Reiter Sëmundjeve - Trajtimi dhe Simptomat


Sëmundjeve Reiter (sindroma e Reiterit) - zhvillon sekuenciale ose në të njëjtën kohë i kombinuar plagë e syrit (konjuktivit), nyje (mono reaktive - ose olihoartryt) dhe urogjenital (shpesh uretroprostatyt jo-specifike). Sëmundja e Reiterit zhvillohet në uyazyka prani në njerëz të predispozuar gjenetikisht të infeksionit chlamydial. Zakonisht sëmundja zhvillohet në një moshë të re, meshkujt vuajnë më shumë se femrat rreth njëzet herë. Incidenca kulmin ndodh në hapësirë ​​moshën 20-40 (80%). Ka raste të izoluara të morbiditetit të fëmijëve


Sëmundje Reiter - shkaqet
Më shpesh në zhvillimin e sëmundjes Reiter përveç predispozicion gjenetik të luajë një rol në infeksione të ndryshme të ndihmon tretjen e ushqimit dhe sistemeve urinar. Zakonisht sëmundja fillon me urethritis, e cila ndodh pas një përkeqësimi të një infeksion kronik traktit urinar apo pas marrëdhënieve seksuale. Në prani të situatës së pafavorshme epidemi, e cila është shpesh i pranishëm në kampet turistike dhe ushtarake, Reiter katalizator i sëmundjes mund të jetë yersynyoznoho enterocolitis akute, salmonelleznoho apo origjina shyhelleznoho. Në mekanizmin e dëmit të përbashkët një rëndësie themelore për predispozicion gjenetik dhe proceset e imunitetit.

Sëmundja e Reiterit mund të shkaktohet nga disa lloj të klamidia, i cili zakonisht ndikon mukozës e njeriut, depërtojnë në trup nëpërmjet organeve urinare dhe të mrekullueshëm si rezultat i sistemeve dhe organeve të tjera. Për shkak të faktit se klamidia mund të jetë mjaft e gjatë në pacientit, pamjen e madhe yyazytsirnist e rikthim dhe përsëritje të sëmundjes ose të sëmundjeve kronike Reiter
Sëmundjeve Reiter - Simptomat
Në ballë të manifestimeve klinike të sëmundjes REIER shkoni, konjuktivit, artritit dhe uretritin. Përveç kësaj, ju mund të përjetojnë ndryshime në të mukozës dhe organet parenkimale (CNS, aorta, myocardium, veshkave, mëlçisë, etj).

Sekuenca nga simptomat kryesore mund të jenë të ndryshme, por më shpesh fillon me një sëmundje Reiter së zhvilluar sëmundje të tilla si cystitis, urethritis ose prostatitis. Me këtë sëmundje, uretriti mund të ndryshojnë në ashpërsi e saj - nga fshirë, të prirur për të zgjatur sigurisht / kronike, në praninë e akute të fortë me shkarkimin purulent. Uretriti manifestohet djegie, kruarje, shkarkimin vogla nga hyperemia vagina dhe uretrës, rreth prizë të uretrës dhe ndjesi të keqe të vogël gjatë urinimit. Në shkarkimit është zakonisht karakter baltak.

Menjëherë pas një person vjen sëmundje të syve uretriti që më shpesh manifeston konjuktivit, Keratitis pak, pezmatim nervi retrobulbarnыm, retines, uveitis, iridocyclitis, yrytom. Sëmundje Conjunctivitis Reiter është më shpesh bilaterale, shprehje dhe të kalojë pas një ose dy ditë. Shumë shpesh ajo shkon pa u vënë re.
Disfata e nyjeve në sëmundje Reiter së është shenja kryesore dhe zhvillon pas muaj e gjysmë pas zhvillimit të infeksionit akut urinar. Lezioni më karakteristike është artrit asimetrike, e cila përfshin një proces nyjet e gjymtyrëve të ulët - interphalangeal, plyusnefalanhovye, kyçin e këmbës dhe gju. Dhimbje në nyje zakonisht përforcohet në mëngjes dhe në mbrëmje, lëkurën mbi ta zbrazen shfrim të pranishëm. Pas disa ditësh ka një karakteristikë të qëndrueshme (nga poshtë lart) përfshirja e nyjeve. Shpesh ka Spurs thembra e zhvillimit, bursit thembra, inflamacion i pjezë Akilit. Në disa pacientë, ka dhimbje në shpinë që rezulton në zhvillimin e sarkoyleyta.

Në 30% të pacientëve të recurrences e artritit; 20% e pacientëve me artrit bëhet fazën kronike me atrofi e përreth muskujt dhe kufizimin e funksionit të përbashkët; 50% e pacientëve simptomat kyçeve plotësisht zhduken. Sepse dëme Tars të përbashkët në disa pacientë mund të zhvillojnë këmbët e sheshtë. Humbja e nyjeve të gjymtyrëve të sipërme është vërejtur redko.Poryadka ekstrem 50% e pacientëve të prirur për lezione të lëkurës dhe mukozës. Pranë kreu i penisit dhe mukozës orale shfaqen plagë të dhimbshme të zhvilluar Balanitis ose balanoposthitis mund zhvilluar glossitis dhe stomatitit. Humbja e lëkurës karakterizuar nga papules kuqe vogla, njolla skuqur nganjëherë. Për sëmundje Reiter së është karakterizuar keratodermyya se në sfondin e shtyer hyperkeratosis lëkurës vatra shprehur turret me lëkurë sipërfaqe prej duart dhe këmbët. Gjithashtu shpesh përqëndrohen hyperkeratosis vërejtur në lëkurë të trungut dhe ballin.

Syndrome (sëmundje) Reiter mund të jetë një dhimbje nyjet limfatike zgjeruar (zakonisht axillary); 20% e pacientëve të pranishëm me shenjat e zemrës (miokardit, miokardit), sëmundje të veshkave (amiloidosis veshkave, nefrit), sistemin nervor (polyneuritis), mushkëritë (pleurit, pneumoni fokale) dhe trupit afatgjatë të ulët të keq ethe
Diagnoza e sëmundjes Reiter

Në prani të treshe karakteristike e sëmundjes (+ uretriti + konjuktivit artrit), diagnoza e sëmundjes Reiter së nuk shkakton pothuajse asnjë vështirësi. Me mungesën e ashpërsia e simptomave individuale ose rasteve atipike tregojnë X-ray e joints. Analiza e lëngu synovial zbulon shenjat e inflamacionit. Biopsi e lëngjeve synovial do të zbulojë një foto të Subacute jospecifik ose inflamacion akut. Kimi i përgjithshëm i gjakut nuk tregon anomalitë. Në urinë nuk është pamja e qelb

Reiter Sëmundjeve - Trajtimi
Trajtimi sëmundja e Reiterit vetëm në shkatërrimin e nyjeve, e cila është manifestimi më i rrezikshëm dhe i gjallë i sëmundjes, nuk i jep rezultatet e dëshiruara dhe zakonisht çon në sëmundje të zgjatur ose kronike. Të njëjtin rezultat Rezultatet e trajtimit me penicilinë dhe grupi tsefalosporynovoy. Është e nevojshme për të trajtuar të dy pacientit dhe partneri i tij seksual.
Sëmundja e Reiterit gjitha masat terapeutike mund të ndahen në këto fusha si anti-inflamator substancë terapi kyçeve dhe infeksionit antibiotik terapi.

Trajtimi antibacterial e urethritis kryesisht kryer drogës tetracycline. Ne trajtimin e artritit përdorur droga nonsteroidal anti-inflamator siç voltaren, indometacine, aspirina, DIKLOFENAK dhe të tjerë. Nëse aktiviteti sëmundje lartë dhe me manifestime shqiptuar sistemike, tregon përdorimin e glukokortikoideve. Në rast të artritit zgjatur ose kronike tregon përdorimin e kripërave arit ose derivateve të kinolin.
Parandalimi parësor i sëmundjes Reiter themeluar në respektimin e rregullave standarde higjienike, trajtimin në kohë të cystitis, urethritis dhe infeksione të tjera urinare. Në rastin e infeksionit chlamydial, trajtimi duhet të dy partnerët seksualë

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Sëmundje Raynaud-së
2. spondylitis ankylosing
3. përdhes