Stomak Gastroskopi


Pacienti, i cili paraqiti një ankesë kundër problemit të sistemit gastrointestinal mund të emërojë Gastroskopi. Për diagnozën mjeku duhet të kryejë një ekzaminim të plotë për të konfirmuar ose të hedhur poshtë supozimet e tyre. Kjo metodë ju lejon të shqyrtojë të gjitha organet e sistemit të tretjes dhe të zbuluar praninë e një subjekteve palës së tretë dhe organeve.

Çfarë bën një Gastroskopi?Gastroskopi me të cilën kryer studimin e stomakut, zbulon ndryshimet sipërfaqe mukozale, të cilat nuk mund të zbulohet nga metodat e X-ray. Stomak Gastroskopi ndihmon:


 • të përcaktojë statusin e mukusit;

 • dallimin në mes të tumoreve malinje dhe beninje;

 • për të monitoruar procesin e shërimit ulcerat;

 • të identifikuar burimin e gjakderdhjes.


 • Gastroskopi është përshkruar në rastet e mëposhtme:

 • për diagnozën e mëtejshëm dhe diferencimin e sëmundjeve të tilla si kanceri i stomakut, gastrit, ulcerat, dhe të tjerët;

 • përjashtim ose konfirmimin e tumoreve malinje;

 • për një shqyrtim të hollësishëm të rezultateve në mungesë të metodës radiografike;

 • kërkoni për burimin e gjakderdhjes;

 • duke studiuar gjendjen e Mukoza stomakut në sëmundjet e organeve të tjera.


 • Si mund Gastroskopi?


  Gastroskopi përbëhet nga një tub, e cila gjendet në fund të kamera. Për të reduktuar ndjeshmërinë e laring, pacienti është injektuar lidocaine. Kjo redukton siklet dhe për të parandaluar shfaqjen e refleks vjella.
  Imazhet e regjistruara kamera është transmetuar në monitor. Nëse pacienti është gjetur formimin malinje, mjekun për të konfirmuar supozimet e tyre, mjeku do të marrë një pjesë të indeve. Kohëzgjatja e trajtimit nuk është më shumë se dhjetë minuta.

  Gastroskopi - ajo dhemb?


  Procedura është e vështirë të këndshme, por pacientët forta dhimbje nuk ndihen. Para se të pacientit Gastroskopi japin sedativë, por disa prej tyre refuzojnë, pasi ajo ndikon në përqendrimin kur po ngiste një makinë. Shumica e pacientëve të cilët kanë një operacion të rëndë shaka refleks kryhet nën anestezi të përgjithshme. Ai gjithashtu përdori në rastet kur mjeku planifikon studim të gjatë.

  Gastroskopi Alternative


  Shqyrtoni gjendjen e stomakut mund jo vetëm nga gastroscopy, por edhe duke përdorur metoda të tjera për të shmangur siklet.

  Transnazalno Gastroskopi
  Në kryerjen e kësaj procedure, një tub nuk është në kontakt me rrënjët e gjuhës, duke shmangur ndodhjen e të vjella dhe gëlltitjes refleks. Pacienti mund qetësi bisedoni me mjekun tuaj. Ai kryhet vetëm anestezi lokale, një rezultat që ai menjëherë mund të kthehen në punë ose me makinë.
  Përparësitë kryesore të gastroscopy nazale përfshijnë:

 • nuk refleks shaka;

 • reduktuar parehati gjatë operacionit;

 • aftësia për të mbështetur rozyazyka me mjekun i cili do të shpjegojë veprimet e tyre;

 • Nuk ka nevojë për shpëlarje fyt pas procedurës;

 • menjëherë pas procedura mund të kthehet në ngarje;

 • mundësia e të hahet pas operacionit.


 • Studim përdorur hastropanely
  Kjo metodë hulumtimi është provë stomakut gjakut për të vlerësuar gjendjen e mukozës. Holding hastropanely jep informacionin e mëposhtëm:

 • konfirmojnë praninë e infeksionit Helicobacter dhe shkaktoi atë;

 • sqaruar diagnozën e gastrit atrophic;

 • përcaktuar yyazytsirnist e ulcerat, kancerit të stomakut, sëmundje Barrett;

 • japë udhëzime të mëtejshme në kryerjen e stomakut Gastroskopi.


 • Një studim në një stomak bosh. Një pacient duke marrë gjak nga një mënyrë, pasi ai piu pije njëqind ml (Gastrin sekrecion stimulator 17), proteina të pasura soje. Njëzet minuta më vonë pacienti përsëri të marrë gjak.