Grykët kronike - Simptomat dhe shenjat


Inflamacion i bajamet, e cila përfundimisht bëhet kronik, i quajtur grykët kronike. Në praninë e sëmundjes është i pranishëm në bajamet e infeksionit bakterial që provokon zvogëluar funksionet mbrojtëse të bajamet, e cila është arsyeja pse ata janë më shumë se më parë. Grykët kronike shpesh përkeqësohet pectoris. Opastnostsostoyt se në një prani e vazhdueshme e baktereve në bajamet zvogëlon imunitetin e përgjithshëm të trupit, e cila mund të çojë në infeksion të sëmundjeve të tjera të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Një rritje e ndjeshme në bajamet mund të provokojë gëlltitjes vështirë, ndryshime në zë, si dhe dështimin e rëndësishëm të frymëmarrjes.


Bazuar në të dhënat e mësipërme - kjo mund të konsiderohet si tregues për kirurgji (heqjen e bajamet) që do të lehtësojë pacientin nga dhimbjet dhe datën për të shijuar jetën normale. Grykët kronike shpesh mbush fëmijët, duke i dhënë disa pengesa për të zhvilluar imunitet të fortë. Me inflamacion të shpeshta bajame prish funksionin normal të sistemit imunitar që shkakton ngjarje tjetër zabolevanyya.K nga grykët kronike mund të jetë antibiotikët gabuar, probleme të rënda të frymëmarrjes hundës, infeksionet e ndryshme që shkaktojnë shfaqjen e sëmundjes.

Efekti i grykët kronike për person:
Për shkak të inflamacion kronik i bajamet, të cilat kanë shumë njerëz të dëmtuara indet limfoide mund të formojnë vrima qelb, boshllëqet ngushta. Nuk është një akumulim të konsiderueshme të baktereve të vdekur, grimca të vogla epitelit, ushqim dhe sende të tjera në bajamet. Në raste të tilla, mund të ndodhë ose të rrisë bajame, ose të gjitha mbeten të padukshme. Zgavër të krijuar uyazyka të veçantë për të zhvilluar mikrobet që "dashuria" shfletoj kanalet limfatike të cilat japin një sërë problemesh pacientit.Simptomet e grykët kronike


1. Cilat janë simptomat e mundshme në fëmijëri? Zhvillimi i grykët kronike tek fëmijët mund të transmetohen nga gjenet ose në rast të bajamet zgjeruar se për shkak të madhësisë së tij nuk pranojnë të punojnë siç duhet për të mbrojtur të gjithë trupin. Inflamacion i bajamet tek fëmijët - është një fenomen shumë i rrezikshëm, sepse nuk ka akumulim i baktereve, mikrobet të ketë një efekt negativ në shumë organe, përfshirë mushkëritë dhe zemrën. Infeksioni mund të ndikojë në sistemin kardiovaskular, duke sjellë problemet e saj të shumta. Prania e grykët kronike mund të ndikojë keq në gjumë fëmijën në temperaturën e saj, mund të ndodhë marramendje, ulet në aktivitet, etj

2. Cilat janë simptomat e grykët kronike një i rritur? Në mënyrë për të zbuluar praninë e grykët nuk kanë nevojë për ndonjë njohuri të veçanta, etj, vetëm duhet të dini se çfarë përmban për të përfshijnë:
· Bajamet zgjeruar, pëlhurë e tyre shumë të lirshme sipas llojit (ka raste kur bajamet nuk janë shtuar);
· Prania e ngjeshur (akumulimit të gjakut);
· Prania e harqe edemë Palatine;
· Të ashtuquajturat "tape" - një grup i solids të bardha, të cilat kanë një erë të pakëndshme dhe mund të nxirren nga vetë bajamet (në shumicën e rasteve ata mund të shtrydh jashtë, dhe ata nganjëherë vetëm jashtë);

· Një tjetër simptomë e grykët kronike - jo frymë shumë të mirë të pacientit;
· Kur ju mund të heqë spreaders.
Këto karakteristika të ndihmojë për të mësuar grykët kronike. Në çdo simptomë parë duhet të kontaktoni mjekun Ent.
Nëse dhimbja është ndjerë në fyt nga pectoris, prania e ngrohjes trupit, ndërsa grykët kronike mund të kenë simptoma të vogla që nuk e japin për pacientin në një klinikë të specializuar. Në prani të infeksionit në grykës pacientit kërcënuese semundjeve si:

· Reumatike të zemrës;
· Sëmundje të veshkave;
· Sëmundje të ndryshme të zemrës, etj
Grykët Treat kronike duhet të jetë, pasi ajo është shumë e rrezikshme për trupin e njeriut. Merrni kohë dhe të kontaktoni personin në spitalin më të afërt (në këtë rast - Specialist mjek Ent), i cili do të shqyrtojë fyt trajtimin tuaj të përshkruajnë. Trajtimi i grykët kronike është e mundur vetëm në dy mënyra - mënyra e trajtimit të drogës apo kirurgji, e cila një herë dhe të japë pacientit nga inflamacion i shpeshtë i bajamet.