Sëmundje trombocitopenike purpura - simptomat dhe trajtimi


Sëmundje trombocitopenike purpura - ndodh në valë sëmundje kronike e karakterizuar nga manifestime hemorragjike (gjakderdhje, hemorragji), që rrjedhin nga reduktimi i numrit të gjakut përgjegjës për trombocitet koagulimit. Sëmundjeve trombocitopenike purpura (purpura trombocitopenike) është forma më e zakonshme e sëmundjeve të gjakut tek fëmijët. Për herë të parë, në 1735, sëmundja e ka përshkruar mjek gjerman P. trombocitopenike purpura, në nder të ardhmen ajo ishte quajtur. Në praktikë hematologjike në 40% të rasteve sëmundja është shkaktuar sindromi hemorragjike. Në vitet e fundit, prevalenca e purpura trombocitopenike sëmundje shkon nga një deri Trembëdhjetë përqind për qindra mijëra popullsisë, me shumicën e pacientëve - gratë mosha e re dhe të mesme (në fëmijët janë zakonisht formë kronike të sëmundjes)


Sëmundjeve trombocitopenike purpura - Shkaqet


Ka forma kryesore dhe simptomatike (mesme) e purpura trombocitopenike sëmundje. Forma primare janë trashëguar si një (relativisht e rrallë) ose fituar në natyrë gjatë gjithë jetës si pasojë e një sëmundjeje; Forma të mesme të zhvilluar si simptoma të një numri të sëmundjeve. Mekanizmi i të dy formave fillore dhe të mesme të sëmundjes mund të jetë i ngjashëm purpura trombocitopenike. Zakonisht sëmundja është diagnostikuar në fëmijëri.
Faktorët që ndikojnë në zhvillimin e purpura trombocitopenike, ende nuk janë kuptuar plotësisht. Sëmundja rrallë është gjetur edhe në foshnjat, edhe pse më të zakonshme në varg moshës nga tre në gjashtë vjet, me deri në katërmbëdhjetë vjet në të njëjtin raport si në vajzat dhe djemtë. Pas kësaj moshe incidenca në vajzat janë tre herë më të larta. Disa ekspertë në zhvillimin e sëmundjeve infektive të rëndësishme të caktojë faktor që i parapriu zhvillimin e purpura trombocitopenike sëmundje. Në fëmijët, sëmundja më shpesh fillon pas pësimit të një infeksion viral (bakterial, pas shumë më pak).

Tipari kryesor patologjik të sëmundjes është rënie trombocitopenike purpura në trombocitet periferike të gjakut, e cila çon në të shënuar sindroma hemorragjike lloj hematomno-petehyalnoho.
Në fëmijët, sëmundja dukuri trombocitopenike purpura shpesh i paraprijnë kryer SARS, vaksinimit (gripit, polyomyelytnaya, lopë, li, pertusis, protydyfteriyna). Purpura trombocitopenike porsalindur është lindur, gjenetikisht, por jo për shkak, siç nëna është i lidhur me transferimin e fëmijëve antiplatelet izoantytil (të jetë i shëndetshëm) dhe antitrupat (sëmundje e nënës trombocitopenike purpura)

Sëmundje trombocitopenike purpura - simptomat


Purpura trombocitopenike - mprehtë dhe ndodh shpejt sëmundje progresive që prek njerëzit e çdo moshe dhe seksi (dominuar nga individë 10-50 vjeç). Sëmundje trombocitopenike purpura gjithmonë fillon papritmas, pa ndonjë arsye të veçantë, ose pas një zorrëve / sëmundje respiratore akute. Në pacientët simptomat e mëposhtme: humbja e oreksit, vjellje (dhe nganjëherë vjellje), lloji keqpërdorimit të ethe, dhimbje në gjoks dhe bark, dobësi, lodhje, dhimbje koke, bruising të vogla dhe gjakderdhje në lëkurë. Shumë shpejt kjo ndryshon nga simptomat tablo të detajuar të sëmundjes me sindrom hemorragjike (hemoptysis - rrallë, gjakderdhje mishrat, gjakderdhje në retinë, gastrointestinale dhe epistaxis, bruising, gjakderdhje) ethe, simptomat komplekse ndryshueshme neurologjike (çrregullime akute mendore, gjumë të thellë patologjike, letargji, konfiskimet, konfuzion dhe vizionin e paqartë, dridhje, paraliza e njëanshme, ngadalësuar fjalës, ataksi, çorientim). Simptomet kryesore klinike përfshijnë purpura trombocitopenike gjakderdhje nga mukozës dhe hemorrhages, të cilat janë në gjendje të ndodhë spontanisht, dhe për shkak injeksion lëndimeve delikate apo të vogla.

Lëkurës gjakderdhje në purpura trombocitopenike shihet shpesh në frontin e gjymtyrëve dhe trungu, ndërsa ka madhësi shumë të ndryshme - nga të vogla për bruises shumë të mëdha dhe smudges. Ndryshe hemorrhages enëve të gjakut të lëkurës, gjakderdhje në trombocitopenike purpura priren të bashkohen. Ky tipar klinik është një mjet i mirë diagnostike për të vlerësuar si duhet natyrën e diatez hemorragjike.
Frekuenca e gjakderdhje nga mukozës së hundës dhe mitrës mbizotërojnë, shumë më rrallë i veshkave, mushkërive, gastrointestinal dhe gjakderdhje mishrat. Në disa raste, nosebleeds të bëhet në mënyrë intensive që të çojë në anemi të rëndë. Në ballë të grave të thyer gjakderdhje menstrual dhe nganjëherë imitoj shtatzëni ektopike gjakderdhje në vezore. Vajzat trombocitopenike purpura është shpesh në menstruacioneve parë. Në purpura trombocitopenike idiopatike detaj i rëndësishëm diagnostike mungon gjakderdhje të lëkurës dhe gjakderdhje nga mukozës izoluara. Shpesh këto manifestime shoqërojnë këto procese patologjike: sindromi klimaterike, nefrit, atherosclerosis, hipertension, fibroids, kancerit hipernefroma. Në fëmijët, 30% e rasteve ka një zgjerim të moderuar e shpretkës në të rriturit është një përjashtim. Bone gjakderdhje karakterizohet kryesisht nga rritja e numrit të përgjithshëm të megakaryocytes.


Për formën kronike të sëmundjes trombocitopenike purpura fillimin akute të pazakontë. Simptomat e para të sëmundjes manifestuar gjatë para se shenjat e para të sëmundjes së caktuar dhe në mënyrë tipike është vërejtur pacientët. Shenjat e para të gjakderdhjes paraqiten gjakderdhje si neobylnыh hundës, gjakderdhje të vogla të lëkurës dhe gjakderdhje pas një operacioni. Shpeshtësia e ndodhjes së hemorragji në purpura trombocitopenike akute në radhë të parë janë manifestime lëkurore. Zakonisht hemorragji pas traumat mikro shfaqet papritmas ose pa arsye (hemorragji spontane ndodhin më shpesh gjatë natës). Në raste të jashtëzakonshme, trombocitopenike sëmundje purpura simptomë vërejtur "lotët përgjakshme", e cila shpjegohet / gjakderdhje nga sytë. Gjakderdhje është i dyti në frekuencën e shfaqjes vulë trombocitopenike purpura, e cila zakonisht ndodh paralelisht me manifestime të lëkurës. Gjakderdhje hundës zakonisht është e rëndë, zgjatur, duke çuar në anemi. Shpesh ka gjakderdhje nga muri e pasme të fytit, bajamet dhe mukozës së gojës. Veshkave, vajza gastrointestinale dhe mitrës gjakderdhje janë shumë të rralla. Shumë fëmijë që vuajnë nga purpura trombocitopenike sëmundje, ankesat plotësisht mungon aq kohë sa ata nuk kanë zhvilluar anemi posthemorrhagic. Kjo shënoi lodhje, dobësi, nervozizëm dhe letargji. Nëse kohëzgjatja e sëmundjes kaluar pragun gjashtë muaj, mund të flasim për formën kronike të sëmundjes (shpesh vërejtur tek fëmijët 7-10 vjet). Sëmundja kronike është purpura trombocitopenike undulating kurs zgjatura, në të cilën periudha e periudhave rëndim të përmirësimit ndryshimeve

Sëmundje purpura trombocitopenike - trajtimi


Masat komplekse terapeutike në trajtimin e trombocitopenike sëmundje purpura përcaktuar periudhës, natyrisht dhe ashpërsia e sëmundjes dhe përbëhet nga trajtimet kirurgjikale dhe konservatore. Në rast të ndonjë manifestimeve purpura trombocitopenike, shtrimin në spital rekomanduar ndjekur pjesën tjetër respektimi krevat në spital. Kusht i detyrueshëm i trajtimit është ushqim i plotë ushqyese në të cilën ushqimi është shërbyer në pjesë të vogla në të lëngshme ftohtë. Trajtimi konservativ i sëmundjeve trombocitopenike purpura vend të veçantë largon hormonet rrit imunitetin, forcon koagulimit të gjakut dhe zvogëlon vaskulare pėrshkueshmėrisė. Hormonet përdorur në Thrombocytopenia rënda, gjakderdhje në organet e brendshme, vendet e ndryshme të gjakderdhje, gjakderdhje e mukozës, me një plagë të madhe të lëkurës. Shumica e këtyre objektivave në doza të vogla të përdorura hormon - prednisolon. Efekti pozitiv fillon të shfaqet pas një ose dy javë, pas së cilës doza është reduktuar.

Në një trombocitopenike sëmundje purpura rekomanduar futje të ndërlikuar të vitaminave C dhe E, kjo duhet të dinë se doza të mëdha të vitaminës C, në pritje nuk rekomandohet për shkak se ajo ndikon dukshëm vetitë funksionale të trombocitet. Pantothenate përshkruara më tepër kalcium (kalciumi), acid aminocaproic 3-4 g. Per dite në normën prej 0.2 g për kg të peshës trupore.
Efekt pozitiv në mur vaskular si Dytsynon droge qe mund te administruar si nje injeksion intramuskular dhe caktohet brenda. Në pronat funksionale të trombocitet efekt mjaft të mirë kombinimin e ATP dhe sulfat magnezit. Si një shtrëngues përdoret për të mbledhur bimeve medicinale që përfshin milfoil, piper uji, mëndafshi misri, u rrit hip dhe hithër. Transfuzioni i komponentëve të gjakut bëhet vetëm në raste të përfaqësojnë një kërcënim real për jetën, të tilla si anemia e rëndë akute, ose të ndaluar ustranyayuschehosya nuk ka mjete të tjera të gjakderdhjes masive.

Në rast të dështimit të terapisë konservator sëmundjes trombocitopenike purpura zakonisht mbështetet në splenectomy (heqjen kirurgjikale të shpretkës). Ulja riprodhimin dhe rritjen e qelizave citotoksike droga janë përdorur vetëm në raste të veçanta, kur përdoren të gjitha mjetet në dispozicion dhe ata nuk prodhojnë rezultatin e dëshiruar. Trajtimi i agjentëve citotoksike (vinblastine, vincristine 6-Merkaptopurinë, cyclophosphamide, imuran) shpesh e kombinuar me trajtim hormonal. Pacientët me sëmundje trombocitopenike purpura nënshtrohen vëzhgimit punishte barnash në spital për pesë vjet

Më shumë artikuj mbi këtë temë: