Lodhje kronike - simptomat dhe trajtimi


Lodhje kronike është një reagim i natyrshëm fiziologjik të lidhur me proceset nervore e ngacmim dhe ndalimin në podkorkah trurit, dhe pastaj me transformimeve biokimike në shumicën e indeve. Për shembull, kjo duket si një muskul duke punuar shumë për të përballuar me aktivitet fizik, kërkon sasi të larta të energjisë dhe një furnizim të rëndësishme të oksigjenit në qelizat. Kjo furnizuesi i energjisë për muskujt vetë veprojnë karbohidratet dhe më shumë në përdorim, ata janë shndërruar në acid laktik. Dhe vetëm akumulimi i tij ka gradualisht çon në rritjen e lodhjes që ne të ndjehen në muskuj. Dhe në qoftë se ju prek subjektin e lodhje mendore, në këtë rast mekanizmi i zhvillimit të saj do të jetë edhe më e vështirë. Së bashku me trupin e njeriut si një sistem që sayazytsidnovlyuyetsya mund të në një periudhë të shkurtër tërësisht të rivendosur performancën fizike dhe mendore.


Por paralelisht me lodhje fiziologjik kur trupi mund të shërohen shpejt, gjithnjë e Rising temë është patologjike, por më tepër i lodhjes kronike. Ajo që mbetet edhe në pushimet mes ndërrime, dhe pas fundjavë të gjatë dhe trupi nuk kanë kohë të mjaftueshme për të shërohen
Shkaqet e lodhjes kronike
Lodhje kronike hyrë në mënyrë të vendosur jetën tonë tridhjetë vjet më parë. Ekspertët ia atribuojnë pamjen e saj në gozhdë në progresin shkencor dhe teknik lidhur me kompjuterizimin në masë, si dhe me rritjen e profesioneve të përfshira punën rozuyazykay.

Besueshmëria ky version provuar se, me pacientët kronikë e parë filluan të shfaqen në Shtetet e Bashkuara dhe Japonia. Kjo është saktësisht ku intensiteti i punës është më i shpejtë. Sa për Japoninë, janë regjistruar në vend dhe vdekjet e punës tejkalon overvoltage. Dhe kjo nuk është për t'u habitur, duke e ditur se në Japoni më ditët e punës gjatë vitit, si dhe një pushim të shkurtër. Shumë njerëz thjesht lejoni veten të marrë në këtë situatë, duke punuar vazhdimisht ditën dhe natën. Motivi mund të bëjë një karrierë, para, bosi i mirë qëndrimi. Aktualisht, një person është një rreth vicioz që nuk lë vend për rekreacion dhe vetë-zhvillimit. Rreth lodhje kronike një shumë të flasim, por askush nuk e merr seriozisht, besoj se dembelizmi sëmundje dhe marrëzi, kur është fjala për njeriun e dikujt tjetër.

Një aspektet negative për shëndetin lodhje kronike qëndron shumë, dhe në mesin e tyre është shumë e trishtuar - kjo është e onkologjisë, e cila është në gjendje për të zhvilluar në bazë të lodhjes.
Kështu, shkaku i sëmundjeve kronike është ngarkesë e konsiderueshme fizike dhe mendore
Simptomat e lodhjes kronike
Kur simptomat e rënies lodhjes kronike, dobësi, ndjenja lodhje pavdekshëm, letargji, ndjenja e mungesës së gjumit, vështirësi duke u fokusuar në punë, memorie të dobët dhe vëmendje, proceset e ngadaltë intelektuale, problemet me kujtesën dhe vëmendje. Por rezistenca ndaj simptomave është e ndryshme. Për shembull, në disa njerëz, simptomat zhvilluar shpejt, ndërsa të tjerët probleme të tilla nuk vëzhguar për një kohë të gjatë. Kjo është shumë individuale, dhe për këtë arsye varet në trup, si dhe përgjegjësi ndaj detyrave të kryera. Duhet të theksohet se në qoftë se një person i pëlqen, ajo do të të japë një stimul për hulumtim forcave rezervë të pavetëdijshme, dhe organizmit. Por forcat nuk janë të pafund dhe test lodhje ende bëjnë veten ndjerë.

Prandaj, shenja e parë e trupit të nevojshme pushimi le. Nëse ju injorojnë simptomat e hershme, ajo do pagjumësi, agresioni, gjumi probleme, hutuar vëmendje, gishtat dridhje, ankthi, depresioni, stresi, ankthi falas. Dhe si një çrregullim rezultat psyhopatycheskoe.
Për të shmangur këtë, menjëherë të marrë pushime dhe plotësisht relaksohuni. Pushime më të mirë - një festë në natyrë, ku është e nevojshme që të përpiqet të mos mendojnë për problemet e punës. Por opsioni më i mirë do të jetë vizituar zyrën për relaksim, përmirësimin gjimnastikë, masazh, dietë të plotë me vitamina dhe micronutrients. Ndihmë e mirë shpirtërore për një drejtim: meditim, yoga. Pobilshena situata lodhje kronike zhvillohet dhe bëhet sindromi i lodhjes kronike, e cila karakterizohet nga lodhje ekstreme, e cila nuk mund të shpjegohet nga një sëmundje të caktuar.

Lodhja kronike është rritur në masë të madhe pas stresit fizik dhe mendor. Shenja kryesore e sindromi i lodhjes kronike është prania e shtetit të përhershëm të lodhjes, dhe një ndjenjë e dobësisë, e cila shfaqet pas një stres të konsiderueshëm. Shkaku i sindromi i lodhjes kronike gjetur infeksion viral dhe stresi psikologjik. Aktualisht nuk ka asnjë metodë e vetme për shfaqjen dhe konfirmimin e diagnozës së sindromi i lodhjes kronike. Iyazytsirno, ju do të duhet për të bërë teste të ndryshme mjekësore për të sunduar nga probleme të tjera shëndetësore të lidhura me simptoma të ngjashme. Ajo është trajtimin e sindromës lodhjes kronike është e lidhur me lehtësim të simptomave

Kronike lodhje - simptomat
Ka disa simptoma të lodhjes kronike, lodhje të vazhdueshme, koncentrim të dëmtuar, humbja e kujtesës, dhimbje të fytit, të rritura nyjet limfatike, dhimbje të muskujve, dhimbje të kyçeve, dhimbje koke meze nuk fle; pasi të kenë shteruar fizik dhe stresi rozuyazykah më shumë ditë.
Ndër faktorët që rrit sëmundje përfshijnë: moshën e pesëdhjetë njerëz në periudhën, gjinisë femërore, mënyrën e jetesës, mungesa e ushtrimit, stresit.
Sëmundja është komplikime të rrezikshme të tilla si depresioni, izolimi social, kufizimi i jetesës, dëshira konstante të të mungojë nga puna

Diagnoza e lodhje kronike
Është shumë e vështirë për të diagnostikuar sëmundjen si një klinikë përgjegjës për shumë sëmundje. Marrja në pyetje duhet të eliminojë sëmundjet që janë të ngjashme në manifestimet e tyre. Ajo merr anemi, skleroza e shumëfishtë, diabet, lupusi eritematoz. Simptomat janë të shoqëruara me çrregullime të gjumit, pagjumësi dhe çrregullime mendore dhe sindromi i shqetësuar këmbë.

Lodhjes kronike mund të veprojë si një simptomë e një zinxhiri çrregullime mendore: ajo çrregullime depresive, ankthit, depresionit bipolar, skizofrenia.

Vetëm përjashtimi i sëmundjeve të tjera, mjeku diagnozat e lodhje kronike
Kronike lodhje - trajtim
Trajtimi i lodhje dhe lodhje përfshin gjumin e rreptë të aderimit, stresi uniforme, dietë, duke marrë vitamina nga lodhja dhe minerale dhe immunomodulators, përmirësimin e sistemit imunitar (Belladonna ose Anaferon) dhe adaptogens (lemongrass, xhensen, xhensen siberian, Echinacea) se rritja rezistencë ndaj viruseve të ndryshme.
Getting shpëtoj e lodhjes? Roli i trajtimit dhe enterosorbents, i cili tregon trupin e toksinave. Dobishme kundër hidroterapi lodhje, fizioterapi, masazh.

E mirë për të trajtuar lodhje kronike në spital. Është e mundur që trajtimi i ofruar në departamentin e neurologjisë ose në qendrat shëndetësore dhe dispanseri. A nuk e refuzojnë
Lodhje ilaç më Mjekësia tradicionale
Përdorni supë kamomil (400 ml ujë të vluar brewed lule kamomil 3 tbsp. Lugë) duhet të insistojnë, pastaj të filtruar dhe për të marrë një gjysmë gotë në ditë për 10 ditë.
Ndihmë e mirë për lodhje lëng rrushi të natyrshme pas një vakt (3ST. Lugë dy herë në ditë). Ne pini deri sa të vijnë lehtësuar gjendjen.

Dush efektive duke përdorur vajra esenciale (të naftës barbarozë). Bath të zgjasë deri në 15 minuta, që zgjat një muaj, por një ditë, temperatura e ujit në 37 gradë.
Dhe mos harroni se lodhja e përgjithshme kronike është një sëmundje e imunitetit të dobësuar, e cila është shumë e rëndësishme për të trajtuar në kohë
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Depresioni neurotik
2. sindromi i Burnout emocionale
3. Këmbët Restless Sindromi