Droga Hepatoprotective për mbrojtjen e mëlçisë


Mëlçisë - një sistem natyral pastrimi i trupit. Në qoftë se ajo është goditur nga ndonjë sëmundje, trupi fillon ushqyesve nedootrymuvaty dhe në të njëjtën kohë helmuar me substanca toksike të cilat nuk janë neutralizuar nga të mëlçisë. Mëlçisë vuan jo vetëm nga infeksioni, por janë më shumë prej nesh, në shumë yndyror, komponimeve të dëmshme që ne të merrni nga ushqimi, stresi, ditë trajtimi të pahijshme. Droga Hepatoprotective për mbrojtjen e mëlçisë të nevojshme në jetën e një personi.
Për të kuptuar se çfarë do të thotë për të mbrojtur të mëlçisë, është për të kuptuar se si funksionon.


Substancat që arriti në mëlçi për të kthyer, të ekspozuar dy faza kryesore - detashmentit elektron, dhe lidhje. Fillimisht substancë ngjitur komponimet thjeshta, dhe duke ia bashkangjitur grupe të ndryshme funksionale konvertuar në netoksycheskoe.
Nëse mëlçisë është e dhimbshme, kjo nuk mund të ndodhë këto procese, dhe kështu trupi fillon për të helmuar veten.

Mëlçisë mund të mbrojë droga të tilla si hepatoprotectors. Ato mund të jenë të dyja të perimeve dhe të kafshëve ose origjina sintetike.

Konsideroni grupet hepatoprotectors kryesore:
1. Preparatet që përmbajnë phospholipids thelbësore
Unë mendoj se shumë herë kemi dëgjuar këtë frazë në TV. Pra, çfarë do të thotë? Në strukturën kryesore të membranës qelizore janë proteina, karbohidratet dhe phospholipids. Ajo fosfolipide mund të konsiderohet si baza e saj. Imagjinoni një sanduiç, skewers shpuar. Pra, në këtë rast skewers - proteinat vaj - karbohidratet dhe bukë - fosfolipide. Siç mund të shohim nëse ata janë larguar, qelizat thjesht nuk mund të ekzistojë.
Kur phospholipids mëlçisë janë të prekur, si edhe, kështu që ju duhet për të mbajtur një shtet normale, për të siguruar funksionimin normal të qelizave.

Droga të tilla janë mjaft të sigurt, contraindications ato shumë pak, dhe pothuajse nuk ka efekte anësore. Ka nga ata hepatoprotectors si në formë kapsule dhe në formën e drogës injectable.

2. produkteve me origjinë shtazore
Ky lloj është ekstrakt hepatoprotectors i organeve shtazore përmbajnë aminoacidet, peptides, nukleotide dhe substancave të tjera, të cilat nga ana e stimulojnë rigjenerimin e indeve të mëlçisë. Ato ndihmojnë për riparimin e qelizave të dëmtuara dhe të mbrojtur të mëlçisë nga toksina. Në thelb ajo është një ekstrakt nga mëlçisë të indeve shtazore embrionale.


3. Preparatet që përmbajnë aminoacidet
Hepatoprotectors ky lloj përmban aminoacidet të përfshirë në ndërtimin e qelizave të mëlçisë dhe të energjisë. Përveç kësaj, disa prej tyre kanë efekt antioxidant, dmth jo duke vepruar si një element strukturor e qelizave të mëlçisë, si dhe disa substanca të pavarura neutralizon substanca toksike.

4. Preparatet që përmbajnë ursodezoksyholyevuyukylsotu.
Mos harroni se të mëlçisë dhe fshikëz - një sistem të vetëm. Dhe me humbjen e një element, dhe një tjetër vuan. Droga në këtë grup të mbështetur funksionimin normal të tëmthit, përveç droga ursodezoksyholyvoy acide të ndihmuar në mbrojtjen e qelizave të mëlçisë kundër efekteve të dëmshme të disa acideve biliare të tjera.


5. Mjetet juridike homeopatik
Këto barna nuk duhet të përdoret në probleme serioze të mëlçisë. Ato ndihmojnë vetëm në fazat e hershme të sëmundjes, ose për probleme të vogla. Ata veprojnë duke stimuluar rigjenerimin e qelizave të mëlçisë, traktin biliar, kanë veti anti-inflamator.

6. drogat sintetike
Hepatoprotectors kjo specie është si stimulues proceset riparues në mëlçi. Por tej që ata të neutralizuar disa substanca toksike në trup. Disa nga këto kanë hepatoprotectors tyre aktivitetit immunomodulatory antivirale.


7. bimor
Kjo është një nga grupet më të mëdha hepatoprotectors, dhe në të njëjtën kohë një nga më të zakonshme. Përdorim këtë grup droga nuk mund të vetëm në formën e tabletave ose kapsula. Ju mund të pini TEAS dhe infusions e bimëve.
Këto bimë përmbajnë flavonoids, të cilat kanë aktivitet anti-inflamator, si dhe pronat riparues.
Çfarë bimët kanë pronat hepatoprotective?
Ata pretty much.

Carangth qumësht. Kjo e bën një shumë të drogës.
Supë është e përgatitur si me poshte:

- 30 gram fara grimcuar e carangth qumësht
- 500 g ujë
Qumështi i hodhi ujë, ziej për ngrohje të ulët deri gjysmën e avullimit të lëngshme. Pastaj insistojnë 10 minuta dhe tsidyat. Merrni 1 tbsp. l. çdo orë.

Fara Angjinarja
- 30 gram gjethe të thata
- Ujë 1 litër
Lë derdh ujë të valë, të lënë për 10 minuta. Merrni 3 herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet.
Në formën e zierje: për 1 litër ujë të vluar - 30-40 gram gjethe të thata. Mbush 10 minuta, pini tri herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet një gjysmë gotë.

Vetëm për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë përdorur shafran i Indisë, barberry mjekër, farë rrepkë, qëllimi ëmbël, helmarinë zezë, kungull (fara), Shkumë, celandine dhe shumë të tjerë.
Të qëndrojnë të shëndetshme!