Helmimit me ushqim - Simptomat


Helmimi nga ushqimi është rezultat i depërtimit në trupin e substancave toksike që gjenden në ushqim ose të prodhuara nga bakteret. Sot le të flasim për atë që simptomat të shfaqen kur helmimi me ushqim dhe çfarë të bëni nëse ju sëmureni apo të afërmit.
Si të njohin helmim?
Shenjat e para të helmimit zakonisht shfaqen brenda disa orësh pasi të hahet ushqim të kontaminuar. Megjithatë, ndonjëherë siklet dhe të përzier mund të duket deri në 10 - 20 minuta, dhe disa ditë pas toksina apo bakteret bllokuar në trup.


Helmimi me ushqim shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • të përzier, të vjella;

 • dhimbje stomaku;

 • diarre;

 • dobësi;

 • ethe;

 • ethe;

 • karrige me gjak.


 • Helmimi me ushqim akute karakterizohet nga simptomat e mëposhtme: pulsi i pacientit jep jetë, zemra fillon rrahje të çrregullt, fytyra e tij i zbehtë, duke ndryshuar ngjyrën e buzëve. Çrregullime Kushti komplikuar të përshkruara më lart.
  Nëse helmimi botulizmi shkaktuar nga patogjen, ndoshta vizionin e paqartë dhe vrull e rrugëve të frymëmarrjes. Ky lloj i helmimit është më e rrezikshme, sepse ngjit godet sistemin nervor.

  Ju duhet të telefononi mjekun?
  Easily helmuar në të rritur të shëndetshëm është në 1 - 3 dite dhe nuk sjellë ndonjë komplikime.
  Thërrisni një ambulancë sa më shpejt që simptomat e para të regjistruara të helmimit me ushqim, ju duhet, në qoftë se:

 • Pacienti - një fëmijë apo grua shtatzënë;

 • të sëmurë me HIV-pozitiv ose kanë pësuar kohët e fundit një trajtim për kancer;

 • është një helmimi me kërpudha;

 • Përkeqësimi vërejtur;

 • botulizmi dyshuar (gulçim, spote para syve). • Si për të kontrolluar helmim?

  Ndihma e parë personi helmuar është Lavage stomakut. Kjo duhet të pini shumë lëngje, dhe pastaj sjell të vjella duke klikuar mbi rrënjën e gjuhës. Më të helmimit me vjellje refleks shkaktuar pa stimulim.
  Pas Lavage stomakut rekomandohet pushim, duke pirë shumë lëngje dhe dietë të lehta. Merrni ilaç për diarrenë nuk është e rekomanduar - ajo do të ngadalësojë dalje e toksinave nga trupi.
  Si për të larë jashtë stomak?
  Mjeti më efektiv për Lavage stomakut janë:

 • ujit me karbon pluhur aktivizuar (3 - 6 tableta 2 - 3 litra); qymyr druri lidhet toksina dhe mikrobet, dhe pastaj heq ato nga trupi;

 • kalium Permanganat - holluar në ujë në një proporcion të Permanganat kalium 1000: 1 dhe pastaj të lëngshme që rezulton me profiltrovyvayut thithëse të kristaleve undissolved nuk shkaktojnë djegie mukozale;

 • ujë i kripur (5 - 9 l 2 - 3. ashpër lugë).


 • Likuide, e cila është e larë me stomakut duhet të ngrohtë - 35-37 ° C. Kjo ngadalëson peristaltikės zorrëve, pa lënë toksina lëvizin nëpër traktin gastrointestinal.

  Si për të ndihmuar fëmijën tuaj?


  Në mënyrë tipike, simptomat e helmimit me ushqim në fëmijët simptomat identike në të rriturit. Sistemi Megjithatë papjekur imunitar i fëmijës është veçanërisht e ndjeshme ndaj toksinave për shkak të helmimit të fëmijëve është më e zakonshme.

  Kids larë stomak nga skema e përshkruar më sipër, atëherë të japë me qymyr aktivizuar (1 kg trupi 1 tabletë). Nëse fëmija nuk është i sëmurë, por dhimbje stomaku, dhe me miratimin e ushqimit të kontaminuar ka qenë më shumë se 2 orë, ndihmon klizmë spastrimit. Në helmim akut duhet menjëherë të thërrasë një ambulancë.
  Është e rëndësishme për të dhënë fëmijën që të pini shumë lëngje për të shmangur dehidratim. Për ta bërë këtë, të shpërndarë pluhur në ujë që përmban kripë, sode, kalium dhe glukozë. Automjetet e tilla janë shitur në çdo farmaci. Jepni fëmijës për të pirë çaj lugë çdo 5 minuta. 1 kg të peshës trupore nevojitet 100-200 ml këtë zgjidhje. Ju nuk mund të pini në helmimin e kafe, çaj, sodas, qumësht. Gjithashtu nuk rekomandohet për të ngrënë ushqime që shkaktojnë bloating, trangujve, radishes, lakër turshi, fasule, portokall mandarin, perime, rrush, portokall, kumbulla, bukë të zezë.