitë gjenetike. Sëmundja karakterizohet nga tiparet e sistemit imunitar, i cili është i trashëguar.

Duhet të theksohet se prania e ndonjë sëmundje kronike inflamatore të organeve të brendshme, zakonisht zorrë ose sistemi urinar, rrit rrezikun e sëmundjeve të përshkruara. Gjithashtu infeksionet akute përkatëse, si bakteriale dhe virale.
Një hipoteza e përbashkëta për të shpjeguar shfaqjen e sëmundjeve, Psychosomatics është një spondylitis sëmundje. Sipas këtij versioni, patologji shfaqet si pasojë e stresit të zgjatur tendencës fortë, depresioni apo mbingarkesës emocionale. Për shkak të këtyre arsyeve janë nisur procese të pakthyeshme autoimune që provokojnë inflamacion dhe nyjeve intervertebroreve.

Simptomat dhe shenjat e sëmundjes angilozues në gratë


Në fillim janë dhimbje të rralla dhe të butë në të ulët mbrapa, kryqe, ka ndryshime në shpinë aparatit ligament. Manifestimet mëtejshme klinike:

 • ngurtësi e lëvizjes, e rënduar në pushim dhe gjatë natës para zgjimit;

 • forcimin e dhimbje, sidomos gjatë tendosje fizike dhe lëvizje të papritur;

 • tensioni muskulor përsëri;

 • zvogëluar lëvizjen e shtyllës kurrizore;

 • dhimbje në hip;

 • pranoj, lakim të shpinë;

 • kufizimi i gjoksit;

 • reduktimin e rritjes;

 • shtimin (ankylozuvannya) nyje.


 • Fazat e mëvonshme të spondylitis progresion sëmundje karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • aortyt;

 • pamjaftueshmëria e valvulave të zemrës;

 • arrhythmias;

 • perikardit;

 • bërryl shkatërrimi, kyçin e këmbës dhe gju nyje;

 • amiloidosis nga veshkat;

 • aveyt (inflamacion sy);

 • humbja e oreksit, dhe më pas - peshë;

 • ethe;

 • dhimbje thembra.


 • Shenjat radiografike e spondylitis sëmundjes


  Lloji më informative e kërkimeve për të diagnostikuar Sëmundjet ketë rezonancë magnetike ose X-ray terapi. Snapshot pasqyrojnë plotësisht ndryshimet në shpinë dhe numrin e nyjeve ndërprerës, madhësia e tyre. Veç kësaj, rreze-X të përcaktuar praninë e inflamacionit dhe përhapjen saj.
  Karakteristikat kryesore:

 • qartë rruaza damar (njolla të mëdha të bardha pranë shpinë ose kryqe);

 • ndryshimet në formë dhe madhësi të nyjeve;

 • mungesa e dukshme e kërc në lumen e tij.


 • ESR spondylitis sëmundje


  Në disa raste, diagnoza e sëmundjes emëruar kimi gjakut. Ajo në përgjithësi në dispozicion ju lejon të vendosur procesin inflamator duke llogaritur shkallën e sedimentimit të eritrociteve. Edhe në një fazë të hershme, kjo shifër se sa vlera normale dhe është rreth 35-40 mm në orë, ndonjëherë - më shumë.
  Ju lutem vini re se sëmundje Bechterew në gratë shumë të tilla si artriti reumatoid. Për dallimin patologjie që mund të përshkruhet në mungesë të faktorit në trajtimin e reumatizma serum.