Diagnoza e kesh Sa jetojnë me sëmundje


Nëse keni gjetur cerozë si jetojnë në një rast të tillë? Thjesht duan për të larguar një mit të përbashkët - kesh ende nuk është një dënim. Në mjekësinë moderne, mënyra të mjaftueshme për të ndaluar sëmundjen.
Farmakologji aktualisht prodhon ilaçe të cilat mund të zëvendësojnë mëlçisë të sëmurë, të hequr ngarkesën e saj dhe në këtë mënyrë të zgjasë jetën e njeriut. Një tjetër pyetje që për suksesin e plotë, do të jetë i durueshëm dhe pikërisht ndiqni të gjitha udhëzimet që mjeku përshkruan. Dhe kjo nuk është një lirë kënaqësi trajtojnë kesh.Kesh se sa e rrezikshme?


Cerozë - një sëmundje që është progresive. Gjatë sëmundjes normale të indeve të mëlçisë ngadalë vdes. Nëse procesi nuk kontrollon dhe të drejtuar, atëherë, sigurisht, herët a vonë ajo do të çojë në vdekje. Vetëm mëlçisë ndalesa të punës, dhe personi bie në një gjendje kome dhe vdesin shpejt.
Shkaqet e kesh janë të ndryshme. Më të zakonshme - përdorimin e tepruar të alkoolit. Kjo nuk do të thotë se të gjithë tifozët e pije dehëse herët a vonë bie i sëmurë, por rreziku në këtë grup të njerëzve, natyrisht, më të larta.


Sëmundje të tjera shkaqet mund të jetë - punë në kushte të pafavorshme, virusi banale, përdorimin e ilaçeve nën standart.


Simptomet e cirroza e mëlçisë


Tip! Në fazat fillestare të sëmundjes për të zbuluar cerozë është shumë e vështirë. Simptomat e ndritshme e sëmundjes jo. Nëse ka ndonjë Sëmundjet, ata mjaft lehtë atribuohet shkaqeve të tjera të cirroza e mëlçisë njeriu mendon aspak.

Në një fazë të vonuar kur sëmundja është tashmë në vazhdim të plotë dhe më e trupit tashmë impresionuar karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:
Lëkura bëhet hije të pakëndshme të verdhë.
Bruises mëdha nga edhe ndikimin e dobët fizike. Kjo është për shkak se gjaku mpikset më keq.
Humbje dramatike në peshë për asnjë arsye të dukshme.
Mungesa e oreksit.
Shtohet barkut për shkak të faktit se ajo akumulon një sasi të madhe të lëngshme.
Funksioni i shqetësuar seksual.Mos u habitni se cirroza mund të shkaktojë sëmundje të organeve të tjera. Fakti që mëlçisë është i rëndësishëm për funksionimin e trupit. Në qoftë se kjo është e gabuar, atëherë fillojnë të zhvillojnë patologji në pjesë të tjera të trupit.Trajtimi i cirroza e mëlçisë


Më efektive metodë - një transplantim të mëlçisë. Është e lehtë për të mendoj se kjo është edhe lloji më i shtrenjtë i trajtimit. Por nëse semundja filluar dhe është në një fazë kritike, ajo është e vetme.
Në fazat e hershme mund të ndihmojë dhe metodë mjekimi. Por përveç tableta, pacienti do të ketë vidyazykatysya të gjithë faktorët negativ - konsumi i alkoolit, duhanit, dietë të varfër dhe kështu me radhë.


Ushqim të dobishme për të mëlçisë.