Deformim tëmthit


Deformim të tëmthit - emri kolektiv i këtyre ndryshimeve në pozicionin e trupit, bëj trupin si fshikëz, shtrembërim cervikale, përkulem, parulla, fryrë muret, dhe kështu me radhë D..
Kjo sëmundje shpesh subjekt i të moshuarit. Por ndonjëherë shëmtuar e tëmthit mund të ndodhë në njerëz të rinj si rezultat i sëmundjeve të veshkave.

Shkaqet deformim e tëmthitSiç u përmend më lart, shenjat e tendosje tëmthit shpesh tipike për të moshuarit për shkak të mosveprimit të zgavrën e barkut.

Në një moshë të re mund të provokojnë sëmundje të deformimit të trupit të tilla si:

 • cholecystitis kronike;

 • rritjen e madhësisë së tëmthit;

 • bllokim nga kanalet biliare;

 • të ngjitet në fshikëz;

 • neoplasms;

 • inflamacion i mureve tëmthit;

 • Dobësia diafragmës.


 • Ngritja e peshave, lëndimet e barkut - të cilat gjithashtu mund të prishin formën dhe pozicionin e tëmthit.
  Duhet të theksohet se nuk mund të ketë variacione individuale anomali kongjenitale të tëmthit. Ky lloj i deformimit shpesh nuk ndikon në jetën e personit.

  Simptomat dhe pasojat e patologjisë
  Simptomet e deformimeve tëmthit shpesh ndodhë pas stresit, çrregullimeve në të ushqyerit, alkoolit dhe kështu me radhë D. Ata janë të shprehura në formën.:

 • dispepsi;

 • dhimbje në anën e djathtë të trupit (kuadratin e sipërm, shpatull, gjirit, zorrë) pas ngrënies;

 • ndjenja e shurdhër ose duke tërhequr dhimbje pas ushtrimit aktiv (vrapim, ecje të shpejtë).


 • Deformim të shkaktuara nga inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit, manifestohet në rritjen e djersitje, lëkura bëhet goja gri ndjerë vazhdimisht shije të hidhur, nuk është dobësi.

  Në disa raste, të tilla si qafën shtrembërim i fshikëz e tëmthit, përfundimisht mund të shkaktojnë nekrozë e indeve dhe lirimin biliare në zgavrën e barkut. Në këtë rast, personi përjeton periudhave të shkurtra të papritur të dhimbjes dhe të përzier, temperatura rritet.
  Pasojat e deformimit të tëmthit mund të jenë:

 • zgjerimi i mëlçisë;

 • formimin e gurëve të tëmthit;

 • manifestime verdhëz;

 • vrimë e fshikëzës;

 • pancreatitis;

 • ndodhja e sëmundjeve të stomakut dhe të zorrëve.


 • Trajtimi tendosje tëmthit


  Pika kryesore e trajtimit është dietë. Në fazën akute të produkteve të qumështit djathë ushqimore dëshirueshme. Në sëmundje të ngadaltë duhet të ndjekin një dietë të ekuilibruar. Ajo duhet të heqë dorë yndyrore, tymosur, konservuar dhe ushqim erëza. Është e nevojshme për të plotësuar dietën me produkte efekt choleretic:


 • vajra vegjetale (ulliri, badiava, misri, luledielli);

 • zarzavate (spinaq, kopër, raven, selino);

 • perime (karrota, lakër, domate);

 • lëngje (panxhar, lakër, boronicë, rrushi, rrepkë e zezë).


 • Përveç kësaj, dietë gjatë deformimit të tëmthit mund të plotësohet infuzion i trëndafilit të egër, rrënjë barberry, Helichrysum ose nenexhik. Ata duhet të pini gjysmë ore para ngrënies 3-4 herë në ditë.
  Aktiviteti i zgjuar fizik, sidomos në muskujt e barkut, stimulon procesin e rrjedhjes së biliare. Duke vepruar shumë të mira ushtrime të frymëmarrjes.

  Përdorimi i drogës gjatë deformimit të tëmthit duhet të mbahet nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore. Zakonisht aplikohet drogë biliare, antispasmodics. Në rastin e inflamacionit të jetë e mundur antibiotikëve bashkë me probiotics.
  Në raste të rënda gjë e shëmtuar mund të kenë nevojë kirurgji fshikëz e tëmthit.
  Përveç duke marrë medikamente, terapi fizike mund të jetë i lidhur:

 • electrophoresis;

 • UHF-terapi;

 • banjot parafine;

 • magnet;

 • dush me pisha ekstrakt.


 • Shpesh të rekomandojë trajtim spa për të stimuluar sistemin imunitar.