Cytomegalovirus infeksion - simptomat


Cytomegalovirus - Virusi herpesvirus nga familja për një kohë të gjatë është në gjendje të jetë në trup në një gjendje latente. Pasi në trup, ajo mund të ruhet në të për jetë, duke qëndruar jashtë nga pështymë, urinës dhe të gjakut. Si dhe nën cilat kushte, simptomat e infeksionit CMV ne gratë të duken më.
Shkakton infeksionit CMV
Siç është përmendur tashmë, CMV mund të jetojnë në trupin e njeriut në një gjendje latente, që nuk vetvete manifestimit dhe praktikisht pa paragjykime. Shko sëmundje në formë të shprehura klinikisht mund të ndodhë si rezultat i faktorëve të mëposhtëm: • stresi kronik;

 • sëmundje intercurrent;

 • marrjen drogë immunosuppressive dhe citostatikëve;

 • qetësohuni;

 • Operacioni për transplantimin e organeve;

 • kanceri;

 • prania e sëmundjeve të tjera infektive (klamidia, gonorrea, sifilizi, etj).


 • Në raste të tilla, ka një dobësim i sistemit imunitar, dhe ka uyazyka favorshme për të aktivizuar virus. Si rezultat, citomegalovirus fillon të tregojë simptomat e saj.

  Simptomet kryesore të infeksionit CMV në gratë


  Infeksioni më citomegalovirusin ndodh me simptoma të ngjashme me manifestimet kryesore të ARI:


 • ethe;

 • rrufë;

 • rritet në nyjet limfatike të qafës së mitrës;

 • dhimbje koke;

 • dobësi;

 • dhimbje të muskujve.


 • Gjithashtu mund të shkaktojë skuqje të lëkurës. Megjithatë, një tipar i kësaj sëmundjeje është se ajo ka gjatësi të madhe - për të 4 - 6 javë.
  Në disa raste, simptomat e infeksionit CMV janë të ngjashme me mononucleosis infektive:

 • Temperatura e trupit të lartë (40 ° C);

 • dhimbje të fytit, të rënduara kur gëlltitjes;

 • nyjet limfatike fryrë;

 • theksuar dobësi;

 • dhimbje në të djathtë dhe (ose) lënë kuadratin e sipërm.


 • Format e pergjithshme e infeksioneve CMV janë të rralla, kanë simptomat e mëposhtme:

 • me humbjen e syve zamutnennoe vizion, "fluturon" para syve;

 • me humbjen e sistemit të tretjes: dhimbje barku, humbje e oreksit, vjellje, të vjella, diarre, verdhëz;

 • me lezione të mushkërive, ethe, kollë e thatë, dhimbje gjoksi, dhimbje të muskujve, dobësi, djersitje, humbje e oreksit;

 • në proceset inflamatore në strukturat e thella të trurit: të qenët i përgjumur, dhimbje koke të rënda, ethe, ndijor dhe lëvizshmërinë e pjesëve të ndryshme të trupit.


 • Gjithashtu infeksion citomegalovirusin në gratë mund të tregojnë inflamacion në sistemin urogjenital. Është e mundur inflamacion dhe erozioni cervikal, inflamacion i shtresës së brendshme të mitrës, vaginë dhe vezoreve. Në raste të tilla, infeksioni manifeston karakteristikat e mëposhtme:

 • paraqitja e një shkarkimi kaltërosh i bardhë nga organet gjenitale;

 • dhimbje në organet e sistemit urogjenital.


 • Ky infeksion CMV gjatë shtatzënisë është e rrezikshme dhe kërcënon infeksion yyazytsirnistyu të fetusit.

  Citomegalovirusin kronike - Simptomat


  Disa pacientë kanë një formë kronike të infeksionit CMV. Simptomat në këtë rast janë të butë ose pothuajse plotësisht mungon.
  Diagnoza e infeksionit cytomegalovirus
  Për të diagnostikuar ky infeksion është kryer analizat e gjakut laboratorike dhe përcaktimin e antitrupave specifike për CMV - M dhe imunoglobulinave G. Duhet të theksohet se CMV IgG pozitive në mungesë të simptomave pothuajse në 90% të popullsisë. Ky rezultat do të thotë që infeksioni fillestar ka ndodhur më shumë se tre javë më parë. Tejkalon normë më shumë se 4 herë tregon aktivizimin e virusit. Rezultat, në të cilën IgM pozitiv dhe IgG, thotë aktivizimin e mesme të infeksionit.