Kolangiti - Simptomat


Kolangiti quhet inflamacion kanalet biliare të shkaktuara nga infeksioni i tyre. Ne të zhvilluar sëmundje, zakonisht për shkak të hyrjes së baktereve apo parazitë në kanalet biliare nëpërmjet lumen e duodenum, limfatike apo gjakut. Shpesh, kolangiti, simptomat e të cilit janë të ngjashme me sëmundjet e tjera të mëlçisë, i shoqëruar nga formimin e cysts, kancerit kanal ose choledocholithiasis (gurë në ngushticën e përgjithshëm).
Shkaqet dhe llojet e kolangiti
Sëmundja pothuajse gjithmonë zhvillohet në stagnimin e biliare, e cila është karakteristike për cholecystitis dhe cholelithiasis, ascariasis dhe tumoreve të mëlçisë. Yyazytsirnist infeksion biliare kanal përmes traktit digjestiv në këtë rast rritet.


Natyra e kursit Dr. dallohen:

 • kolangiti akute;

 • kolangiti kronik.


 • Nga ana tjetër klasifikohen në formë akute:

 • fytit;

 • nekrotik;

 • dyfterytychnyy;

 • kolangiti qelbëzuese.


 • Forma kronike mund të shprehet:

 • fshehur;

 • abstsedyruyuschym;

 • përsëritura;

 • Termi septike aktuale;

 • kolangiti kryesor sclerosing.


 • Shenjat kolangiti


  Forma akute e sëmundjes bën vetë ndihet sulm dhimbje, natyra e të cilave i ngjan dhimbje barku hepatik. Tjetër simptomë kolangiti - e ashtuquajtura verdhëz bllokuese në të cilën lëkura, sclera, mukoza të marrë një ngjyrë të verdhë. Temperatura pacienti ngrihet, lëkura fillon të kruar, gjuha veshura.

  Prekje mjeku konstaton se mëlçisë është rritur në madhësi, dhe buzë e saj të rrumbullakosura.
  Analizat tregojnë:

 • leukocytosis me një ndryshim në të majtë;

 • rritet në bilirubin të drejtpërdrejtë;

 • rritet në phosphatase alkaline.


 • Përmbajtja e ALT dhe ACT (enzimë të mëlçisë) një rritje të lehtë.
  Diagnozë kolangitit akute dhe me ultratinguj të mëlçisë lejon kanalet.
  Nëse koha nuk fillon trajtimin, dhe inflamacion mund të ndikojnë në indet përreth, kërcënuese sepsë, peritonit (vdekshmëria është jashtëzakonisht i lartë), dhe zhvillimi i abscese dhe ndryshimet sklerotike në mëlçi.

  Simptomet e kolangiti kronike


  Forma kronike mund të zhvillojnë në vetvete, por shpesh ajo është një kujtesë e inflamacionit akut hershme e kanalet biliare. Cholecystitis lartpërmendur kronike, cholelithiasis dhe patologjitë e tjera që lidhen me stagnimit të biliare, edhe provokojnë kolangitit kronike.
  Pacientët ankohen për një dhimbje e shurdhër në mëlçi (sektor drejtën e sipërme), lodhje të rënda. Lëkurës itches, nuk është një e verdhë e lehtë dhe subfebrilitet (temperatura 37-375 ° C për disa javë).

  Në disa pacientë, ka sulme të dhimbjeve akute në kuadratin e djathtë e sipërme dhe epigastrike, i cili i jep nën teh shpatullën, gjirit dhe zemrës.
  Verdhëz dukshëm shfaqet në fazat e mëvonshme. Komplikimet e sëmundjeve vepron hepatitit holanhyohennыy me zhvillimin e mëvonshëm të kesh të mëlçisë, pancreatitis.

  Kolangiti sclerosing Primar


  Një formë e kolangiti kronike - simptoma sclerosing fillore në përgjithësi është i ngjashëm me sa më sipër. Ky inflamacion është shoqëruar me formimin e dhëmbëza traktit biliar. Mjekët nuk e kanë krijuar ende shkakun e saktë të kësaj forme të sëmundjes, edhe pse nuk ka prova për përfshirje në procesin e sistemit imunitar.

  Ecën ngadalë kështu kolangiti, dhe shenjat e saj duket, pastaj zhduken. Pacienti herë pas here ankohet për dhimbje të barkut dhe lodhje të rëndë. Sclera verdhë dhe të lëkurës, ka kruarje dhe ethe. Shpesh, kolangiti sclerosing fillor zhvillohet në njerëz me sëmundje kronike të zorrëve inflamatore - tipar kryesor i kësaj është që të rrisë alkaline fosfatase tre herë normën kundër sfondit të mungesës së çdo simptome të tjera.