Të ndihmojë me dhimbje barku origjinave të ndryshme


Shumë e shumë njerëz që vuajnë nga sëmundjet e hapësirës retroperitoneale dhe barkut ballafaqohet me fenomenin e dhimbje barku apo dhimbje cramping sulm i papritur. Dhimbje barku mund të kenë origjinën e ndryshme dhe janë të lidhur me devijime krejtësisht të ndryshme patologjike në shëndetësi. Ndihmë me dhimbje barku të sigurojë origjinën e ndryshme në varësi të llojit të tyre.
Nuk janë llojet e mëposhtme të dhimbje barku:
- veshkave, e cila është e shkaktuar nga kalimi i gurëve ureters urinare dhe rërë;
- mëlçisë, gurëve të tëmthit lëvizje shkaktuar nga mënyra zhelchevyvodjashchih;


- dhimbje barku zorrëve të shkaktuara nga pesha dendur fekal dhe parazitëve;
- Dhimbje barku Lead është pasojë e helmimit kronik me plumb;
- dhimbje barku foshnjore ndodh në fëmijët gjatë muajve të parë të jetës dhe është i lidhur me papjekuri të traktit gastrointestinal dhe formimin e microflora në të.
- apendiksit dhimbje barku dhe kushtet e tjera akute të barkut.

Dhimbje barku i veshkave referohet kushteve emergjente patologji urologjike. Kjo dhimbje zakonisht shkaktohet nga bllokimi i gurëve urinar legenit gojë ose uretër, legen veshkat shtrihen në urinë për shkak të shkeljes së daljeve të tij, rrit presionin e indeve veshkat edematous përflakur në kapsulë veshkave, compression të tumoreve uretër ose renale legen apo tumor dhe organeve ngjitur hapësira apo ureteral vrull për shkak të kontraktimet nervore.


Ajo kthehet dhimbje barku i veshkave në formën e sulmeve akute e dhimbje në rajonin e mesit. Dhimbje paguan deri në ijë, vulvë, fshikëzës së bashku ureters. Dhimbje mund të përhapet në të gjithë barkun. Për dhimbje akute mund të shfaqen pas bloating, nauze dhe vjellje, kapsllëk, vula e stomakut tensioni i muskujve nëpërmjet murit të barkut. Ky sulm mund të zgjasë disa minuta apo disa ditë. Nëse origjina e dhimbje barku i veshkave është shkaktuar nga bllokimi i gurit traktit urinar, ajo mund të përfundojë në të njëjtën kohë me lirimin e gurëve të veshkave ose uretër. Nëse guri myyazytsilno jo larg, dhimbja ndryshon karakterin e saj dhe të bëhet e shurdhër dhe të vazhdueshme, më keq kur lëviz.


Ndihma e parë për dhimbje barku i veshkave, të vënë një shishe me ujë të nxehtë me ujë të ftohtë në vendin e lënduar, ose të bëjë asgjë kompresë të ftohtë. Atëherë ju keni nevojë për të thirrur "Ambulancë".

Kur dhimbje barku të shkaktuara nga apendiksit dhe kushtet e tjera të barkut akute në shënimet e pacientit gojë e thatë, dhimbje të mprehtë në peritoneum, mu në shpinë. Në mënyrë që të mos e ngatërruar këtë gjendje me ndonjë sëmundje tjetër, le pacienti pini një gotë me ujë. Në zgjidh barkut akute dhimbje. Dërgo mjekësi dhimbje nuk mund në asnjë rast. Vendos pacientit në shtrat apo sipërfaqe të tjera të sheshtë dhe të telefononi menjëherë "Ambulancë".

Trajtimin e dhimbje barku çdo origjina në mjetet juridike popullore diagnoza nevыyasnennom e papranueshme dhe shumë e rrezikshme, pasi ajo mund të çojë në pasoja serioze. Në çdo dhimbje barku duhet të kontaktojnë një mjek. Duke përdorur këshilla të mjekësisë tradicionale është e mundur vetëm kur nuk ka mundësi të tillë

Recipes për ndihmë të parë në dhembje në bark të ndryshme:
Kur dhimbje barku zorrës së trashë dhe bloating pini një gotë çaj anise: 1 lugë çaji fara pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 15 minuta, tendosje dhe pije.

Në dhimbje barku vogël zorrë është e rekomanduar për të vënë në bark fasha infuzion të mbledhur bimëve. Për infuzion e bimëve në 1 filxhan kampion raznolystnoho dhe 1 filxhan flamurin e ëmbël. Mix. Të compress gotë për të mbledhur dhe vlim 1 litër ujë të valë. Insistojnë 30 minuta. Ftohtë në 40 gradë. Drain. Merrni bimor "gjethe çaji" dhe vë në barkun e tij në formë fytoapplykatsyy. Më të mbuluar me mbyllur plastike dhe rroba të ngrohtë, të butë. Mbani compress për 20 minuta. Pas barkun e mbetur është e rekomanduar për pije infuzion bimor.

Nga dhimbje dhimbje barku, të shoqëruar nga konvulsionet duhet të marrë 1 lugë gjelle fara kopër ose kopër, dhe derdh 200 ml qumësht të papërpunuar. Pastaj vihet në zjarr dhe vlim për 15 minuta. Cool, tendosje. Jap pije te pacientit. Ne gjithashtu rekomandojmë që të vënë në ngrohjes bark thatë fasha me ngrohur peshqir hekur.
Në dhimbje barku, të shoqëruar me diarre në rastet e helmimit me ushqim apo ftohjet, pacienti duhet të shkoni në shtrat. Vendos në bark shall leshi e pacientit që para zhytem në supë e flamurit ëmbël kënetë barit 2 lugë për 1 litër ujë. Compress mirë Cover dhe të sigurt në mënyrë që ajri janë raportuar. Dërgo compress për të ulur dhimbjen.


Në dhimbje barku fëmijëve është e rekomanduar për të vënë fëmijën në bark të tij të ngrohtë, pecetë proprasovanu hekuri dhe mori fëmijën në krahë, ta shtypni atë në barkun e saj. Në të njëjtën kohë stroking e prapme të fëmijës.
Ne gjithashtu rekomandojmë që të japin pluhur fëmijën e fara qimnon. Për ta bërë këtë, të marrë fara qimnon, bluaj në pluhur, analizova nëpërmjet një sitë. Merrni çikë kmynnyy pluhur, të vënë një lugë çaji dhe u përhap qumështit të gjirit ose ujë. Jepni fëmijës tuaj një pije.
Pa shter insert gazit në avull anusit tub fëmijën dhe të bëjë barkut lëvizje të lehta stroking masazh clockwise rreth kërthizë.


Kur dhimbje barku mëlçisë, e cila është shkaktuar nga cholelithiasis ose dyskenzyey traktit biliar nevojë për të thirrur një ambulancë. Kur diagnostikuar, të thirrur një ambulancë, dhe pastaj të japin pacientit një agjent anestetik.