Sëmundja Behçet - simptomat dhe trajtimi


Sëmundja Behçet - relapsing sëmundje i referohet një grup vasculitis sistematik dhe manifeston membranat plagë erozionit gjenitale mukoze, sytë, gojën, për përfshirje në procesin e sutavov patologjike dhe organet e brendshme. (Vasculitis - dëmtojë murin anije).
Për herë të parë në vitin 1937, treshe karakteristike sëmundja (+ hypopyonom uveitis me ulçerë gjenitale + Ulçera mukozës orale) të përshkruar Behçet dermatolog turke. Mundësisht, sëmundja ndodh në Largët / Lindja e Mesme, Mesdheut dhe në Tunizi, Turqi, Iran, Kore, Maroku dhe Japonia. Shpeshtësia e ndodhjes në vende të ndryshme është shumë me pakicë, për shembull, në Turqi është 2 persona për 1000 banorë në Japoni dhe 1 në 10,000 në Evropën veriore janë 1300000. konfirmimi shkencor i rasteve të vetme Sëmundja Behçet në Australi dhe Shtetet e Bashkuara.


Sëmundja Behçet tek fëmijët, madje edhe në vendet me incidencë të lartë, është shumë e rrallë. Mosha mesatare e shkon sëmundjes 20-35 vjet (deri në gjashtëmbëdhjetë Sëmundja Behçet ndodh në 3% të të gjithë pacientëve). Sëmurë barabartë njerëzit e të dy gjinive, por burrat sëmundja është më e vështirë.
Shkaqet e sëmundjes Behçet shkenca moderne nuk është i njohur plotësisht. Një rol në zhvillimin e sëmundjes alokimin e kushteve gjenetike. Ai gjithashtu supozon se faktori nxitje mund të jetë infeksion bakterial ose viral. E vetmja gjë që është provuar, është fakti se Sëmundja Behçet - një kusht autoimune, se gjendja aty ku sistemi e imunitetit në mënyrë jo të përgjigjet për qelizat e organizmit, pra vret ato. Më shumë gjasa Modeli i kësaj sëmundjeje është kombinim i njëkohshëm i mekanizmave autoimune agjentët toksike, bakteriale dhe virale

Sëmundja Behçet - simptomat


Simptomet e sëmundje Behçet ndryshme, karakteristikat e tyre përcaktues janë sëmundje inflamatore sy dhe ulceration aftoz e mukozës zgavrën gjenital dhe me gojë.
- Ndryshimet në zgavrën e gojës. Në mukozën e faqeve, mishrat, gjuhën, shije dhe buzët të mbushura me përmbajtje të qartë ka fshikëza të vogla, të cilat janë hapur më pas për të formuar AFL ngjyra të ndritshme rozë me një diametër prej 2-20 milimetra. Shërojnë ulcerative Behçet sëmundje stomatiti brenda një muaji, por pastaj tre ose katër herë në vit recurs. Gjithashtu dalja e mundshme e sëmundjeve të tilla si faringjit, glossitis dhe malcim nullesh

- Ndryshimet në organet gjenitale. Gratë në mukozën vaginale dhe vulvë, dhe burrat në scrotum dhe / ose penisit formimin ulçerë gjenitale. Si organet gjenitale gojë mukozës dhe mukozës, ulcerat e dhimbshme dhe shpesh bashkimin midis tyre, konvertuar në zonën e ngurta erozive. Pas shërimin e plagë gjenitale në plagët mucous zakonisht mbeten
- Ndryshimet në organet e vizionit. Trupat e sëmundjes Behçet ndikon disa javë pas zhvillohet stomatitit ulcerative dhe shfaqet në formën e iridocyclitis (inflamacion i trupit ciliare dhe irisit të syrit) dhe iritis periodike, keratitit (inflamacion corneal), konjuktivit (inflamacion i mukozës ndryshim natyrën), uveitis ( lezione inflamatore choroid). Nuk ka dhimbje në sy, marramendës, rritjen e ndjeshmërisë të lehta dhe vizionin e paqartë

- Ndryshimet në lëkurë dhe musculoskeletal sistemit. Simptoma të lëkurës përfshijnë panaritiums pidnihtovi, folliculitis, ulcerat, papules, skuqje të lëkurës, eritemës nyjore. Në rreth 50% të pacientëve monoartrytы ose olihoartrity me lezione dore, bërryl, gju dhe nyjeve kyçin e këmbës. Sëmundja e artritit Behçet ndodh pa degradimin e nyjeve
- Ndryshimet në sistemin nervor. Sëmundja Behçet është një simptoma neurologjike të rrjedhin dhe çrregullime kurrizore, Meningoencefaliti, ënjtje të nervit optik, hemyparezov, tetraplegji

Përveç të gjitha më lart, Sëmundja Behçet është shënuar zhvillimin e ndryshimeve intravaskular inflamatore që çojnë në ngushtimin e arterieve dhe venave, të cilat pastaj derdhet në zhvillimin e nekrozë të mureve të tyre. Çrregullimet e sistemit të qarkullimit të shfaqet ekstremitetit të ulët thrombophlebitis venoz, vaskulitis, emboli pulmonare, trombozë, trombozë hepatike venë dhe aneurysms e aortës, femurit, popliteal dhe arterieve cubital.
Manifestimet gastro-intestinale vërejtur si kolit, enterit, diarre, vjellje; mushkëritë - Shperndare infiltrimin e indeve të mushkërive, pleurit, hemoptysis; nga zemra, endokardit, miokardit, perikardit.

Getting Sëmundja Behçet është gradual dhe të mprehtë. Në fëmijëri, që shfaqjen e simptomave të para (stomatit shpeshtë, dhimbje koke, ethe pamotivuar) për foto të detajuar të sëmundjes shpesh merr disa vjet (ndonjëherë deri në dhjetë vjet)
Diagnostifikimi Sëmundja Behçet
Kriteret kryesore diagnostikuese për sëmundjen Behçet është diagnostikuar, stomatitit aftoz, ulçerë të vogla në gojë organe gjenitale të jashtme, sinoviti, Uveitis, Meningoencefaliti, vasculitis lëkurës. Në prani të dy nga simptomat e mësipërme + aftoznoe lezione mukozale, diagnoza konsiderohet i vendosur në mënyrë të besueshme. Kjo është procedurë e detyrueshme treguar në diagnozën diferenciale e sëmundjeve të tilla si sëmundje Reiter së, eritematoz sistemik lupus, lezionet herpetike e mukozës, vasculitis të tjera sistemike

Sëmundja Behçet - Trajtimi


Trajtimi i sëmundjes Behçet terapi gjatë kompleks sistemik, një kurs cila përfshin antibakteriale dhe antivirale droga, multivitamina, protyvopodahrycheskye dhe droga anti-inflamator, imunosupresive.
Trajtimi sëmundje Skema Behçet zhvilluar Instituti i Rheumatology:
1. Acyclovir ose bonafton - 1 orë pas vakt 1 tab. 3 g. Një ditë, gjatë 20 ditëve.

2. Ryfampytsylyn - dy CBSA. 2 g në ditë, ose Taryvid -. 1 tab. 2 g. Në ditë, gjatë 20 ditëve.

3. aevit - intramuskulare 1 ml 1 g në ditë, një kurs prej 20 ditësh..
4. Olyhovyt ose Supradyn - me ushqim 1 tabletë 1 g në ditë, një kurs i 3-4 muaj..
5. delagil - 1 tab pas darke. 1 g. Në ditë, kursi i 3-4 muaj. (Ndonjëherë deri në 10 muaj.)
6. colchicine - pasi të hahet 0,5 mg 3 g në ditë, trajtim-nga disa muaj për shumë vite.
Terapi simptomatike lokale për sëmundjen Behçet përfshin përdorimin indometatsynovoyi hapatrombynovoy dhe ointments, gargarë dhe të tjerët. Në periudhën e Uveitis akute treguar administrimin subkonъyunktyvalnoe e dexamethasone metazonom, parabulbarno injeksione e heparin dhe dexamethasone, cenalog

Sëmundja Behçet - komplikime dhe prognoza
Sëmundje sy humbja Behçet mund të çojë në atrofi të nervit optik, glaukoma sekondare, dhe si rezultat - në humbjen e plotë ose të pjesshme të shikimit. Brenda dy deri në pesë vjet pas debutimin e sëmundjes reduktuar në mënyrë dramatike vizion apo verbëri zhvillon.
Trombozë e arterieve periferike shpesh çon në gangrenë e gjymtyrë. Sëmundje Meningoencefaliti Behçet shkakton prapambetje mendore, verbëri, humbjen e dëgjimit dhe paralizë.
Sëmundja është e pashërueshme në fakt është kronike dhe natyra përsëritura. Periudhat e përkohshme përsëritje ndryshim mirëqenie, me relapses sëmundje e hershme ndodhin shumë shpesh, ndërkohë që me rritjen e moshës së sëmundjes, numri i tyre zvogëlohet, dhe ndonjëherë krejtësisht të ndalet.

Në rast se një pacient diagnostikuar me Behçet izoluar formë e sëmundjes, e cila vetëm çon në humbjen e membranave mukoze të jashtme, jeta parashikohet e ardhmja është e kënaqshme. Në anën tjetër, me përfshirjen e sistemit nervor qendror, organet e brendshme, enët e gjakut dhe sytë - motit shumë të pafavorshme. Rreth 5% e pacientëve vdesin nga këto shkaqe: aneurysm këputje vasculitis enët e prekura, sistemin nervor qendror, vrimë zorrëve
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. trombocitopenike sëmundje purpura

2. spondylitis ankylosing
3. Atherosclerosis