Simptomat e qafës së mitrës osteokondroza


Osteokondroza është një sëmundje kronike e karakterizuar nga ndryshimet degjenerative të disqe intervertebral, e cila shkakton inflamacion në aparatin kockave-ligament të shtyllës kurrizore, dhe si sëmundja përparon, ndryshimet në organet e brendshme.
Simptomat qafës së mitrës osteokondroza - një lëvizshmëri të kufizuar në qafës së mitrës, dhimbje në pjesën e prapme të kokës dhe qafës, dhimbje koke shtyn apo natyrën arching, "qitje dhimbje" me ngurtësi të mundshme të muskujve në qafë dhe radiating në të majtë ose të djathtë (dhe mpirje e gishtat, duart , mpirje të duarve në sipërfaqen e jashtme të shpatullat dhe parakrah), dhimbje në supet dhe mpirje të duarve mund imitator dhimbje të zemrës.


Fortë natyra arching dhimbje të qafës thellë (dhimbje mesi) mund të rritet në çast dhimbje në lëvizjen më të vogël në mëngjes. Kohëzgjatja e hondroza tillë përkeqësimit mund të zgjasë nga disa ditë për disa javë. Hipotermi provokuar, lëvizja e vështirë ri-përkeqësimi i sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk mund të zgjasë për një kohë më të gjatë.

Shkaqet e osteoarthritis


Një nga shkaqet kryesore të osteoarthritis në çdo shpinë është një mënyrë jetese i ulur. Faktorë të tjerë të osteoarthritis mund të jenë lëndimet e ndryshme, stresi nervor, stërvitje e tepruar, zgjatur ulur punën (po ngiste një makinë, një kompjuter) sidomos për qafës së mitrës, dietë monoton, peshë të tepërt trupore. Shfaqja e osteoarthritis kontribuojnë për sjellje të keqe në pozitë si ulur dhe në këmbë, peshat vazhdueshme veshur në një anë, dhe të tjerët.

Me moshën, këto ndryshime janë të përforcohet dhe të çojë në një rritje në intensitetin e simptomave të mësipërme. Për të shmangur ose vonojë ndodhja e situata të tilla mund të shpenzohen trajtim të hershëm, duke çuar stilin e jetës e duhur për të luftuar pasivitet fizike, ushqimin, detyrë e nat rëndësishëm kompetent. Ngarkesa e periudhave të pushimit.
Zakonisht shumica e njerëzve nuk e kërkojnë për të përcaktuar shkakun e këtyre simptomeve, duke u përpjekur për të pastruar ato barna, por është e rëndësishme për të sqaruar se problemi i ndryshimeve degjenerative në shpinë të zgjidhur këtë duke mos ketë sukses. Dhe vetëm shtyjnë për një kohë derisa simptomat të bëhet mjaft e padurueshme.

Kjo kërkon një qasje të integruar për trajtim individual. Përveç kësaj, marrja e pakontrolluar e analgesics mund të çojë në dhimbje abuzusnoy.

Trajtimi i sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk


Metodat e Integruar trajtim akupunkturë, acupressure, vendosjen kanaçe vakum, vakum masazh, terapi gur kryesisht eleminuar dhimbjet, të lehtësojë tensionin e muskujve, si pasojë rrjedha normale e gjakut është restauruar dhe shpinë ushqim të eliminuar mbaresa nervore hequr në fytyrë (tërheqë mpirje) dhe gjakut Anijet, aktivizon metabolizmin (ose të ndaluar plotësisht proceset usunutsya degjenerative).

Si rezultat, kjo do të ulë ngarkesën në disqe intervertebral, restauruar lëvizshmëri normale, të ndihmojë të shmangur komplikacione të tilla si zgjatje, hernia intervertebral. Terapia e kombinuar jo vetëm të lehtësojë gjendjen e pacientit, por edhe të eliminuar shkaqet e dhimbje të ulët mbrapa shkaktuar. Trupi i njeriut ka burime të mëdha, përdorimi i këtyre burimeve në procesin e sayazytsidnovlennya dhe rivendosjen e shëndetit të humbur.
PARANDALIMI
  • Pajtueshmëria aktivitet racional fizik

  • Lufta kundër pasivitet fizike

  • Jetese moderuar aktive

  • Ushqim

  • Kujdeset për gjendjen e tij nervor, për të shmangur lodhjen

  • Vëmendja kryesore për trupin tuaj

  • Të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme!

  • Stërvitjet e përbashkëta për të qafës së mitrës, të lehtë dhe të thjeshtë për parandalimin. Lexo më - ushtrime në osteokondroza e shpinë qafës së mitrës.