Akute Hemorroide


Hemorroide - proctology është një sëmundje në të cilën lezione enëve të gjakut e vendosur në anusit. Sëmundja është shumë e zakonshme, ajo herë pas here ballafaqohet me çdo person tjetër në tokë. Problemi eshte, njerëzit shpesh preferojnë të mos thënë asgjë në lidhje me këtë çështje, të ngushtë apo mjekut. Hemorroide mund të jetë kronike apo akute. Rëndim akute e hemorroide janë kronike. Shpesh ndodh që simptomat njerëzit as nuk duket në mendje, dhe ai ka hemorroide në fazën kronike. Kur ka një formë akute të sëmundjes, pacienti fillon të pyes veten ku ajo erdhi nga.


Shkaku i hemorroide akute mund të bëhet një mënyrë e jetës, kur një person lëviz shumë pak. Kjo punë ulur, e cila e bën të ulur për shumë orë pa ndryshuar pozicion. Si rezultat i kësaj, gjaku në legen fillon të qarkullojë dhe të këqija është i stagnimit të saj. Ushtrimi nuk është gjithmonë e dobishme - tendosje të tepruar rrit presionin e gjakut në enët e anusit, ata të humbasin elasticitetin e tyre.
· Kequshqyerja çon në kapsllëk, dhe ata, nga ana tjetër, shpesh shkaktohet nga hemorroide. Akute, i tymosur dhe aromë ushqim, alkool, turshi të ndryshme dhe një sasi të vogël të lëngshme - faktorët që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes. Kapsllëk vazhdueshme si diarre, të krijojë uyazyka favorshme për humbje dhe mbyten hemorroide.

· Hemorroide shpesh shfaqet në njerëz shumë të trashë. Trashje çon në çrregullime të proceseve metabolike në trup, ekzistojnë sëmundje endokrine, e cila provokon zhvillimin e hemorroide.
· Një rol të rëndësishëm në pamjen e hemorroide akute luan faktor trashëgimore. Në qoftë se edhe një nga kushërinjtë më të afërt pasur probleme me proktolohyey është përsëritje e madhe yyazytsirnist në gjeneratën e ardhshme. Por duhet theksuar se kjo nuk është gjithmonë e nevojshme - është duke kontribuar në faktorë të sëmundjes duke përgatitur. Prandaj është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të veçantë për shëndetin e tyre.

Hemorroide janë një problem serioz për shumë në jetë. Për të shmangur komplikime, të tilla si paraproctitis, fissures anal i rëndësishëm kur simptomat e para për të parë një mjek.


Simptomet e hemorroide akute


Simptomë më themelore e cila është e shoqëruar nga hemorroide akute prerja, derhayuschaya dhimbje, e cila është edhe më të fortë në çdo organ të tensionit. Dhimbja bëhet aq i fortë që personi nuk ka të çojë një jetë normale, është e pamundur as të ulen as të dalë as të shtrihem. Kur kërkojnë të pastroj pacient duhet të abstenojnë, sepse procesi sjell vuajtje të mëdha.

Një inspektim vizual i komponentëve të dukshme ra blu-kafe, shumë të ngushtë dhe të dhimbshme. Njësitë që ishin brenda në zorrën e trashë, nuk mund të shihet me sy, por Preket fëmija prekje. Ata gjithashtu të mbyllur dhe të lënduar. Nyja mund uschemytsya ose ia plas, atëherë nuk ka gjakderdhje, pas së cilës dhimbja është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme dhe nuk vjen lehtësimi.
Në disa raste trombozë atje majasëll, duke çuar në inflamacion. Inflamim mund të jetë aq i fortë që mbulon gjithë ijë. Kështu nga anusi oozing substancë të lëngshme që irriton lëkurën përreth, duke dhënë parehati pacientit. Në këtë shtet, ndonjëherë ethe, dobësi e përgjithshme duket.Trajtimi i hemorroide akute


Gjatë trajtimit të hemorroide akute porosis veprim lokal dhe ilaçe destinuara per administrim oral. Faqe trombozë trajtohen mirë agjentët trombolitik, duke kombinuar komponentin anestetik.
· Kur nyje brendshme përdoret droga ne formen e llampa ndërsa jashtme - vajra. Në nyjen mbytur mund të aplikoni fasha fillimisht të ftohtë, pastaj të ngrohtë. Efekt të ftohtë të mirë në indet e fryrë, reduktimin e dhimbjeve dhe ngrohjes relakson muskujt muskul unazor.
· Nëse hemorroide akute komplikuar nga inflamacion, i emëruar droga me veprim anti-inflamator. Përbërja e këtyre barnave është përbërës hormonal që ndihmon në lehtësimin inflamacion dhe ënjtje. Efekti terapeutik është rritur kur kompleksi është përshkruar ilaçe për veprim me gojë dhe lokal.

· Në qoftë se nuk ka trajtim për hemorroide akute nuk punojnë, të emërojë hemorroide trombэktomyyu - një trajtim kirurgjik, gjatë së cilës nyje është shpallur dhe formuar mpiksje është hequr. Shërimi ndodh në mënyrë të pavarur. Në indikacione të caktuara faqe hiqen plotësisht.
Për të shmangur komplikimet dhe vështirësitë u ngrit me trajtimin, është e rëndësishme sa më shpejt të jetë e mundur, kërkoni ndihmë nga një specialist.