Simptoma kronike dhe akute tracheitis, trajtim
Inflamacion i trake quajtur tracheitis, kjo sëmundje shfaqet në dy forma - akute dhe kronike. Në thelb tracheitis akute ndodh në lidhje me sëmundjet e tjera në formë akute (rinitit, pezmatim i fytit dhe kështu me radhë. D.). Forma kronike zhvillohet nga akute.

Sëmundje Format

Tracheitis në formë akute shpesh zhvillohet si rezultat i depërtimit të virusit në trup, infeksioni më pak parazitare. Në thelb, çështja se si të trajtojnë tracheitis jo atje, nëse ju e dini rrënjët e zhvillimit të saj. Përveç infeksionit, tracheitis mund të jetë shkaktuar nga inhaling ajër ngopur me pluhur, ajër të thatë apo të ftohtë, si dhe acarim të gazeve dhe avujve frymëmarrjes. Shpesh shkaku mund të jetë shfaqja e sëmundjeve të zemrës dhe të mushkërive.


Në formën akute të inflamacionit të mukozës trakeale shoqëruar me edemë me rritjen e mukusit dhe qelb. Për akute tracheitis thatë karakteristike, ose me një ndarje të lehtë të pështymë, kollë. Sulmet e kollitjes, të cilat kryesisht provokoi një frymëmarrje të thellë, mund të çojë në një dhimbje koke të mprehtë. Simptoma të tjera të tracheitis - wheezing, zëri i ngjirur. Zakonisht tracheitis formën akute një trajtuar në mënyrë efektive dhe duke kaluar nëpër 1 - trajtim 2 javë, por parakohshëm mund të shkojnë kronike.

Tracheitis kronike zhvillimin jo vetëm për shkak të faktit se trajtimi i tracheitis filluar me vonesë, por gjithashtu mund të jetë për shkak të sëmundjeve të hundës zgavër, zemrën, veshkat, mushkëritë. Në rrezik janë njerëzit që abuzojnë alkoolit dhe duhanit. Tracheitis kronike të ndarë:
Hypertrophic në të cilin zgjerohet enët e gjakut, është e mukusit të bollshme dhe qelb, shtohet mucous membrana.
Atrofik në të cilën sipërme atrofi frymëmarrjes (hollimin e mukozës vëzhguar).
Shpesh procesi inflamator kap jo vetëm trake dhe bronke, por - bronkit zhvillim. Simptomet e sëmundjes janë të ngjashme me simptomat e tracheitis themelore, por pranon kollë të përhershme, temperaturën e trupit pak më të larta. Dhe tracheitis, bronkit mbushur me komplikime, pasqyrohet në përhapjen e inflamacion në rrugët e frymëmarrjes më të ulët, e cila mund të çojë në pneumoni dhe bronchiolitis. Në rrezik të këtyre sëmundjeve janë të moshuarit dhe fëmijët, respektivisht.


Simptomet kryesore të tracheitis

Në shumicën e rasteve simptomat e tracheitis akute dhe kronike si, në fillim të formës akute dhe rëndim të tracheitis kronike vërejtur simptomet në vijim:
ethe (në fëmijët - një e rëndësishme, 39);
kollë e thatë gjatë natës, zakonisht në mëngjes;
më pak - kollë me pak departamentin gëlbazë;
sulme të kollitjes duke qarë, qeshur, frymë thellë, dhe ndryshimet e motit intensifikuar;
dhimbje në kollë gjoks dhe fyt;
frymëmarrje të cekët të shpejtë (më të zakonshme tek fëmijët);

zëri i ngjirur gjatë sëmundjeve shoqëruese.
Në mënyrë tipike, zhvillimi i sëmundjes duke uyazyka kohë për të filluar trajtimin tracheitis, ose më mirë, formën e saj akute, kollë të bëhet butë, ndarja e pështymë - bollshme, dhimbje kur kollitjes ul. Tracheitis kronike është veçanërisht dhimbje të forta kur kollitet, ndarja gëlbazë në disa raste të papërfillshme, në disa të tjera - të bollshme, Departamenti pështymë ndodh pa komplikime.

Diagnoza dhe trajtimi

Tracheitis Diagnoza bazohet në foto klinike e rezultateve të përgjithshme të dhëna në trake dhe fyt duke përdorur Laryngoscopes, dëgjim (të dëgjuar tingujt përmes phonendoscope). Kur shihet qartazi e dukshme ënjtje karakteristike e tracheitis akute, ndërsa duke dëgjuar trondit gjurmohen të llojeve të ndryshme, të lehta të shpërndara.

Trajtimi i formave akute dhe kronike të së njëjtës sëmundjes, dhe varet arsyeve për dukuri e saj është e. Si varyruyuschayasya natyra e sëmundjes kërkon masa të ndryshme për të sqaruar se si të trajtojnë tracheitis, specialist për të gjetur faktorët që shkaktoi sëmundjen.
Dehje emëruar antibiotikët dhe sulfonamides, sidomos në pështymë purulent, infeksionit - antiviralëve. Ajo duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për simptomat e tracheitis, të zhvilluara në një masë më të madhe. Kështu, me pështymë komplekse shkarkimit expectorants nevojshme refleks veprim. Zakonisht ato janë aplikuar në akute, në faljen. Rritje të konsiderueshme në temperaturë duhet të adresohen përmes antipiretik. Kur trajtimin tracheitis rekomanduar për të vënë Llaçe mustardë në gjoks, të marrë pije të nxehtë, të kryer nëpërmjet avull mbytje ose nebulizer tejzanor. Në mënyrë tipike, trajtimi ka një efekt i dobishëm, dhe sëmundje, në çfarëdo forme që nuk e ka të zhvilluar, shpesh shërueshëm.

Si tracheitis është shpesh një nga manifestimet e SARS-it, të cilat janë më të ekspozuar ndaj fëmijëve, prindërit pyesin se si për të trajtuar tracheitis në fëmijët. Nëse zbuluar tiparet karakteristike tracheitis, fëmija duhet menjëherë të shihni një mjek i cili do të përshkruajnë trajtim. Ne duhet të kujtojmë se droga projektuar për të rriturit, fëmija mund të ketë një ndikim negativ. Kryesisht trajtojnë tracheitis në fëmijët që kanë për qëllim rritjen e imunitetit dhe të plotësoj trupin me vitamina.

Masat parandaluese

Ashtu si me çdo sëmundje, ajo ndodh në kushte të favorshme për bakteret të rritet. Në parandalimin e tracheitis akute përfshin masa për të parandaluar sëmundje dhe eliminimin eventual të kushteve që nxisin zhvillimin e sëmundjes:

të bëjë pastrimin lagësht në dhomë për humidification;
për qarkullim optimale e ajrit pa ndenja hedh në dhomë;
marrin masa për forcim;
forcuar trupin (marrja e vitaminave, ushtrimet tonik fizike);
banorët e qyteteve të rekomanduara për të marrë periodikisht nga qyteti;
veshin rroba me sezonin.
Nëse ju keni një tendencë për sëmundjet e frymëmarrjes (trashëgim, sëmundje të shpeshta në foshnjëri), ju keni nevojë për të monitoruar me kujdes shëndetin e tyre, dhe në tracheitis parë shenjë zbatohen për pulmonologist ose otolaringolog.