Ethet tiofide - simptomat


Një nga sëmundjet më të rrezikshme infektive janë ethe tifoide, simptomat e të cilat karakterizohen zakonisht nga konfuzion, halucinacione, dhe kjo shkaktoi emrin dhënë Hipokrati - fjala greke «typhos» do të thotë "mjegull". Para shpikjen e antibiotikëve ka shkaktuar sëmundjen në shkallë të gjerë epidemi, edhe pse rreziku i kontraktimit tani ekziston.

Sa është ethe tifoide?Ky infeksion është antroponoznoy, se ajo ndikon vetëm njerëzit. Agjent shkaktar i ethe tifoid - një bakter Salmonella typhi, e cila është një shkop hramotrytsatelnuyu.

Infeksioni transmetohet nëpërmjet gojë-fekal, dhe ethe mund të infektohen nëpërmjet ujit, sende shtëpiake, ushqim. Parakushtet për përhapjen e baktereve është lotim perime të ujit që përmban papastërti; gjendja e kanalizimeve emergjente dhe komunikimit të ujit. Ndonjëherë simptomat e tifos janë ndjerë pas larjes në trupin e ndotur të ujit ose përdorimin e produkteve të kualitetit të dobët të qumështit, në të cilin edhe e riprodhimit të gjitha bakteret, dhe sidomos Salmonella typhi - mikrob mjaft i thjeshtë.
Një person i sëmurë është pothuajse ngjitëse në javët e para (periudha e inkubacionit) dhe ndotjes maksimale të arritura pas 3 javësh.

Duhet të theksohet se bakter nuk ka frikë nga të ftohtit, ndërsa vdesin në temperatura 20 - 30 minuta të vluar, të lejojë atë për të shkatërruar plotësisht.

Si e bën tifoid ethe?


Gjatë periudhës së inkubacionit, e cila zgjat mesatarisht 2 javësh, trupi i baktereve u vranë, duke theksuar të ashtuquajturin Endotoksina. Ajo shkakton dehje. Pacienti ankohet:

 • humbja e oreksit;

 • dhimbje koke;

 • dobësi;

 • kollë;

 • dridhura;

 • dhimbje barku;

 • kapsllëk.


 • Në fazën fillestare të sëmundjes që vijon pas periudhës së inkubacionit dhe zgjat 4-7 ditë, simptomat e tifos janë të theksuara sidomos.

  Shenjë karakteristike e infektimit është një arna të bardha dhe ngjyrë kafe në gjuhën me reflektimet mbi dhëmbët e saj.
  Gjatë kulmin e sëmundjes zgjat deri në 10 ditë) të manifestimeve klinike mësipërme përfshihet letargji, humbje peshe, abdomen të zgjeruar (pacienti prekje ndjen dhimbje). Nuk u nxito - ethe tifoide është lokalizuar në gjoks dhe bark, duart në kthesa. Kjo është një roseola trëndafili zbehtë që bëhen të padukshme kur shtypet.
  Kur dëgjuar zemrën tregon bradycardia dhe tonet pazëshëm; presionin e gjakut të ulët, shpretkë dhe mëlçisë janë zgjeruar në madhësi. Në mes të sëmundjes duket kështu. Quajtur. tifo Statusi - njeri hallyutsynyruet, ëndërroja ndërgjegjen e tij konfuze.

  Periudha e rimëkëmbjes
  Në fazën e shenjave të sëmundjes e zgjidhjes dehje zhduken, kthehet temperatura deri në normale (befas ose gradualisht), pacienti fillon të shfaqet oreksin, ulur lodhje, gjumë normal.
  Pastaj vjen shërim - faza e convalescence, gjatë të cilave 3 - 10% e rasteve infeksioni mund të fillojnë për të sulmuar trupin përsëri. Simptomat e para të rikthim - ethe të ulët të keq, rraskapitje, dobësi.
  Duhet të theksohet se për shkak të përdorimit të gjerë të sëmundjeve të antibiotikëve është gjithnjë e më e dukshme në formën fshihet në të cilën simptomat e përshkruara janë të butë.

  Diagnoza dhe komplikime
  Sëmundja nuk mund të jetë trajtimi në shtëpi dhe kërkon shtrimin në spital. Komplikimet e ethe tifoid janë si më poshtë:

 • pneumoni;

 • gjakderdhje zorrëve;

 • peritonit;

 • cholecystitis;

 • psikozë tifo;

 • infeksion të traktit urinar.


 • Nëse trajtimin e pacientit vidyazykaty, vdekja lartë yyazytsirnist.
  Diagnoza e ethe tifoid është studimi i lëngjeve. Në mënyrë tipike, një test të gjakut për tifos dhe urinë, feces, bile, sugjeron mbjelljen, rezultatet e të cilit janë të njohur në 1 - 4 ditë.