Qafës së mitrës simptoma osteokondroza shkaqet


Osteokondroza është një sëmundje serioze që mund të rezultojë pa trajtimin e duhur për këtë kërc kyçeve përfundimisht pësojnë ndryshime të rëndësishme. Kjo sëmundje është e ndarë, në varësi të origjinës, mesit, kraharorit dhe hondroz qafës së mitrës. Shumica osteokondroza ndjekjen e njerëzve qafës së mitrës që nuk janë jeteses aktive, dhe është konsideruar si një sëmundje profesionale e atyre që shpesh duhet të punojnë në një tavolinë, një kompjuter, programuesit, shkrimtarë, kontabilistët, etj Se ata shpesh duhet të kalojnë kohë në të njëjtën pozitë.


Sëmundje degjenerative disk qafës karakterizuar nga ndryshimet degjenerative të disqe intervertebral në rajon qafës së mitrës. Si rezultat i ngarkimit paarsyeshme dhe asimetrike të muskujve quajtur ndodhin ndryshime degjenerative. Çdo sjellje vështirë, mungesa e ushtrimit, një zakon që të mbështeten në një krah, ndërsa ulur - këto janë vetëm disa nga arsyet që mund të çojnë në zhvillimin e sëmundjes. Rregulloret, përveç se ka një dhimbje mjaft të fortë akute, rënduar nga fakti se osteokondroza qafës së mitrës mund të fiksim arteriet dhe nervat që të kandidojë nëpër qafë dhe të kryejë atë në tru ushqyesve të nevojshme. Kështu çdo lëvizje të kokës është në gjendje të shoqërohet me dhimbje dhe dhimbje të forta, marrje mendsh dhe dhimbje koke të mundshme. Konsideratë duhet t'i jepet të gjithë informacionin e nevojshëm për simptomat qafës së mitrës osteokondroza, shkaqet, sepse sëmundja është në gjendje për të goditur papritmas çdo person, në çdo kohë.


Ne e kuptojmë se qafës së mitrës osteokondroza - një sëmundje mjaft të pakëndshme, simptomat e saj janë shumë të dhimbshme dhe shkakton aq e përhapur se sëmundja është mjaft e zakonshme në shumë njerëz. Në të gjitha problemet që janë të lidhura me ndjenjat e forta të dhimbshme dhe parehati, ekziston një rrezik real për zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes, në qoftë se ajo nuk është shëruar në kohë. Drive në sëmundje është mjaft e thjeshtë, por të shpëtoj nga pasojat e mundshme shumë më e vështirë.

Sepse osteokondroza qafës së mitrës mund të evoluojnë me kalimin e kohës, ajo mund gjithashtu të jetë simptomat bëhen më të rënda, veçanërisht në qoftë se shkaqet e sëmundjes nuk janë zgjidhur në mënyrë adekuate. Simptomet kryesore karakteristike e osteoarthritis janë bezdisur fortë, nganjëherë shtënat dhimbje në qafë, shpesh mund të japë një sup ose në krah. Muskujt e fortë qafës tensionuar, dhe kur ju të përpiqen për të prekur ato, ose të merrni një masazh, dhimbje në gjendje të rritet - një fenomen i njohur si muskujt e qafës hypertonicity. Kur cornering, kreu shpesh përtyp, dhe në raste shumë të avancuara të sëmundjes mund të ndodhë edhe mpirje e gjuhës, zhvillon dobësi në krahët dhe këmbët, të cilat në raste të rralla çon në immobilization.


Simptomat vërejtur se janë të përshkruara më sipër, është parë shpesh në njerëz të cilët janë duke përjetuar disa probleme me çrregullime kardiovaskulare, proceset metabolike në trup, si dhe mosfunksionim të shpeshta hormonal, kështu shkakton sëmundja qëndron jo vetëm në faktorët e jashtëm, por edhe në brendshme. Megjithatë, njerëzit në baza të caktuara janë në rrezik të sëmundjes qafës së mitrës degjenerative disk, duhet të marrë pjesë për të kryer disa masa parandaluese që mund të parandaluar sëmundje. Në mesin e këtyre masave është që të sigurojë sidomos të tilla si:


A) jetese aktive që do të ndihmojë në parandalimin e jo vetëm e sëmundjeve të qafës së mitrës disk degjenerative, por shumë sëmundje të tjera.
B) Është e nevojshme për të monitoruar nga afër influencë e tyre, veçanërisht në punën që lidhet me një vend të përhershëm në tryezë. Ajo periodikisht të ndryshojë pozicionin e trupit, nuk jep të fortë, stresi i vazhdueshëm në shpinë.
B) duhet të vijë në mënyrë periodike nga tabela dhe bëni ushtrime të lehta. Nuk ka nevojë të fuqishëm të angazhohen në ushtrime fizike, vetëm 5-10 minuta stërvitje të lehta. S'është për t'u habitur shumë firma të huaja që punojnë në zyra janë ofruar disa herë në ditë për të lënë vendin e punës për gjimnastikë.

D) Është e rëndësishme për të monitoruar cilësinë e ushqimit të tyre, sepse ushqimi është i dëmshëm ndikojnë në funksionimin e të gjitha sistemet e trupit, duke shkaktuar shumë sëmundje.
D) të fle më mirë për të zgjedhur një dyshek vështirë - ajo mund të parandalojë shumë probleme me shpinë.

Në qoftë se në një moment osteokondroza papritmas cervikale manifestuar veten në gjithë lavdinë e saj, nuk do të vonojë vizituar mjekun, veçanërisht nëse dhimbja nga qafa jep në dorë, sup, ka dhimbje koke, myhtyat "fluturon" para syve të tij, ndihet i trullosur. Ndër këshillat e përgjithshme për parandalimin e zhvillimit të sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk, mund të tërheqë vëmendjen për sa më poshtë:


1. Në qoftë se para duke pritur për disa stërvitje të rënda, ajo është e rekomanduar për të pirë një gotë me ujë të thjeshtë dhe pastaj butësisht masazh mbrapa, të shpërndara gjak. E gjithë kjo do të intervertebral disqe shpejt thithin lagështi.
2. Mos për një kohë të gjatë për të mbajtur peshën e duarve të portierit.
3. Me qëllim të zbatimit të duhur rritjen e çdo gravitetit, për këtë është e nevojshme që së pari në mbledhje, objekt të rëndë shtrydh trupin dhe ka për të marrë me të. Kjo do të shpërndajë ngarkesën në mënyrë që efekti negativ në shpinë nga heqjen e objekteve të rënda është minimal.

4. Ngarkesa duhet të kërkojë të shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjitha rastet, për shembull, është e dëshirueshme që të mos mbajnë pesha në një anë.
5. Për gratë veshur takë të lartë shpesh ndikon negativisht në shpinë.

Në rastet kur shenjat e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk po ndodhin, recetë të mundshme të barnave të caktuara, të cilat mund të përfshijnë Injections, ointments, ata vetëm mund të hiqni dhimbjen, por nuk zgjidhin shkakun e sëmundjes.