Cystitis në meshkuj - shkaqet, simptomat dhe shenjat


Cystitis në meshkuj manifestohet me dhimbje gjatë urinimit, prania e kripërave në urinë, qelb, bakteret, limfatike, etj, dhimbje në pjesët suprapubic. Nëse ju përmbahen higjienës personale, cystitis sëmundja do të kalojë nga ju. Në moshat më të vjetra, njerëzit e cystitis duket nga sëmundjet që lidhen me një sistem urinar. Nëse pacienti ka probleme me urolohyey (gurë, duke kërkuar për të marrë nga uretrës, tumor malinj në diverticula fshikëz të ndryshme, etj), të shoqëruar nga një ngushtim të konsiderueshëm të uretrës (stagnimit urinës ndodh nën), ju mund të telefononi fillimin Cystitis në meshkuj. Si uretrës gjatë dhe e ngushtë nuk depërtojnë ndonjë infeksionet në fshikëz, cystitis rrallë të jenë të izoluara. Prandaj cystitis që ndodh për shkak të infeksioneve, të cilat janë prodhuar shpesh nga prostatitis burra, urethritis ose vesiculitis.
Shkaqet e cystitis në meshkuj


Cystitis në meshkuj mund të formohet përmes infeksioneve që janë të fshehura (të transmetuara me anë të marrëdhënieve seksuale):
· Një gonorrea;
· Pas trichomoniasis;
· Për shkak klamidia në meshkujt;
· Pas mykoplazmat.
Duhet të theksohet se ka sëmundje që rrisin formimin yyazytsirnist e cystitis në meshkuj (diabet), si dhe nga stresi, të pijshëm sasi të mëdha të alkoolit, ushqimet pikante, hipotermi. Nëse infeksioni merr poshtë, ajo është mjaft e mundur që kjo mund të jetë për shkak të pielonefrit ose tuberkulozi i veshkave. E tuberkulozit e mekanizmit urinar janë kronike, manifestohet një dobësi të dukshme, si dhe ethe subferbylnoy, prostatitis kronike, urethritis, cystitis. Për të diagnostikuar një sëmundje e zakonshme mjekët refuzojnë urologists pretendojnë ata nuk e dinë se çfarë të gjitha është.

Sot vendi ynë ka shumë njerëz me TB. Shumë njerëz jetojnë me një sistem të dobësuar imunitar, dhe yyazytsirnist se mykrobakteryya TB infekton një të rrituri është 85%. Me stres të shpeshta, lodhje pa ushqimin e duhur, alkoolizmi (ato uyazyka në të cilën është më e lehtë për të kapur TB) TB mund të infektojnë jo vetëm organeve të tilla si mushkëri, por prostatës, veshkave, burra koqe. A nuk e besojnë atë, por sëmundje të tilla si sinusit, inflamacion i vazhdueshëm i bajamet dhe sëmundjeve të tjera të gjeneruara nga viruset mund të lëvizin nëpër gjak ushqen bakteret e dëmshme në fshikëz (bakteret patogjene). Në rastin e komplikacioneve këto sëmundje të mësipërme mund të shkaktojë inflamacion i fshikëzës. Vetëm të marr një infeksion gjatë cystoscopy.Cystitis në meshkuj: simptomat dhe shenjat


Manifestimi i simptomat e cystitis janë të mundshme pas një operacioni për departamentin e barkut në heqjen e prostatës për kancerin e prostatës, etj Në prani të cystitis akute në meshkuj ndodhin vijim simptomat:
· Shpesh duan tualet "në të vogla" (shpesh vjen jashtë si ju duhet, ju mund të shkoni në banjo, dhe urina do të jetë 20 ml).
· Nuk ka dhimbje, si dhe vështirësi urinimi. Kjo është shenja më të rëndësishme të cystitis. Jo shumë njerëz rrallë duhet të vuajnë, e cila do të lehtësojë gjendjen e fshikëzës.

· Në akut cystitis mundur temperaturën e trupit të lartë (ballin e nxehtë, turbullt), djersitje të shpeshta, dhimbje koke, dobësi, dhe kështu me radhë. Në këtë rast, pacienti kërkohet në spital njeriun.
· Në raste të rralla, formë gangrenizuar e cystitis, urinim mashkull mund të shihni ngjyra me baltë, e cila mund të zbulojë gjak ose mukozë. Urinës ka një erë të kalbur, dhe vëllimi urinës ndarë për ditën arrin 500-600 ml në ditë.
Në burra, simptomat e cystitis kronike janë formë e përmbajtur. Dhimbja situatë të vogla, ku shpesh duan banjo - të rralla. Në urinë mund të zbulojë formën mucous, pa gjak në të. Ashtu si të gjitha proceset kronike cystitis është e ndryshme, me periudha të acarimin e simptomave dhe paqes.