Inflamacion i apendiksit shtojcën


Apendiksit - inflamacion i cecum shtojcën. Ajo përfshin dhimbje në rajonin e duhur çapokor. Edhe pse gjatë kjo dhimbje mund të fshehin zorrët vrull, hernie inguinale, inflamacion të vezore e duhur të grave, duke e ngushtuar e uretër në dhimbje barku i veshkave, sëmundje të tjera. Por ende kryesisht mendojnë për apendiksit dhe jo aq shumë frikë prej tij komplikim si e tmerrshme - peritonit (inflamacion i peritoneum). Le të flasim për inflamacion të apendiksit shtojcën!
Shtojca - appendage e cecum (zorrës së trashë fillestar) Madhësia 7.10 cm. Funksionet dhe fizibilitetit të saj në trup nuk janë të qarta plotësisht. Tani dominuar nga ideja se shtojcë është një burim i florës pozitive zorrëve. Supozimi është konfirmuar nga fakti se njerëzit pa shtojca më e vështirë për të rivendosur microflora pas trajtimit me antibiotikë. Gjithashtu, struktura e shtojcës janë vile indeve limfatike, prania e të cilit krijon imunitet.Shkaqet
Sëmundja mund të shkaktohet nga bllokimi i lumen shtojcën e gurëve fekal, tumoret, worms, dhe rritjen e follicles limfatike në strukturën e shtojcës. Në këtë shtet, numri i patogjene në shtojcë është një nivel të lartë kritike për zhvillimin e mëtejshëm të inflamacionit. Shkak të apendiksit mund të jetë infeksion i zorrës së trashë, si persynyoz, amebiasis, një infeksion parazitare. Pacientët me kronike, kapsllëk zgjatur më shumë gjasa për të zhvilluar sëmundje. Të ushqyerit e dobët, një sasi e vogël e fibra në dietë të çon për të ulur funksionin motorike të zorrëve dhe si rezultat i kapsllëk.


Simptomat
Një simptomë tipike është dhimbja e barkut që klasik fillon në rajon epigastrike (nën proces xiphoid e kafaz i kraharorit) dhe pastaj të aplikojnë zonën e duhur çapokor. Dhimbje karakter-konstante, intensitet të moderuar ose të rënda. Shqetësuar në lidhje me simptomet pesimist si anoreksi (mungesa e oreksit), nauze, vjellje, karrige relaksimit. Rritja e temperaturës (zakonisht natyra ulët të keq: 37 ° -375 ° C).

Diagnostics
Apendiksit të përcaktojë dhe të thjeshtë dhe të vështirë. Simptomat klinike, analizat laboratorike të luajë një rol kyç në saktësinë e diagnozës. Në mjet të shumta kërkimore për diagnozën klinike e apendiksit është konfirmuar dhe për të ndryshuar parametrat e gjakut (rritjes së numrit të qelizave të bardha të gjakut, koagulimit të gjakut tregues shpejtësi). Por ndonjëherë përpiqet sëmundje në maska ​​të tjera. Zbulimi me kohë dhe të saktë të sëmundjes do të ndihmojë në parandalimin e komplikimeve dhe për të përcaktuar strategjinë e vetme e saktë trajtim.


Ndërlikim
Apendiksit komplikime të rrezikshme - këputje të shtojcës, abscesit (inflamacion lokal purulent), thrombophlebitis legenit venë. Më të tmerrshme prej tyre - peritonit (inflamacion i peritoneum), e cila mund të çojë në sepsë (dehjes).

Trajtim
Në dyshimin më të vogël të inflamacion të shtojcës është i kundërindikuar aplikojë Analgin, aspirina, laxatives, enemas, aplikoni një jastëk të ngrohtë ngrohje në bark. Akute apendiksit - sëmundje kirurgjikale dhe një tregues për trajtim kirurgjik.


Parandalim
Për të shmangur inflamacion, dietë duhet të përbëhet nga një numër i madh i fibra, fruta, perime, drithëra, bukë nga miell gruri, krunde soje. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e kapsllëk që mund të jetë shkaku i inflamacion shtojcën. Diagnoza e hershme dhe trajtimi i duhur i parazitare, helmyntoznыh, sëmundje inflamatore zorrë dhe minimizuar rrezikun.