Kujdes colostomy në shtëpi


Colostomy, është një tërheqje artificial peritoneum rektal dhe sipërfaqja është bërë gjatë operacionit për qëllim të heqjes së feces nga trupi. Kjo është një fund i hapur i zorrës së trashë, e cila dalin jashtë dhe të fiksuar në murin e barkut mëparshëm, shkoi në fron dhe gazeve. Ky anus lloj dhe ai jo i formuar vetëm në kancer të rektumit, por dëmtime të rektumit, si në polipoza totale të zorrës së trashë dhe sëmundja Crohn. Colostomy mund të jetë i përkohshëm ose i përhershëm, por në çdo rast, ajo çon në ndryshime në mënyrën e jetesës dhe punës, fenomene të tilla shpesh çojnë në paaftësi. Prandaj, pacientët të tilla duhet të jenë të afërm të besueshme të ishte kujdes mirë colostomy në shtëpi, në të cilin rast pacienti duhet të ketë një dietë të caktuar dhe ushqimi ishte shumë e ekuilibruar dhe të ndryshme, por dietë sëmundje të veçantë mund të hiqet dorë.
Pacienti mund të kthehen pas një operacioni në dietën e tij normale dhe në këtë rast, më mirë për të filluar me një numër më të vogël të produkteve dhe gradualisht shtoni një produkt të një ditë, ndërsa njerëzit duhet të vini re ndryshimet që po ndodhin në trupin e tij. Pacientët duhet të vini re karakterin colostomy stol dhe shpeshtësinë e saj, dhe çdo pacient duhet të hani racione më të vogla, përtyp ushqimin tërësisht. Në shtëpi pacientët colostomy duhet të dini se çfarë ushqime të forcuar dhe anasjelltas, duke shkaktuar rritjen e peristaltikės dhe për këtë arsye mund të jetë e diarre. Prandaj, pacienti mund të rregullojë dietë dhe frekuencën e jashtëqitjes në dy herë në ditë.


Pacienti colostomy duhet të dini se performanca zakriplyayuchu shkëlqyer me produkte të tilla pure patate, supë, por yndyror, gatuar vezë të ziera fort, peshk i zier dhe mish, vaj gjalpë, qull oriz, gatuar në ujë, makarona dhe bukë e bardhë pa maja dhe fruta të tilla si ftua dardhë. E pra slabyat të tilla si perime dhe fruta: fiq, kumbulla, mollë, rrush, prej trangujve, panxhar, lakër dhe salcë kosi, qumësht i thartuar, kos, kefir, qumështit të papërpunuar, yndyrë, peshk, mish i pjekur, bollgur dhe thekër zezë bukë. Pacientët colostomy duhet të dini se cilat produkte të shkaktojë tepruar vanitet - një hudhër, qepë, një numër të madh të vezëve, sodas, ëmbëlsirat, lakër, makarona dhe të gjitha bishtajore. Në rast se colostomy pacientët mund të rregullojë aktin e jashtëqitjes duke përdorur laxatives dhe të produkteve, ajo mund të jetë një fiku, kumbull, zierje buckthorn leh buckthorn ose fruta. Ju mund të marrin dhe të rregulluar mjete të tilla si qershi fruta, shegë zhvishem, lisi leh, qymyr, kaolinë, por kapsllëk mund të bëjë një klizmë në vrimë kolostomycheskoe, por ajo duhet të jetë i kujdesshëm për të mos dëmtojë Mukoza e murin e zorrëve, e cila formon kolostomu . Në rastin kur pacienti duhet të bëjë një tip klizmë duhet të jetë me bollëk vajos vetë kolostomu, vajra vazelinë dhe me kujdes të futur tip në vrimë dhe e ujit klizmë duhet të ushqehen me doza të vogla.


Në pacientët colostomy shtëpi duhet të përdorni kalopryemnykamy të veçantë, dhe ata vijnë në dizajne të ndryshme, mund të jenë të disponueshme dhe të përhershme, ata janë të bashkangjitur në lëkurën përreth colostomy me një zam të veçantë, dhe kalopryymachi disponueshme pas plotësimit emetuar dhe reusable lahet dhe përdoret shumë herë. Pas aktit të jashtëqitjes masave sjellja higjienike për të pastruar vrimat dhe rreth colostomy, çdo gjë duhet të jetë i pastër larë dhe të thata, atëherë mund yndyrat rreth vajit vrimë detit buckthorn, duke i dhënë një efekt shërimi dhe nuk do të shfaqet irritations të feces. Në rastet kur pacientët me colostomy rregulluar saktë dietën e tyre, atëherë ata veprojnë jashtëqitje zhvillohet në një kohë të përshtatshme për pacientin dhe nga gëlltitje të feces në lëkurë, ajo leckë menjëherë pastër dhe kujdesi duhet të jetë një colostomy përhershëm. Pas aktit të jashtëqitjes, mund të lani rreth sapun fëmijë vrimë dhe pastaj yndyrat me vaj perimesh ose vazelinë, dhe ju mund të përdorni krem ​​fëmijë, kjo është bërë për të parandaluar tharje jashtë mbi të zorrës së trashë ose për të parandaluar plasaritje dhe gjakderdhje.


Pacientët colostomy mund të notuar në det, lumë apo pishinë mund të ushtrojë më shumë shëtitje në ajër të pastër, por kur pacienti ishte zbuluar kancerin, pastaj në diell është e kundërindikuar. Pacienti mund të komunikojnë në mënyrë aktive, ecin-në mysafirë, rritjen, teatrit dhe filmit, ai duhet të përpiqet të mos mendoj për këtë sëmundje dhe të bëjë jetën e larmishme dhe interesante. Colostomy veten të padukshme për të tjerët, dhe të kujdeset për të nuk ka marrë shumë kohë, por megjithatë, çdo pacient duhet të ndjekin për të mos goditur patogjene vrimë dhe nuk shkaktojnë sëmundje. Kujdesi colostomy është e njëjtë si për plagë të hapur, është e nevojshme që të respektojnë rregullat e higjienës, të gjitha sendet e kujdesit duhet të jenë sterile apo e disponueshme. Pacientët duhet të bëhen uyazyka caktuar për veten e tij apo nëpërmjet të afërmve mund të veprojnë të kalojnë jashtëqitje dhe pastaj të punojnë me kujdes të gjitha skajet dhe sipërfaqet rreth tij. Ne kemi përmendur tashmë se lëkura përreth colostomy duhet të shpëlarë tërësisht dhe vajra yndyrat. Lëkura mund të trajtohet dhe paste zinkut, e cila është e tharë në fuqi dhe pas kësaj mund të colostomy mukozës, duke vepruar në skajet, aplikoni një jastëk steril dhe e bëjnë të mbahen përgjithmonë, por ajo duhet të ndryshohet rregullisht, madje edhe kur nuk ishte akti i jashtëqitjes. Kështu, ajo mund të vihet në dukje se pacientët me colostomy mund të jetojnë në paqe, në qoftë themeluar kujdeset mirë për colostomy.