Diagnoza e zorrëve kapsulë endoscopy


Statistikat tregojnë se mbi 90% e popullsisë urbane në mbarë botën vuajnë nga sëmundje të traktit gastrointestinal (HCS). Por edhe ndjenja dhimbje, jo të gjithë nxitojnë për një gastroenterologist, askush nuk dëshiron të përtypë çorape rrëshqitshëm fleksibël. Një pjesë e problemit zgjidh ëndërr Gastroskopi. Por kjo është një proces mjaft i vështirë - së pari, për shkak të anestezisë, dhe së dyti, rreziku i madh i plagosur Mukoza e traktit gastrointestinal, për shkak se njerëzit nuk mund të themi se ajo lënduar. Flisni për diagnozën e kapsule zorrë endoscopy.Nuk ishte fundi endoscopy kapsulë për diagnozën sot besim fituar aksionet e tregut në diagnozën e sëmundjeve shërbimeve. Megjithatë, për shkak se tani endoscopy dhe endoscope - një pajisje e vogël që i ngjan një tabletë. Është e lehtë për të mbushur me ujë, pa refleks gag ose nga frika e mbytjes. Diametër kapsulë e 11 mm dhe një gjatësi prej rreth 2 cm ka një ose dy kamera (varësisht nga prodhuesi), një herë vetëm, jo ​​Rechargeable, baterisë zgjat për 8-13 orë.

Çdo Videoendoscopes për të diagnostikuar ruhet mbushur në mënyrë individuale, e cila ka magnet të veçanta. Falë tyre, kapsula, ende në joaktiv enë. Por sapo kutia është hapur për herë të parë, magnet nuk do të pengojë kontaktet janë të mbyllura, duke shkaktuar kapsulë në gjendje pune: Videoendoscopes vezullon dhe fillon të marrë fotografi me një frekuencë prej 2 korniza për sekondë. Si rezultat i kësaj, udhëtimi shkon deri në traktin e tretjes më shumë se 50 mijëra fotografi, bashkimin në një sekuencë video. Të gjitha imazhet janë transferuar në një pajisje të veçantë regjistrimi - një kuti të vogël që kushton një rrip.

Pajisja për diagnozën lidhur me antenë të presë, montuar mbi sensorë trupit si EKG.

Pajisja nuk ndërhyn dhe lejon të kujdeset për të biznesit. E vetmja gjë - nuk rekomandohet të jetë afër burimeve të fortë magnetike, elektrike dhe radyopoley. Vydeokapsula stomaku është rreth një orë, dhe në zorrë të vogla - rreth 4-45 orë. Kapsula Track prodhimit është e nevojshme, kjo do të ndodhë natyrshëm. Të gjitha Videoendoscopes moderne me kontrollin në internet, kështu që çdo herë që ju mund të gjeni se ku në kapsulë është e vendosur. Pas deshifrim rezultat njeri nuk merr botuar vetëm protokoll studimi, por të regjistruar në një kartë flash ose imazhe disk dhe video, të cilat pastaj çdo person mund të hapë për analizë.


Në ditët e sotme, për të studiuar gastrointestinal ndryshme zhvilluar Videoendoscopes e veta të veçanta. Kështu, për kapsulë esophageal përcaktuar periudhën e jetës së vetëm 15 minuta. Ajo gëlltitur një pozicion të prirur. Kjo pajisje nuk është 2 sekonda bie në stomak, dhe një minutë. Kjo kohë është e mjaftueshme për të marrë rreth 1000 foto. Kapsula ka kamera në të dy anët dhe për të hequr menaxhon jo vetëm të gjithë ezofag të, por stomakun shkop, i paarritshëm për inspektim gjatë gastroscopy. Videoendoscopes për të studiuar zorrë e vogël imazhet e regjistruara nga kamera kënd të shtënat me 160 ° dhe burim i pavarur i dritës që përmirëson cilësinë e imazhit dhe ndryshon në varësi të distancës së murit kapsulë e zorrëve. Kolonokapsula për dy pika shkon deri në 11 orë.

Ky lloj vydeoэndoskopa shumë të zgjuar.

Në priborchik është një lloj i ndërtuar në busull që e ndihmon atë të lëvizë nëpër zorrët. Fakti që peristaltikės në njerëz gjatë ditës është e ndryshme. Kur kapsulë ndjen se mobiliteti është dobësuar, ajo bie në gjumë dhe ndalesa për të xhiruar sa më shpejt që situata të përmirësohet, ajo rikthen lëvizje. Kapsula ka dy kamera, të cilat lejojnë të gjitha palët për të hetuar folds elastike të zorrës së trashë - të ashtuquajturit haustrы. Disa pajisje mund të masë përmasat e polyps apo formacioneve të tjera që hasen në rrugën kapsulë. Kjo ju lejon të shpejt të përcaktuar natyrën e tyre dhe të vendosin për trajtim.


Videoendoscopes moderne mund të merrni të cilësisë së imazhit të televizionit definicion të lartë. Në fakt, foto në monitor nuk është inferiore ndaj endoscopy standarde. Moderne sistemi kapsulë ndërfaqe ju lejon të ndaluar imazhin për të rritur atë, të kthehet prapa.