Semundja Crohn - simptomat, trajtimi, diagnoza


Sëmundja Crohn - ndikon kryesisht në traktin gastrointestinal sëmundje kronike inflamatore, shpesh mund të përkeqësohet gjatë gjithë jetës. Procesi inflamator i përfshirë në traktin gastrointestinal absolutisht ndonjë nga anusit në gojë, por lezione më shpesh dukje zorrës së trashë zorrë (direkt ose zorrës së trashë) dhe / ose pjesë përfundimtare të vogla (çapok) ulcerat e.
Sëmundja e Crohn-it është i lidhur afër me sëmundje kronike si kolit ulcerative, e cila është manifestuar vetëm humbjen e zorrës së trashë. Sa për sëmundjen Crohn dhe kolit ulcerative për sot trajtimet efektive për t'u zhvilluar. Të dy sëmundje janë sigurisht kronike relapsing, gjatë së cilës periudha e rikthim (akute) ndryshimin e periudhave të faljen (qetësuar).


Në SHBA vetëm sëmundja Crohn diagnostikuar në rreth dy milionë banorë. Ndarje racore dhe seksuale nuk është përcaktuar, por sëmundja ndodh më shpesh në mesin e banorëve të Lindjes së Mesme dhe Afrikën e Veriut. Zakonisht fillimin e sëmundjes bie në adoleshencë dhe adoleshencës, por vuri në dukje raste të sëmundjeve në moshën e rritur dhe të fëmijërisë, të cilat, megjithatë, mund edhe të shpjegohet nga metodat e papërsosura diagnostike

Semundja Crohn - shkakton


Teoritë në lidhje me shkaqet e mundshme të sëmundjes Crohn janë të shumta, por asnjëri prej tyre sot nuk është vërtetuar plotësisht, deri më tani mbetet e panjohur me siguri se çfarë ka shkaktuar pikërisht këtë sëmundje. Shumica e shkencëtarëve pajtohen se sëmundja Crohn është shkaktuar duke kontribuar faktorë të mjedisit, predispozicion kongjenitale dhe sëmundjet e sistemit imunitar.

Faktorët hipotezë e mjedisit
Ka spekulime se të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjes Crohn janë faktorët e mjedisit të tilla si infeksionet virale dhe bakteriale, tymi i duhanit, substancave apo përbërësve të ushqimit të konsumuar dhe faktorë të tjerë nuk dihet ende.
Faktorët Iyazytsirno jashtme kontribuojë në zhvillimin e sëmundjes Crohn si me poshte:
• Direkt dëmtojnë mukozën e zorrëve, e cila mund të çojë në zhvillimin e sëmundjes Crohn dhe të rritur peshën e relapses
• Reagimi rënduese e sistemit imunitar, të cilat nisur tashmë në gjendje për të ndaluar

Hipoteza e një predispozicion të lindur
Sipas hulumtimeve të bëra, është vërejtur se rreth 15% e pacientëve me sëmundje Crohn, të paktën njëri nga të afërmit e kanë të njëjtën sëmundje. Ajo u përmend gjithashtu se sëmundja në disa grupe etnike (Ashkenazi çifutët) ndodh më shpesh.
Ky trend nxiti idenë e një natyre të mundshme gjenetike të sëmundjes Crohn. Ai u zbulua në të vërtetë një gjen që është e lidhur direkt me sëmundjen Crohn, një gjen që udhëzon trupin e njeriut që të vendosë se si për t'iu përgjigjur atij mikrobet caktuara. Nëse ju ndryshoni ose mutyrovanyya këtë gjen, trupi do të reagojë ndaj një devijim nga mikrobet që përfundimisht mund të çojë në sëmundje inflamatore të zorrëve dhe sëmundje Crohn. Kjo u vu re se gjen ndryshuar në pacientët me sëmundjen Crohn ndodh dy herë më shpesh se sa në njerëz plotësisht të shëndetshëm. Megjithatë, prezenca në trupin e gjenit mutuar nuk gjithmonë shkakton sëmundjen

Hipoteza e imunitetit
Disa shkencëtarë lidhin zhvillimin e IBD (sëmundje inflamatore të zorrëve) dhe ndërmjet tyre sëmundjen Crohn me çrregullime të sistemit imun. Ndërsa në qelizat normale të sistemit imunitar mbron trupin kundër sulmeve të mikroorganizmave të ndryshme të dëmshme (kërpudhave, viruseve, baktereve dhe agjentëve të tjera të huaja). Kjo mbrojtje imun reagon ndryshe për të gjithë organizmat, pasi që një numër i konsiderueshëm i baktereve të dobishme (të përfshirë në proceset e ndihmon tretjen e ushqimit, etj), dhe sistemi imunitar nuk i prekni ato. "

Në rastin e një agresorit fillon një përgjigje mbrojtëse të menjëhershëm që reaksioni inflamator manifestuar lokal. Në qeli inflamatore dërguar qelizat e specializuara imunitet që shkatërrojnë fillim të dëmshme dhe të fshehtë substanca që synojnë të detyrueshme dhe neutralizimin e toksinave. Pas lokalizimin dhe likuidimit të agresorit, qelizat imunitet janë kthyer në vendet e tyre, inflamacion gradualisht subvencioneve dhe fillon procesin e rilindjes dhe të ripërtëritjes.
Në sëmundjen Crohn sistemi imunitar me arsye të paqarta sillet në mënyrë paradoksale, gabimisht drejtimin agresionin e tyre në të padëmshme, dhe nganjëherë të domosdoshme (bakteret symbyonytы) mikroorganizmave. Në disa raste, për një arsye të panjohur dhe ndalesa reagim inflamator, kështu që me kalimin e kohës inflamacion kronik çon në ulcerat dhe dëme të tjera të zorrëve

Faktorët e rrezikut për sëmundje Crohn: pirja e duhanit, stresit të rënda emocionale dhe fizike, ndryshimet hormonale, infeksionet, medikamente të caktuara, historia e familjes, origjinë nga Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme

Semundja Crohn - simptomat


Simptomat e sëmundjes Crohn, në varësi të lokalizimin e procesit patologjike dhe formën e sëmundjes ndryshojnë. Ka dy forma klinike të sëmundjes - akute dhe kronike.
Forma akute e sëmundjes Crohn është duke u zhvilluar me shpejtësi rrufe. Temperatura Rritja e trupit, rrit eritrociteve në gjak Shkalla e sedimentimit dhe numërimin rruazë e bardhë. Në të djathtë çapokor fossa, dhimbje (për shkak të faktit se në këtë zonë është shtojcë, pacientët shpesh gabimisht të veprojë si apendiksit të dyshuar akute). Të marra gjatë operacionit të dhënat morfologjike sqaruar diagnozën. Në më shumë se 95% e formës akute të sëmundjes Crohn edhe pa trajtimit mbaron shërimin e plotë. Në raste të tjera, sëmundja merr një natyrë kronike.

Sëmundje kronike Crohn përcaktohet nga zhvillimi i ngadalshëm dhe një rritje graduale në simptomat. Pacientët zakonisht kërkojnë ndihmë të specializuar vetëm pasi komplikimet e para të sëmundjes.

Pacientët ankohen për dhimbje barku (zakonisht pas ngrënies), bloating, dy apo tri herë në ditë, ata vënë re diarre kalimtare. Ndoshta një temperaturë të vogël. Një simptomë tipike e sëmundjes Crohn është një humbje të konsiderueshme peshe. Në qoftë se në këtë proces përfshin rektumit, anusit mund të vërehet çara dhe fistulae.

Në periudhat e acarimit të simptomave të sëmundjes është më e theksuar. Pacientët ankohen për dhimbje mjaft të fortë cramping barkut, pesë apo gjashtë herë në ditë vërejtur si rezultat i diarre dispepsi pacientit shumë humbet peshë. Ndërlikimet më të shpeshta në përparim akute përfshijnë murin e zorrëve, gjakderdhje të brendshme, kundër stenozë zorrëve zhvillon pengimin e zorrëve, depërtimin e ulçerës në organet e ardhshme, lezionet toksike-alergjike të nyjeve dhe syve, formimin fistula. Në periudhat e faljen (mund të marrë disa vite) simptomat e sëmundjes subvencioneve

Crohn Sëmundjeve - Diagnoza


Diagnoza e sëmundjes Crohn pothuajse gjithmonë shkakton disa vështirësi, kjo është pjesërisht për shkak se manifestimet e saj nuk janë gjithmonë të qarta dhe shpesh pacienti thjesht injoruar. Përveç kësaj, ka shumë sëmundje që kanë simptoma të njëjta dhe dhimbje të njëjtin vend.
Diagnoza fillon me një provim të përgjithshëm dhe mbledhjen e anamnezën. Mjeku duhet të vini re praninë e simptomave klasike të sëmundjes Crohn: humbje peshe, çrregullime të tretjes, anemi, formimin gyp jashtë, dhimbje të zgjatur në zonën zonën e drejtë pidvzdoshniy. Gjatë inspektimit, vëmendje e veçantë i është kushtuar gjendjes së mukozës dhe lëkurës (pako e thonjtë, flokët e brishtë, të thatë dhe të lëkurës zbehtë). Prekje e duhur çapokor fossa është shpesh formimin e dhimbshme, e cila përbëhet nga sythe ngjitur e zorrë e vogël.

Në mënyrë që të qartësohen tregon diagnozën e këtyre testeve diagnostike:
• Endoskopia e zorrës. Ky ekzaminimin endoskopik i zorrës së trashë të pacientit është futur sistem vizualizimi fibra optike, e cila lejon të identifikuar lezione karakteristike e sëmundjes së zorrëve, i cili është në formë të ulcerat thella me tehe trasha të përafërt, të cilat janë të vendosura pergjate aksit gjatesor te zorrëve. Absolutisht të gjithë mukozën e zorrëve bëhet lloj i të ashtuquajturit "roadways duke hapur." Gjatë colonoscopy kryer biopsi mostrave për studim histologjike. Kjo analizë histologjike lejon të dallojnë sëmundjen Crohn nga sëmundje të tjera me simptoma të ngjashme (tumore malinje, ulcerative kolit, tuberkulozi zorrëve) dhe të krijojë një diagnozë definitive

• Studimet Radiologjike duke barium pezullimin sulfate ju lejon te specifikoni praninë e ngushtimin e zorrëve. Në fillim të sëmundjes, pothuajse asnjë ngushtimin lumen, por folds mukozale kanë filluar të marrin drejtimin e gabuar. Si progresion të sëmundjes Crohn, një ngushtimi (stenozë) të lumen të zorrëve është rritur në një masë të tillë që x-ray zorrët zonë të dhënave të marrë formën e një çorape ose kurrizit, dhe zonat e shëndetshme alternuara me të prekur

• gjakut komplet tregon rritje të normës së eritrociteve sedimentimit (që tregon praninë e inflamacionit) dhe prania e bardhë numërimin e qelizave të gjakut (një gjak rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut)

Crohn Sëmundjeve - Trajtimi


Trajtimi i sëmundjes Crohn janë disa vështirësi, sepse edhe me trajtim adekuat në kohë i sëmundjes ka tendencë për përparim, komplikime dhe të përsëritura vazhdimisht duke formuar forma. Përdorni dy mundësitë e trajtimit - konservative dhe kirurgjikale. Duhet të theksohet se trajtimi kirurgjik është e vështirë detyra jo-standarde në të cilat operacioni kryhet në faza, domethënë, trajtimi mund të vonohet për disa vjet. Megjithatë, ka disa indikacione specifike për trajtim kirurgjik detyrueshme - është formimi i fistulat brendshëm dhe të jashtëm (mezhkishechnogo, vaginale ose okoloanalnыh) dhe zhvillimi i stenozë (shqetësuar peristaltikės zorrëve dhe zhvillon pengim zorrëve).

Në mënyrë që të zvogëlojë frekuencën e acarimin në trajtimin e sëmundjes Crohn, fokusi kryesor për të bërë terapi protyvoretsydyvnuyu, i cili përfshin ymunosupressorы, glukokortikoideve, droga kimerikë monoklonale antitrupave janë acid 5-aminosalicilik (sulfasalazine dhe mesalazane). Në kohën e tashme ajo mesalazane dhe sulfasalazine japin efekt gjatë mirë është medikament mbizotëruese e zgjedhjes.
Në rastin e efektit pamjaftueshme ne trajtimin e amynosalytsylatamy semundja Crohn, trajtimi administrohet droga Ciprofloxacin dhe Metronidazole. Në qoftë se në këtë rast nuk ka asnjë efekt adekuat terapeutik i Glukokortikosteroidet sistematike janë caktuar vlerat. Në rastin e trajtimit afatgjatë të sëmundjes Crohn, aplikoni drogë imunomodulues (azatioprine), të cilat synojnë reduktimin aktivitetin e qelizave të sistemit imunitar (kështu kalon inhibimin e inflamacionit në zorrët).

Trajtimi kirurgjik i sëmundjes Crohn në mungesë shfaqet në trajtimin konservativ dhe dinamika pozitive në zhvillimin e komplikimeve. Qëllimi i operacionit - heqjen e komplikimeve të zhvilluara (abscesi, stenozë, tub), apo zonat e prekura të zorrëve.
Ushqimi për sëmundjen Crohn jo shumë të ashpër, por disa kufizime ende i pranishëm. Mbani në mend se në këtë sëmundje është domosdoshmëri jetike e respektimit të traktit gastrointestinal. Sëmundje dietë Crohn ju lejon të përdorni pothuajse të gjithë gamën e produkteve për të cilat pacienti është mësuar të. Duhet të reduktojë në minimum përdorimin e karbohidratet dhe yndyrnat, proteinat dhe të ndajnë në rritje në kundërshtim në mënyrë të konsiderueshme. Për të përdorur është rreptësisht e ndaluar turshi, ushqim të konservuar, bizele tymosur dhe skuqur, vendas, vezë, alkool dhe mish yndyror. Të gjitha produktet duhet të nënshtrohen para se të konsumit një trajtim të ngrohjes. Për të arritur të qëndrueshme faljen, dietë, monitorimin dhe trajtimin e sëmundjes Crohn duhet domosdoshmërisht të kontrollojë mjeku

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Kanceri i zorrës së trashë
2. peptike
3. Pancreatitis