Llojet e dispepsi në trup


Sipas kanoneve të mjekësisë së lashtë indiane ka tre lloje të stomakut mërzitur, tretje parregullt (kur madje edhe një sasi e vogël e ushqimit shkakton fryrje) hyperperevaryvanye (kur stomaku acid shumë klorhidrik, duke çuar në urth dhe thatësi në fyt) dhe hypoperevaryvanye (kur stomaku është i ruajtur një shumë e mukusit, i cili krijon një ndjenjë e trishtim pas ngrënies). Në rastin e parë, do të përpiqen që të rrinë në një rutinë të përditshme, mos hani dhe fle në të njëjtën kohë - ajo ndihmon trupin të natyrshme të gjetur një mënyrë të rehatshme.Nëse vuani hyperperevaryvanyem shtoni në dietën tuaj ushqime të hidhura - ata ndihmojnë eliminimin e acideve tepërt nga indet. Në rastin e tretë, preferojnë ushqim të nxehtë - atë "djegie" në mukozë stomakut dhe lehtëson ndjenjën e trishtim. Cilat janë llojet e ndryshme të dispepsi në trup?

Stomak mërzitur ndodh sepse trupi nuk mund të duhet të riciklojnë ushqim. Kjo çon në shumë pasoja të pakëndshme, të tilla si: cramping, vjellje, gazi, bloating, urth dhe diarre. Në raste të tilla, koleksion shumë i mirë i varieteteve të hidhura e bimëve, lë artichoke, lëvozhgë portokalli, luleradhiqe dhe Angelica. Ajo prishet ushqimi në stomak, duke rritur prodhimin e biliare. Për të parandaluar stanjacion e ushqimit në zorrë, unë rekomandoj duke u përpjekur ekstrakt kineze murriz. Një tjetër mënyrë e mirë - para ngrënies pini një gotë me ujë me një fetë limon ose gëlqere. Gjithashtu, sigurohuni që trupi juaj është duke u fije të mjaftueshme dietetike (celuloze) që gjendet në perime dhe drithëra. Për të ruajtur karrige të rregullt, ju keni nevojë për çdo ditë rreth 30 gram fibra dietetike.


Le të konsiderojmë llojet e çrregullimeve të stomakut në anën tjetër. Dispepsi mund të jetë i pozicionuar si urth, hyperacidity ose parehati të përgjithshme pasi të hahet. Ilaçet shpesh kontribuon në urth. Arsyet mund të jenë të fituar peshë të kohëve të fundit, dhe alergji ushqimore. Mënyra më e mirë - për gastroscopy përgjithshëm dhe diagnostifikim esophageal për të kontrolluar nivelin e pH dhe të punojnë muskujt e ezofagut. Nëse simptomet janë rënduar gjatë natës, jastëk shumë të mira shtesë nën krye të tij - në atë pozitë acidit nga stomaku nuk mund të rritet në fyt. Ajo është gjithashtu e dobishme për të mbajtur personale "ditar të ushqimit" për të ndjekur, dhe për të shmangur ushqimet që ju shkaktojnë dispepsi konsumojnë. Kur dispepsi mirë për të shkuar dhe të shtrihem, të marrë një pozicion të thjeshtë horizontal - ajo do të jetë më mirë për të vepruar dhe në stomak dhe në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Prandaj, ajo është e mirë për të pirë një mjet që do të lehtësojë spazma në stomak dhe të shtriheni.