Biliar në stomak - shkakton


Ndonjëherë pasi të hahet atje siklet në stomak dhe një ndjenjë të hidhur në gojë. Këto simptome sinjalizojnë çrregullim, e shkaktuar nga hedhja biliare në stomak.
Çfarë është bile?
Bile - një lëng të hidhur që ka një erë të veçantë dhe është një produkt i mëlçisë. Ky lëng është i përfshirë në një numër të madh të proceseve vitale në trup, kryesor i të cilave është tretje.
Në funksionimin normal të sistemit të tretjes, lëviz biliare nga të mëlçisë në duodenalnuyu zorrëve, e cila ka efekte në procesin e tretjes. Ajo është transportuar më pas në zorrë dhe excreted nga trupi natyrisht.


Bile jashtëm dhe shkaqet e brendshme në stomak


Shpesh, arsyeja për lirimin e biliare në stomak është dobësuar punën e brendshme të muskujve muskul unazor, ose rrit presionin brenda barkut. Këto çrregullime mund të rezultojë nga shumë faktorë:

 • Abuzimi i alkoolit, pijeve të gazuara;

 • pirja e duhanit;

 • rritur pesha;

 • patologji individuale anatomike;

 • duke marrë lloje të caktuara të barnave që ndihmojnë të zvogëlojë tonin e muskujve.


 • Për më tepër, shkaku i biliare në stomak mund të jetë vonë në shtatzëni. Kjo ndodh për shkak të rritjes së fetusit që të çon në rritjen e presionit ndaj organeve të barkut (në këtë rast, duodenum).

  Gjithashtu, u rrit presioni brenda barkut mund të ndikojë në formimin e tumorit të ndryshme në peritoneum, hernias dhe lëndimet traumatike.
  Një nga arsyet pse hedhin biliare në stomak, mund të jetë kirurgji, në të cilën muskujt janë dëmtuar muskul unazor të brendshme. Përveç kësaj, lirimin e vazhdueshme e biliare në stomak mund të ndodhë pas largimit të fshikëz e tëmthit apo duodenum.
  Shkeljet sjellja e ushqimit
  Në mungesë të ndonjë problem mjekësor, arsyeja se ka shumë biliare në stomak, mund të jetë një shkelje e rregullave themelore të kulturës të ushqimit dhe të hahet sjellje:


 • shumë yndyrë, ushqime të konservuara, tymosur;

 • Pjesë të mëdha, obъedanye;

 • Zakoni për të pirë pije gjatë ngrënies;

 • Masat aktive pas një vakt (stërvitje, duke kërcyer, ano mprehtë, drejtimin, etj.)


 • Nëse pasi të hahet ju preferoni një pushim të vogël, pastaj të bëjë atë në anën e djathtë ose në anën e pasme, v. Të. Kjo do të lehtësojë procesin e lëviz ushqimin dhe nuk compressing efekt mbi organet e tretjes. Duhet të theksohet se pas vakt të mirë të rri në heshtje, ose të shkojnë në një distancë të shkurtër me një ritëm të ngadaltë për 20-30 minuta. Ai gjithashtu do të lejojë trupit për të vazhduar me tretje e duhur dhe yndyrave të konsumuara dhe karbohidratet nuk ndikojnë në figura tuaj.

  Sëmundjet e biliare provokimin fyerje
  Proceset inflamatore direkt në duodenum, mëlçisë ose biliare kanalet mund të jetë shkaku i drejtpërdrejtë i pse bile hyn në stomak. Kjo është veçanërisht e vërtetë në sëmundje të tilla si inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit dhe hepatitit. Gjithashtu shkelje të mundshme të të qenët i qartë biliare kanal.
  Në çdo rast, shfaqja e këtyre simptomave duhet të kontaktojnë një mjek, gastroenterologist:

 • urth të shpeshta;

 • Veshje të verdhë në gjuhën;

 • dhimbje barku pa lokalizimin preciz;

 • gazit dhe belching.


 • Injorimi këtë simptomë, dmth lirimin e biliare në stomak, mund të çojë në acarim të përhershëm të stomakut dhe ezofagut. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në sëmundje të rënda të tilla si Ulçera duodenale ose ulçerë stomakut, gastrit, dhe kancerin e stomakut.