Ezofag inflamacion stomak në trup


Për emrin e çuditshëm - sëmundje zbaticë gastroesophageal, zbaticë ezofag apo gënjeshtra mjaft model të thjeshtë: në vend që të tretet në stomak dhe pastaj, ushqimi kthehet mbrapa, dhe nuk ka neglizhimi (zbaticë) i përmbajtjes acide të stomakut në ezofag. Nëse ka ndodhur një herë apo dy herë, mos u bëni merak. Ju mund të pini një gotë ujë mineral alkaline, dhe të gjitha simptomat e pakëndshme të kalojë. Ku serioz është rasti në rast duke u përsëritet rregullisht. Mukoza e ezofagut nuk është i dizajnuar për kontakt me mjedisin acid, sepse tretje të ushqimit, acid klorhidrik është i përfshirë në trup. Kontaktoni me të, siç e dimë, përfundon djegiet kimike. Kështu që nuk është ezofag, që do të thotë inflamacion. Dhe kjo, nga ana tjetër, provokon sëmundje të rënda të tilla si gastrit, ulcerat dhe inflamacion stomakut, tumoret e ndryshme. Bisedoni rreth ezofag stomakut inflamacionit në trup.


Kur hyn në stomak, më të ulët ezofag muskul unazor presion rritet, dhe kjo parandalon zbaticë mbrapsht. Por në qoftë se presioni është më e ulët se zakonisht, ngrënë lehtë ngrihet ezofag. Zbaticë ndodh në njerëzit e dhjamosur, duhanpirësit hard-core, dashuruar pini dhe hani, sidomos gjatë natës, shtatzënë. Së bashku me simptomat e saj karakteristike - urth, regurgitation acid, të vjella, ndonjëherë të vjella - shpesh një mënyrë jospecifik. Për shembull, një kollë e thatë gjatë, fyt ashpër, dhimbje gjoksi që imiton zemrën. Mjek duhet të vërtetë të përpiqen për të marrë për të vërtetën. Ezofag zbaticë dalluar nga sëmundje të tjera ndihmon metodë hastroskopycheskyy.


Sa për urth në trup - është, për të thënë kartën e sëmundjes. Në pacientët që marrin përshkruan gjendjen e tyre: "Gjatë pjekje lugë sikur mbushur deri ngrohjes." Përgatitjet për trajtimin e urth është me të vërtetë një shumë - almagel, Alumini fosfat xhel, Maalox, hevyskon. Antacidet (emri i këtij grupi) merren një orë pas ngrënies dhe para se të shkojnë në shtrat 3-4 herë në ditë. Ato neutralizojnë acidet në inflamacion në stomak, përveç të kenë efekt të mbrojtur. Por në qoftë se ata marrin më shumë se 3-4 javë, mund të zhvillojnë diarre, kalcium shqetësuar, rritje magnez në gjak, duke çuar në probleme serioze të veshkave.


Në mesin e drogës për trupin enveloping që do të mbrojë Mukoza, unë do të këshillojë edhe denol (2 tableta në mëngjes dhe natën para ngrënies), Venter (2 tableta 3 herë në ditë para ushqimit). Por, kjo eshte vetem ndihmëse ilaç për trajtimin e refluks ezofag. Kryesor është konsideruar të ashtuquajturat frenuesit proton pompë - omez (40 mg në mëngjes dhe në mbrëmje para ngrënies) neksyum, Pariet (40 dhe 20 mg në mëngjes në një stomak bosh). Ata të parandaluar formimin e një substance që nxit prodhimin e acidit hidroklorik në stomak. Sa kohë për të marrë ato - tregoni mjekut.


Por për të eliminuar zabros kundërt, rritja e ulët esophageal muskul unazor ton, dhe për të përmirësuar ushqimin evakuimi prokinetic emëruar - motilium, pardesy me mëngë reglan.
Së pari të përcaktojë për veten e tyre se cilat ushqime të shkaktojë ju urth, bërxolla derri, patate të skuqura, kërpudha marinuar, ketchup apo çokollatë, dhe menjëherë të kthehet off menu "ndezshme" produkte. Vakt e fundit duhet të jetë të paktën 3 orë para gjumit. Mos hani porcione të mëdha - ajo rrit prodhimin e acidit në stomak. Kur ngrënë, nuk nxitojnë për të shtrihem, më të mirë për t'u ulur 15-20 minuta apo të ecin, duke bërë të mundur evakuimin e shpejtë ngrënë në traktin gastrointestinal të ulët.


Për të parandaluar zbaticë gjatë gjumit, heqë ballë krevati 15 cm, por jo me jastëk të dytë. Ngritur të jetë jo vetëm koka, por i tërë trupi. Mundohuni për të humbur peshë, të heqë dorë nga alkooli dhe duhani, këta faktorë dobësojnë ulët esophageal muskul unazor tonin, dhe në këtë mënyrë të çojë në rregullt plied. Painkillers kujdesshëm Merrni tilla si aspirina, ibuprofen. Në disa raste ata provokojnë zbaticë. Kur është fjala për urth, shuar zjarri i brendshëm do të lëng patate të përkryer të freskët. Nevoja e tij për të pirë një filxhan tremujorin 2-3 herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet. Kursi i trajtimit 2 javë.


KISSEL rrjedhin nga lirit, është gjithashtu një ilaç i mirë për urth. Përgatitja e thjeshtë: 2 tbsp fara grimcuar derdh një gotë me ujë të zier, 2-3 orë, tendosje. Merrni ditës 1-2 shekuj. l. 15 minuta para ngrënies dhe gjithmonë gjatë natës. Përveç kësaj, infuzion e fara liri enveloping një pronë që mbron mukozën esophageal nga mjedisi acid agresive. Ilaç pa shije, por efektive për urth - pluhur nga rrënja e tharë e flamurit ëmbël. E tij të marrë 1/4 lugë çaji, larë poshtë me një gllënjkë ujë, 3 herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet. I njëjti model mund të marrë pluhur kalcinuar për hikërror kafe ose bizele të rregullta. Por recetë për urth dhe regurgitation acid. Merrni 1 lugë lule farmaci kamomil dhe bimëve pelin filxhan birrë ujë të vluar, insistojnë orë. Pini një gotë tremujorin e tri herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet. E njëjta metodë mund të jetë i përgatitur dhe për të marrë infuzion të lë delli dhe Hypericum.