Bowen Sëmundjeve - Trajtimi dhe Simptomat


Sëmundja Bowen (kanceri vnutryэpydermalnыy) - Tumoret vetme ose të shumëfishta të lëkurës lokalizuara në shtresën sipërfaqësore të epidermë. Si jo ind rritje epidermal përreth kancerit, kjo sëmundje takon sëmundjeve precancerous dhe në mungesë të trajtimit është transformuar zakonisht në kancer invazive e lëkurës, e ndjekur nga rritjen dhe metastaza e tumoreve malinje janë.
Sëmundja Bowen më shpesh ndodh në të moshuarit e të dy gjinive, edhe pse herë pas here mund të ndodhë në pothuajse çdo moshë. Lokalizimi kryesore vnutryэpydermalnoho kancerit të lëkurës:


-gt; 10% - mukozës
-gt; 10% - organet gjenitale
-gt; 15% - palme
-gt; 45% - Kryetar
Të dhënat Tumoret organe gjenitale më shpesh të lokalizuara në njerëzve të parrethprerë në varg moshës 45-70 vjet në sipërfaqen e brendshme të prepucit, gjenital femëror zhvillimin e këtij lloji të kancerit është shumë e rrallë

Sëmundjeve Bowen - Shkaqet


Arsyet e sëmundjes Bowen përfshijnë disa dermatoses kronike (bullosa distrofike Epidermolysis, eritematoz diskor lupus, liken planus mukozale etj), lëndimet traumatike me dhëmbëza të mëvonshëm, rrezatimi jonizues, rrezatimi ultravjollcë, kimikate kancerogjene efekt. Përveç kësaj, zhvillimi vnutryэpydermalnoho kancer mund të shkaktojnë sëmundje dermatologjike si sarkomë Kaposi-së, porokeratoz Mybelly, keratosis actinic dhe kist keratinizuara

Sëmundjeve Bowen - Simptomat


Kanceri Vnutryэpydermalnыy mund të ndodhë në çdo pjesë të mukozës dhe lëkurës. Së pari, sëmundja Bowen kur lëkura duket njolla të kuqe-kafe rrethore me kufij dehur, e cila përfundimisht transformuar në një tmerrshëm pak mbi pllakë sipërfaqe të lëkurës me ngritura pak edges në perimetrin e zjarrit. Gradualisht pllakë bakri është e mbuluar me luspa të kuqe sipërfaqe me luspa. Thekon janë zakonisht të bardhë ose të verdhë, ata janë të hiqen lehtë nga pllakë, duke i ekspozuar nekrovotochaschuyu nën një sipërfaqe të qajnë. Në kalimin nga sëmundje Bowen në kancerit precancerous ulqerim kusht pllakë.

Madhësia e plagë mund të shkojnë nga dy milimetra në pesë centimetra. Me zhvillimin e tumoreve në sipërfaqen e pllakës shfaqen rritje leze, fushat e hyperkeratosis dhe atrofi elementeve. Shkatërrimi qelizë ka tehe të larta dhe rritjen e pabarabartë.

Në sëmundjen Bowen zakonisht ndodh një shkatërrimin e qelizave, por ndonjëherë vuri në dukje pamjen e disa pllakave të afërta që me rritjen e mëtejshme të fillojnë të bashkohen. Nëse vendndodhja e tumoreve në sipërfaqen e pllakave mukozale zakonisht papyllomatoznuyu sipërfaqe kadifeje. Nëse vendndodhja e zjarrit në gozhdë rreth tij nuk është e lëkurë, dhe shkalla e progresion, gozhdë pjatë ulqerim dhe i shkrirë. Në raste të rralla e ashtuquajtura forma të pigmenteve vnutryэpydermalnoho e kancerit, e cila karakterizohet nga arna të errët ngjyrë kafe

Bowen Sëmundjeve - Diagnoza


Diagnoza e tumoreve malinje është i bazuar në të dhënat Histologji dhe kryer një inspektim vizual e plagë. Kanceri Vnutryэpydermalnoho Histologji plotësisht në përputhje ploskokletochnomu kancerit të lëkurës, por pllakë nuk është mbresëlënëse dhe dermis i nënshtrohet ekskluzivisht brenda veshje e guaskës. Diagnoza diferenciale e sëmundjeve Bowen kryhet me sëmundjet e mëposhtme: papulosis bovenoydnыy, lupus tuberkuloz, bazylyoma banesë sipërfaqe, lythat senile, ekzemë, psoriasis, keratosis diellore

Bowen Sëmundjeve - Trajtimi


Me qeliza të vogla (dy centimetra), trajtimi i sëmundjes Bowen është që të përdorin aplikacionet ftoruratsylovoy 5% dhe 50% ointments prospydynovoy. Në mungesë të një efekt pozitive, trajtimi është nga heqja kirurgjikale të tumorit. Kur diametri i plagë më shumë se dy centimetra tregon llojet e mëposhtme të trajtimit radikale si heqjen e zjarrit duke përdorur lazer dioksidit të karbonit dhe heqjen Electrosurgical kirurgjikale, cryosurgery. Në rastin e lokalizimit malinje të tumorit në mukozën, tregon përdorimin e 5% + ftoruratsylovoy retinoids aromatike vaj brenda (tigazon - Doza ditore prej 1 mg / kg, shkalla 1:59 muaj).

Sepse sëmundja e Bowen tashmë në fazat e hershme të zhvillimit mund të transformohet në squamous kancerit të lëkurës celular dhe ka një kurs të shpejtë progresiv, koha nuk është mjaft i favorshëm. Kjo është arsyeja pse ajo është e nevojshme për rezultatin e suksesshëm të trajtimit adekuat në kohë para transformimit malinje. Metoda e zgjedhur gabimisht i trajtimit të tumoreve shumë shpesh çon në rikthim
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
Kanceri 1. Skin
2. Melanoma
3. Kanceri i vaginës