Prostatitis kronike shkakton simptome


Sëmundja më e zakonshme mashkull është prostatitis kronike shkakton simptome të njohura për shumë të dorës së parë.
Çfarë është prostatitis?
Prostatitis është një sëmundje të prostatës, në të cilën ekziston inflamacion. Në të vërtetë, prostatitis kronike - njeriu probleme modern, rreth 45% e tyre vuajnë nga kjo goditja moshës 20 deri 50 vjet. Në vitet e fundit, "pomolodshannya" prostatitis sidomos në mesin e banorëve urbane. Pse ndodh kjo? Kjo dhe çështje të tjera që ju do të gjeni përgjigje brenda këtij neni.
Çfarë është prostati dhe çfarë është funksioni i saj?
Prostata - secreting organ është një qeskë muskuloz, ajo është e vendosur poshtë fshikëzës dhe rrethon uretrës (uretrës). Nëse ka prostatitis zgjerimit të prostatës, ajo ushtron presion mbi fshikëz dhe uretrës. Lidhur me këtë të gjitha efektet dizuricheskie: mosmbajtjeje urinar, urinim i shpeshtë dhe dhimbje me të.

Prostatës prodhon një sekret, ajo është pjesë e lëngun seminal. Feature fshehtë është për të siguruar lëvizshmërinë dhe veprimtarinë e spermës. Ky është kushti kryesor për fekondim. Kur inflamacion të prostatës gjëndër sekrecionet prona janë ndryshuar, ulur imunitetin lokal që ju lejon të bashkohet me ndonjë infeksion më të shpejtë.


Faktorë të favorshme dhe shkaqet e prostatitis kronike
Shkaku kryesor i prostatitis kronike është një infeksion që transmetohet me anë të marrëdhënieve seksuale të pambrojtura, si dhe bie në lezione të prostatës e inflamacionit kronik (grykët kronike, pielonefrit, dentare, etj).

Çfarë është faktorët e favorshme? Kjo uyazyka në të cilën prostatës është stanjacioni, anëtarësimi i shpejtë dhe infeksioni zbatimit çon në inflamacion. Ka dy ose tre faktorë kryesorë, jo më pak për shkak se ata janë të rrethuar vazhdimisht nga njerëzit dhe ata përballen çdo ditë me ta. Këtu janë disa prej tyre:


- tendenca për kapsllëk;
- uyazyka mjedis të keq;
- jo i rregullt dhe jo një seksi të cilësisë;
- shpesh nuk e kuptoi dëshirën seksuale;
- mënyrë jetese i ulur, puna përfshin lëkundje dhe fërkim bigëzim: punëtorë zyra, atletët, çiklistëve dhe riders kalë, shoferët profesionale dhe të tjerët;
- overcooling përgjithshme ose mbinxehje;
- parregullt dhe jo ushqim të cilësisë;
- kronike stresi ose akute;
- mbingarkesë fizike dhe të gjitha kushtet që reduktojnë imunitetit të përgjithshme ose lokale;

- brendshme shumë të ngushtë;
- duhani, alkoolizmi;

Simptomet e prostatitis kronike
Prostatitis kronike mund të zhvillohet pas akute, dhe në mënyrë të pavarur, si rezultat i ekspozimit të zgjatur ndaj faktorëve të trupit. Në variantin e dytë të sëmundjes vetë ose të mos shfaqen për muaj apo edhe vite. Simptomat janë të vogla dhe njerëzit as nuk e paguajnë atyre ndonjë vëmendje. Dhe në qoftë se kjo është njoftimi, të anullojë lodhjen e tyre apo mungesa e gjumit.

Prostatitis kronike ndodh me periudhat e acarimit dhe të qetë. Për momentin nuk janë të gjitha simptomat e rëndim të akute: atje dhe mbrapa dhimbje gjatë urinimit, temperaturë, përkeqësimi shëndetin e përgjithshëm. Dhimbje në perineum, rektumit, kreu i penisit. Ndonjëherë ajo është aq intensive që nuk le të shkojnë për një moment, madje edhe gjatë natës. Ajo mund të jetë urinim i shpeshtë, djegie gjatë saj.


Jashtë periudhës së rëndim praktikisht nuk ka ankesa. Por ndonjëherë nuk është një dhimbje e madhe në bigëzim dhe bel. Ai jep scrotum, glans penis dhe kofshët e brendshme. Çrregullime të urinar ruhen. Por simptomë më e rëndësishme e prostatitis kronike është një shenjë e "pikën e fundit". Çfarë është ajo? Kjo është kur menjëherë pas urinimit njeri ulet në një karrige dhe pantallona duket vend i lagësht.

Me kalimin e kohës, ndodhin probleme gjatë marrëdhënieve seksuale. Dhimbje gjatë marrëdhënieve mund të shoqërohet me asnjë ose nuk ka mbledhje të plotë pa aftësinë për të arritur orgazmë. Por shumica e njerëzve ankohen nga trashëgimtarët e përshpejtuar e prodhimit, pikërisht në kohën e futjes së penisit në vaginë. Të gjitha këto simptoma të prostatitis kronike përfundimisht të çojë në depresion për shkak të frikës së dobësisë.


Komplikimet e prostatitis kronike
- uljen e nivelit të hormoneve seksuale mashkullore;
- pafuqi dhe ulur makinë seksi (epsh);
- infertilitetit mashkullor;
- mosmbajtjeje urinare;
- formimin e cysts dhe gurë në prostatë;
- sklerozë të prostatës (zëvendësimin e indeve të gjëndrave në lidhës);
- kanceri i prostatës dhe adenoma;

Parimet e trajtimit të prostatitis kronike
Trajtimi i prostatitis kronike duhet të kryhet vetëm nën kontrollin e urolog ose andrologist dhe qasje individuale për secilin pacient, ajo është e gjatë dhe kërkon një njeri me durim të madh.


1. Identifikimi arsyet të cilat çuan në prostatitis kronike dhe heqjen e tij - nëse shkaku ishte një infeksion, ai emëroi një antibiotik spektër të gjerë të dhënë patogjen. Droga antibacterial janë të përshkruara dhe të kurseve të gjata;
- stresi dhe çrregullime nervor, mund të kërkojë neurolog ndërhyrje, atydepresantov emërimi;
2. Fizioterapia Trajtimi: magnetotherapy, elektroforezë mjekësore, me ultratinguj, etj
3. Masazh Urological prostatës kryhet nëpërmjet rektumit. Është menduar se do të heqë ngjeshur në gjëndër prostatës.

4. Holding ymunosmulyruyuschey terapi bazuar ymunopreparatam ndjeshmëri.


Prostatitis kronike është e vështirë për të trajtuar, për arsye se burrat shpesh më vonë kërkojnë trajtim për shkak të simptomave të "ndjeshme". Ajo luan një rol të rëndësishëm turp banale. Shumë njerëz janë në dijeni se çelësi për trajtimin e suksesshëm të kësaj sëmundjeje të fshehtë - apel në kohë për ndihmë mjekësore, për shkak se atëherë ju mund të shmangur shumë probleme.