Metodat shtëpi pastrim stomak


Tretje jo të plotë të stomakut dhe lirimin e pamjaftueshme e sistemit të tretjes, duke kaluar përmes traktit ushqimore, duke lënë një shtresë e hollë e llum brenda ushqimi. Stomaku është një lloj qese me pleats që kryen disa funksione. Ai merr ushqim dhe qëndron lëng stomakut, që ndikojnë të gjithë përmbajtjen e stomakut pëson ndryshime kimike. Gjithashtu në stomak në procesin e ushqimit mekanik rëndë. Si rezultat i ushqimit në vijim është konvertuar në chyme vjen nga stomaku në duodenum, dhe pastaj, për tretje dhe thithjen e mëtejshëm në zorrët.


Nëse ju nuk hiqni "poshtër" obrazovыvayuschuyusya si rezultat i kalimit të ushqimit, ajo do të parandaluar lirimin e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit dhe të liruar ato nga ri-hyjnë në përzierjen e ushqimit dhe si pasojë të pengojë funksionimin normal të trupit që mund të shkaktojë një rënie në vitalitetin dhe për të zvogëluar rezistencën e trupit të sëmundjeve të ndryshme. Prandaj, në këtë artikull, ne sugjerojmë që të marrin në konsideratë metodat e pastrimit në shtëpi stomak.

3 mënyra për të pastruar stomakun në shtëpi.
Metoda e parë.
Pastrimi stomakun tim në këtë mënyrë duhet të jetë dy herë në ditë - në mesditë dhe në 16:00 për 3 ditë rresht. Pas 2 orë pasi të hahet (ju mund të përdorni patate, oriz buding) në 2 litra ujë në temperaturën e dhomës duhet të shpërndajë 2 lugë sode buke. Uji i përgatitur duhet të pi me fund, të mbajë një rreth 3 minuta dhe duke u siguruar shpinë - ai gjithmonë duhet të korrigjohet. Pastaj, të përkulur mbi ijet e saj, fillojnë të shtypni dy gishtat në rrënjë të gjuhës, duke shkaktuar të vjella. Në 2 ditët e para për të pastruar stomakun duhet të përdorë ujë me sode, në ditën e tretë, - vetëm ujë.


Metoda e dytë.
Duke përdorur metodën e dytë të pastrimit të stomakut, ju duhet të pini ngadalë rreth 3 litra ujë të vluar të nxehtë. Pirja e ujit duhet të jetë e gjatë deri në ndjenjë e plotësi apo të përzier. Pastaj, të përkulur mbi një pellg ose vaskë, ne duhet të vënë pëllëmbën e dorës së tij të majtë në stomak dhe butësisht të klikoni mbi të, prohnuvshy ndërsa mbrapa. 3 gishtat e djathtë futet në gojë dhe të irritojë ata rrënjët e gjuhës, lehtë duke shtypur mbi të. Pasi atje kërkojnë të vjella, ju duhet të ngrenë supet dhe pak bëj shpinën. Kur uji do të dalë nga goja, gishtat duhet të hiqet. Pas lirimit të parë të lëngjeve nga stomakun e gishtave të tij të djathtë duhet të ri-hyjnë në gojë, vënë në pëllëmbën e dorës së tij të majtë në stomak dhe bëj përsëri. Përsëritur këtë të përfunduar zbrazjen e stomakut, por jo më shumë se 8 herë.

Kjo metodë e pastrimit të stomakut, të marra nga praktika indian rekomandohet kur goditi në stomak e ushqimit të cilësisë së dobët ose overeating rastit. Në mënyrë për të pastruar stomakun në shtëpi është e këshillueshme për të kryer këtë procedurë çdo 2 javë në mëngjes në një stomak bosh, pas zbrazjes fshikëzës dhe zorrët, dhe para se të larë zgavrën e hundës.

Mënyra e tretë.
Për të qartë stomaku duhet të pini 4 gota e ëmbël infuzion rrënjë flamuri dhe pastaj të shkaktojë të vjella përmes fërkoni gjuhën. Kjo metodë do të ndihmojë për të hequr mukusit mirë, të eliminuar abuzimet dhe sëmundjeve infektive.

Hiq mukozë dhe mund në këtë mënyrë: në mëngjes para larja e dhëmbëve, duhet të pini tri gota me ujë soda, pastaj sjell të vjella, fërkoni gjuhë. Mukusit shkoni menjëherë, dhe do të ndjeni lehtësim të menjëhershëm. Të vjella duhet të shkaktojë që ajo të shfaqet në biliare.
Duhet të theksohet se disa procedura në të vjella përmbajtjen duket ngjyrë pak kafe, që është tregues i pastrimit shtresë dhimbshme dëme që mbulon mur stomak. Shqetësohen për të nuk është e nevojshme, për shkak se ngjyra që së shpejti do të zhduket, vetëm do të thotë se stomaku është i larë plotësisht, pastrohen dhe mukoza pranuar normale.

Pastaj të pastruar stomakun e mjaftueshme për të shpenzuar 1 në muaj. Kjo metodë e pastrimit shtëpinë e stomakut, përveç dëmit, të ndihmojë në eliminimin e sëmundjeve të zorrëve, veshkave, mëlçisë, kapsllëk, trashje, dhe të rifillojnë mushkëritë dhe zemrën, duke eliminuar trondit, bllokim, dyspnea, sëmundje kronike të frymëmarrjes.

Kundërindikimet për trajtimin e stomakut.
Pastrimi i stomak metodat më lart-përshkruar është shumë e padëshirueshme kryejnë gratë shtatzëna, njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, sëmundje të rënda të zemrës, ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale, dhe gjatë menstruacioneve.