Mënyra efektive për të pastruar trupin


Çdo ditë, çdo minutë trupi i njeriut është i ekspozuar ndaj efekteve të jashtme të dëmshme të mjedisit që ndikojnë negativisht në gjendjen e saj dhe lehtëson veshin të shpejtë. Edhe ata njerëz që të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme, luajnë sportive, refuzojnë të abuzimeve të ndryshme dhe kështu me radhë, të paaftë për të shmangur plotësisht këtë ndikim negativ. Për fat të keq, kushtet mjedisore, pothuajse universalisht të varfër. Ushqime moderne, madje edhe ato që konsiderohen tradicionalisht të dobishme për shëndetin, mund të ketë efekte shkatërruese për trupin e njeriut.


Megjithatë, e gjithë kjo nuk do të thotë se ne nuk duhet të mbrojtur shëndetin e tyre. Ne kemi nevojë maksimale kufizojnë veten nga të gjitha ndikimet negative dhe për të ndihmuar trupin tuaj të qëndrojnë të shëndetshme shtetin, aktiv. Njerëzit që duan të jetojnë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të monitoruar gjendjen e tyre periodikisht këshilluar për të pastruar trupin në mënyra të ndryshme. Për shkak se trupi i njeriut është një sasi të madhe çdo vit nuk është shumë i dobishëm, ndonjëherë substanca shumë të dëmshme, shumica e të cilave shfaqur ato në mënyrë të sigurtë. Megjithatë, disa prej tyre vendosen në trup, akumulojnë në zorrë, e cila krijon vështirësi kur lëviz mbi të ushqyesve, mund të futje e tyre. Në përgjithësi, kjo çon në dobësimin e trupit dhe sëmundjeve të mundshme. Ka mënyra efektive për të pastruar trupin që do të pastruar veten e toksinave, toksina dhe të tjera "mbeturina".


Ka mënyra efektive për të pastruar trupin e njeriut dhe disa njerëz përdorin ato: kjo terapi ozoni, pikoj, spastrim i gjakut me anë të filtrave, hidrike dhe të tjerët. Megjithatë, këto metoda kanë një numër të inconveniences dhe, në veçanti, ata kanë contraindications e tyre, mund të ketë disa efekte anësore, përveç kësaj, ata kërkojnë një sasi të caktuar të kohës së lirë dhe disa shpenzime financiare. Në të njëjtën kohë, së bashku me këtë, është shumë efektive dhe të lehtë për të aplikuar metodat e pastrimit të trupit, të cilat gjithashtu mund të kryhet në shtëpi, pa ndonjë dëm. Një tjetër avantazh i pastrimin e trupit të thjeshtë, të kuptueshme për të gjitha mjetet është se duke përdorur këto procedura mund të zgjidhë çështjen se si të humbasin peshë më shpejt. Rrjedhin toksinave nga trupi, shtetet mund të humbasin disa kilogramë pak mbipeshë.


1. racional, të ushqyerit e duhur. Kjo është mënyra më e natyrshme dhe shumë të shëndetshme për të pastruar të gjithë trupin e toksinave. Megjithatë, kjo metodë duket shumë më e vështirë, sepse ne të gjithë jemi mësuar me një ushqim të caktuar që vështirë se mund të quhet e dobishme. Për të pastruar trupin në këtë mënyrë, duhet të hani shumë fruta dhe perime të freskëta, mish kufi, duke preferuar varieteteve të ulët-yndyrë. Vidyazykatysya e ushqime të skuqura, ëmbëlsirat, hani më shumë drithëra, kufizojnë produktet e miellit dietë. Vlera të mëdha ka edhe një numër të ushqimit të konsumuar - ajo nuk duhet të tejkalojë caktuar për të mbështetur trupin në një standardet aktive shtetërore. Është e rëndësishme për cilësinë dhe sasinë e lëngut të konsumuar në një ditë duhet të pijë 25 litra ujë të pastër.


2. mjaft i ri, por mori rrugën e popullore për të pastruar trupin e toksinave, duke ngrënë për ditë. Kjo është, ushqim i veçantë në një ditë - vetëm drithëra, në të dytin - vetëm frutat, produktet e qumështit tretë, etj

3. Shumë ekspertë dhe njerëz të cilët kanë kaluar në këtë mënyrë, duke bërë thirrje për të efektshme, por i madh me thashethemet dhe paragjykimet, metodat e pastrimit Supplements organizmit. Aditivëve bioactive - janë droga të cilat promovojnë rritjen e numrit të baktereve të dobishme të trupit që janë të përfshirë në përpunimin e ushqimit. Nuk mjafton riciklohen, kalbur ushqim në zorrë - një nga shkaqet kryesore të ndotjes së një organizmi toksinave dhe shtojcave të ndihmojë për të përballuar me këtë problem, duke rritur numrin e baktereve të dobishme në zorrë. Shtojcave mund të shërbejë drogë të veçantë dhe produkte natyrore, duke përfshirë edhe disa produkte të qumështit.


4. Pastrimit të trupit me oriz. Është një nga mënyrat popullore për të pastruar trupin, ndihmon në eliminimin e toksinave, ushqim nuk tretet, toksina, lëngjeve të tepërta. Metoda është fare e thjeshtë: orizi duhet të zier derisa të butë, Masa 4 lugë Pas pirë një gotë me ujë të pastër pas 30 minutash. hani oriz, pastaj të përmbahen nga të hahet për 4 orë. Rajs thith substancave të dëmshme të akumuluara në trup dhe i prin natyrshëm.

5. Pastrimit uthull molle e trupit. Prishen ndotësve në trup, por thelbësore për pastrimin e duhur të trupit me uthull molle është se ajo duhet të jetë e natyrshme. Ky mjet është i përgatitur si më poshtë: shpërndajë 1 lugë Uthulla e Molles në çaj, shtoni pak mjaltë dhe pini 3 herë në ditë për 3 javë.


6. Pastrimit uria. Metoda është mjaft e zakonshme, por ka shumë contraindications. Në veçanti, ajo nuk është e rekomanduar për njerëzit me shumë sëmundje të traktit gastrointestinal, tiroide, dhe kohët e fundit ajo besohet se agjërimi dhe shumë e dëmshme për të gjithë njerëzit pa përjashtim. Si mund agjërimi pastron trupin periodikisht agjërimit ditë kur ushqimi duhet të konsumohen vetëm kefir, kos (jo më shumë se 1-2 ditë).

7. klizmë. Në shtëpi përdorur shpesh nga shumë njerëz. Megjithatë, pavarësisht nga përfitimet e procedurave të vetme përdorimi shumë i shpeshtë i këtij mjeti mund të shkaktojë dëmtimin e trupit, mund të prishin punën e zorrëve, reduktuar imunitetin. Është e këshillueshme për të vënë klizmë periodike, një herë në muaj, duke e bërë atë veçanërisht e dobishme në kohën e ndryshimit të stinëve nga dimri në verë.