Sëmundjeve Buerger-së - Simptomet, trajtim


Sëmundje Buerger së (thromboangiitis obliterans) - një sëmundje sistemike inflamatore e enëve të mesme dhe të vogla të ushqyerit, me elementet e natyrës autoimune. Sëmundja shpesh ndikon rinj, sëmundja më e përhapur e fituar në vendet e Azisë Jugore, Indi, Japoni dhe Izrael. Vlen të përmendet se procesi inflamator i jep jo vetëm funksionimi adekuat i enëve të gjakut, por edhe për shkak të qarkullimit të dobët dhe shpërndarjen e ushqyesve prekur indet përreth

Shkaqet e sëmundjes BuergerBaza e sëmundjes është zhvillimi Buerger i trombozë venoze dhe arteriale të gjymtyrëve të poshtme dhe të sipërme dhe inflamacion akut patologjike. Mekanizmat e këtyre proceseve nuk është kuptuar ende, por besohet se një rol në origjinën e sëmundjes dhe reagimet imunologjike të luajë. Për më tepër sugjerojnë se shkaku kryesor i provokon sëmundje Buerger-së të merren parasysh pirja e duhanit. Ajo ka qenë prej kohësh provuar se nikotina është tromboobrazuyuschym substancë njëjtë dhe për këtë arsye besim mund të pohojnë se pirja e duhanit rrit mundësinë e trombozë.

Ata gjithashtu identifikuar faktorët e mëposhtëm të mundshme të sëmundjes:
• Faktori Neyroэndokrynnыy. Për shkak të nivelit të lartë të adrenalin në gjak (si rezultat i funksionit të veshkave në rritje) në microcirculation zhvillon vrull
• Faktori Infektive. Sëmundja është e ngjashme me klamidia, strep, dhe salmoneleznoy infeksion viral
• Faktori Nevrohennыy. Sepse ndodhë në nervore trungjet ndryshime organike, zhvillon dhe mbyllje trombotike e arterieve periferike, distrofi spastik

• faktorëve të dëmshëm. Dehje nga arsenik, ngrirja, lëndimi dhe reaksione alergjike
• faktorët gjenetik. Zakonisht nuk është një sëmundje endemike
• Faktori autoimune. Antitrupat e prodhuar në elastin, kolagjenit, laminin, эndotelyotsytam për të formuar qarkullojnë komplekset imune (CIC) dhe zhvillimin e sindromës antiphospholipid

Sëmundjeve Buerger s - Simptomat


Sëmundje Buerger është më shpesh fillojnë me lezionet e arterieve të vogla të duarve dhe të këmbëve. Faktori kryesor i zhvillimit është i shprehur qartë në procesin inflamator që shkakton fazat e mëvonshme të sëmundjes venoz dhe arterial bllokim dhe compression indeve lidhës rritur të gjitha pako neurovascular. Sëmundja përparon shumë shpejt, ka mprehje të shpeshta, provokuar nga pirja e duhanit apo të ftohtë. Një simptomat dalluese që tregojnë sëmundje nuk është i pranishëm. Diagnoza bazohet në prova indirekte, mund të tregojnë sëmundjen.

Simptomat Burger gjithmonë zhvillohet gradualisht. Në fazën fillestare të sëmundjes zakonisht është vërejtur ndjesi të shpeshta dhe shpimi gjilpërash në gishtat e ftohtë, gjymtyrë të lodhur. Pastaj ka dhimbje kur ecin, papakësuar edhe në momentet e pushimit, ka ënjtje dhe gjymtyrët cyanotic ngjyra mund të jenë gishtat e përhershme cramping. Në forma të avancuara të sëmundjes për shkak të rrjedhës së dëmtuar të gjakut në lëkurë mund të zhvillohen plagë, e cila nëse nuk trajtohet, çojnë në gangrenë dhe amputim gjymtyrë e prekur pashmangshme

Diagnoza e sëmundjes Buerger


Diagnoza është e vështirë për shkak se diagnoza është shpesh nuk përfshijnë sëmundje Buerger është konfirmuar në dështimin për të provuar ekzistencën e arsyeve të tjera për zhvillimin e simptomat e mësipërme. Diagnoza e një pacienti me kriteret e mëposhtme:
• Pirja e duhanit, pacientët më të rinj se '45
• Në indet e gjymtyrë ka shenja të rrjedhjes të pamjaftueshëm të gjakut, claudication përhershme, ulcerat, dhimbje

Shkeljet • Ultratinguj është përcaktuar qarkullimi vaskulare

• Testet laboratorike Kryer sunduar nga diabeti dhe sëmundjet autoimune
• Kryerja e studimit echocardiographic vendosi burimin e emboli
• E njëjta gjë si të pacientit, një gjymtyrë të shëndetshme shfaqin ndryshime të ngjashme

Buerger e Sëmundjeve - Trajtimi


Sot efektive metoda për të kuruar sëmundje të përhershme Buerger ka qenë e zhvilluar. Së pari trajtojnë sëmundje fillon me pirjen e duhanit të qartë vidyazyka. Për anijet e gjymtyrë kollateraraley rekomanduar dozen këmbë. Eliminimi vrull e anijeve që përdorin drogë niacin, holinolitikov periferike (padutyn, andekalyn) ganglioplegic dhe antispasmodics. Për të normalizuar funksionimin e SNQ përdorur anxiolytics dhe sedatives. Pacientët me antibiotikë infeksion sekondar treguar. Për normalizimin protyzhortalnoyi e koagulimit të gjakut dhe të përshkruajnë anticoagulants (fraksyparyn, kleksan, heparin). Për të rritur rrjedhshmëri e gjakut në kapilarët përshkruajnë klopidogrel dhe aspirina.

Trajtimi kirurgjik i sëmundjes Buerger është për të kryer një operacion radikal, si bypass (duke shmangur zonat devijim arterial ngushtuar krijuar) эndarteryoэktomyya (arterie bllokim është hequr gjatë endothelium enëve të gjakut), prosthetics (explants instalimit) dhe stenting (në mur enë-kornizë është instaluar). Kur nekroza e amputim prekur gisht e gjymtyrë e sipërme është mbajtur. Kur gangrenë e gishtat ose tërë këmba mbahet ekonomik (Ulët) amputim
Sëmundje Moti Buerger . Për fat të keq më shumë se 35% e pacientëve me sëmundje Buerger nuk mund të shmangë amputim. Më shpesh të prekur pjesët e gjymtyrëve prerë njerëzit që nuk dëgjojnë paralajmërimet e vazhdueshme për të pirë duhan. Diabeti shtesë gjithashtu ndikon në cilësinë e ardhshëm të jetës

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. sëmundje Behçet
2. Sëmundje purpura trombocitopenike
3. Atherosclerosis