Gastrit atrofik dhe shkakton sëmundje


Gastrit atrofik (AG) është e karakterizuar nga hedh lëng Mukoza e stomakut, gjëndra e tij dhe atrofi e dështimit sekretore. Kjo diagnozë zakonisht vënë pas kalimit të provimit dhe endoscopy mjekun. Le të flasim për nenin gastritit atrophic dhe shkakton sëmundje.
Simptomat dhe Shkaqet
Simptomet kryesore të gastrit atrophic përfshijnë një ndjenjë e trishtim, plotësi në stomak pasi të hahet, belching me një erë të pakëndshme. Më të hipertensionit ndodh kundër një sfond të infeksionit H. pylori, si çdo inflamacion të çon në shkatërrimin e gjëndra. Sëmundja mund të shfaqet në rastin e inflamacionit kimike duke u biliare në stomak. Gjithashtu, AG mund të jetë autoimmune në natyrë shkak të agresion e sistemit imunitar të qelizave të saj në stomak që prodhojnë acid klorhidrik dhe pepsinë. Një nga pasojat është atrofi e gjëndra.Sëmundja më e zakonshme gjetur në tridhjetë e katër dekadave të pacientëve. Në këtë kohë të gjithë akumuluar tashmë një sasi të caktuar të barnave të pranuara mund të komplikojë apo edhe stimulojnë filluar me këtë ose që shkaktojnë inflamacion në stomak. Informacioni tjetër jo vetëm për të frikësuar, por për informacion. Disa burime të hipertensionit shihet si një kusht precancerous të stomakut dhe shkaqet. Po, procesi i yyazytsirnist tranzicionit në kancer ekziston. Por që kjo të ndodhë, ne kemi nevojë jo dekada dhe sëmundje shumë të lënë pas dore. Kur diagnoza e hipertensionit vënë, qëllimi i trajtimit të emëruar - për të ndaluar përparimin e sëmundjes. Prandaj, të gjithë pacientët me këtë diagnozë vënë në arkiv, dhe një herë në vit (dhe në raste të rënda - dy ose tri herë në vit) ata i nënshtrohen endoscopy.

Trajtimi ka për qëllim eliminimin e faktorit bakteriale (Helicobacter pylori), luftën kundër biliare pakontrolluar të fyer. Nga rruga, sipas të dhënave të fundit, gjëndra e prekura në stomak janë në gjendje të mbulojë pjesërisht, edhe pse më parë besohej se kjo është e pamundur.

Karakteristikat e të ushqyerit në sëmundjen
Dieta të veçanta pa diagnozën e hipertensionit. Kërkesa kryesore për ushqim - ajo duhet të jetë i butë. Vidyazykatysya Recommended i skuqur, tymosur, yndyrë, ushqime që përmbajnë uthull, preservatives dhe alkool. Është e rëndësishme të dini se kur për të ndaluar - nuk ha tepër. Nëse ushqimi është tepër barrë stomak, duke shkaktuar atë për të prodhuar më shumë enzime (e cila ndodh kur konsumi e rëndë e ushqimit ose një numri të madh), atrofi do të zhvillojë më tej, dhe si rezultat kjo mund të çojë në kancer. Midis të pijshëm pasi të hahet dhe duke ngrënë duhet të bëhet në kohë boshllëqet të paktën një orë. Dieta më e përshtatshme në çdo rast, duke marrë parasysh këshillat e mjekëve të pacientit dhe karakteristikat e trupit të tij.


Në kronike gastrit atrofik bar përzierje tre pjesët e bagëtisë, dy u rrit hips, tërfili bari, rrënjët e ëmbël e Flamurit, fara lëpjetë kalë, një nga lule të bardha e akacies, hikërror, herbs celandine, rozhidnyka zakonshme, Yarrow, lë thupër, boronica, petals lule misri fushë dhe rrënjë alte.

1 tbsp Mbledhja derdh 05 litra ujë, të mbajtur banjë me ujë për 30 minuta ose në një termos 2 orë, tendosje. Pini një gjysmë gotë 4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies dhe në kohën e gjumit. Kursi - nga 21 ditë në 15 muaj, dmth përmirësim. Relief ndjerë pas 5-7 ditë, dhe nganjëherë në ditën e tretë, por ne duhet të marrë kursin e plotë.


Mix 3 pjesë kypreya bar, bar gruri dhe rrënjët Kalgan, 2 pjesë në krye horsetail dhe myshk, 1 Gjethet e gështenjë kali, gëlqere, fara kopër, qimnon, bari fushë tërfili me lule, lule kamomil, petals cornflowers përafërt. Përgatitja dhe pritje të ngjashme me parë. Dhimbje në stomak për të ndihmuar të hequr të përziera në pjesë të barabarta me lule kamomil, fara kopër, gadyushnik bar dhe gjethe delli. 1 tbsp përzierje derdh 15 gota ujë të vluar, 1 orë, ikjen. Pini çdo 2 orë për 05 shekuj. ose 1 tbsp. 6 herë në ditë 15-20 minuta pasi të hahet.