Inflamacion i cholecystitis fshikëz e tëmthit


Cholecystitis - inflamacion i murit fshikëz e tëmthit, i cili zvogëlon aftësinë e tij shtrëngohet, thyen rrjedhën e biliare dhe e ndryshon përbërjen e saj. Nuk është më vetëm në rast se infeksioni, gurë, tumoret, spazma e muskujve muskul unazor (rrethore), që mbulon daljen e biliare nga fshikëz e tëmthit në duodenum, ndërsa dietë të lëngshme dhe ngrënies varfër. Si për të trajtuar inflamacion i cholecystitis fshikëz e tëmthit?
Ka cholecystitis kronike dhe akute. Për karakteristikë e parë e ngushtë dhe shurdhim në kuadratin e djathtë e sipërme pasi të hahet yndyrore, ushqimet pikante, shije të hidhur në gojë, urth mundur, arna të bardha në gjuhë. Trajtimi dhe dietë për qëllim përmirësimin e rrjedhjes së biliare dhe heqjen e inflamacionit. Në cholecystitis akute ka një dhimbje të mprehtë në sektor e sipërme të djathtë. Ata shpesh japin pjesën e djathtë të trupit, shpatull, klavikul dhe nën teh shpatull, qafë dhe nofulla. Dhimbja mund të jetë encircling. I shoqëruar nga nauze, vjellje, të dridhura, ethe. Nëse bardhë e verdhë e syve dhe të lëkurës, ndriçon feces dhe urina bëhet e errët, pastaj gurë zakuporyly biliare kanal. Në këtë rast, një nevojë urgjente për të parë një specialist.Përbërja komplekse e lëngshme që sintetizon mëlçisë, filtri kryesor trupit tonë - biliare - është një pjesëmarrës i domosdoshëm në procesin e pastrimit. Ajo e merr me vete bilirubin - produkt avari e hemoglobinës, përmes zorrët dhe toksina krupnomolekulyarnыe substancave: colorants, enhancers shije, preservatives, carcinogens, përkatësisht ata sot ushqimi i ngopur. Një tjetër bile luan një rol udhëheqës në tretje. Ajo është e përbërë nga kolesterolit dhe acideve biliare, ata rritën aktivitetin e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit pankreatik, duke përfshirë lipase, e cila prishet yndyrna. Ajo gjithashtu nxit shpërbërjen e yndyrave dhe thithjen e tyre në zorrë e vogël. Pa pjesëmarrja aktive e enzimeve biliare nuk punojnë, dhe trupi është i privuar nga ushqyesve të rëndësishme, të cilat mund të çojnë në humbje peshe dhe çrregullime të tjera. Për shembull, zhvillimi i steatorrhea në të cilën trupi humbet vitamina yndyrë shpjegueshëm A, D dhe E, të nevojshme për funksionimin normal të sistemeve imunitar dhe endokrine, gjëndra riprodhues.


Biliar është ruajtur në tëmthit, e cila është reduktuar me çdo miell dhe rregullon presionin në kanalet. Ajo pastaj hyn duodenum, i cili bashkon me lëng pankreatik. Në procesin natyror të zhvillimit të cholecystitis dhe daljeve të biliare nga fshikëz fshikëz e tëmthit është prishur. Inflamacion ndikon parë e membranës së saj mucous, atëherë muskuloz, membranat lëngshëm dhe receptorët nervore. Ajo zakonisht pushon të kontratës dhe rregullisht janë vënë në dispozicion biliare. Bile shumë të ndenjur bëhet depo dhe burimi i infeksionit dehje. Kolesterolit shkak të përfshira në të, ajo precipiton dhe kristalizohet - gurëve të tëmthit formuar. Ata rrisin inflamacion dhe të shkaktojë dhimbje. Zhvillimi sëmundje tëmthi (GSD). Bllokimi i plotë i gurëve gypit biliare mund të çojë në thyerje të tëmthit dhe peritonit ose të shkaktojnë ënjtje të pankreasit. Me këtë komplikacion është operacion i pashmangshëm paplanifikuar.

Në pleqëri, sëmundja është diagnostikuar shpesh në mënyrë të barabartë në të burrave dhe grave. Por në 30-50 vitet e ajo është dy herë më shpesh në gratë. Në nivelet e estrogjenit lindje fëmije mosha të larta, dhe ata ndikojnë në përbërjen e biliare - të rrisë tendencën e saj për të formuar gurë. Si rezultat, bile është i trashë, vështirë se nga fshikëz e tëmthit, lehtë precipitates dhe kristalizohet. Shtatzënia redukton tkurrshmërisë e fshikëz fshikëz e tëmthit.

Trajtim më efektive për sëmundjet e gur tëmthi, sipas gastroenterologe - kirurgji. Por standardet e kanë ndryshuar atë. Indikacionet e mëparshme për kirurgji ishin dhimbje ose komplikime. Qëllim mbresë kirurgji abdominale mbetën të mëdha, dhe kishte një periudhë të gjatë rehabilitimi. Tani transaksione të tilla janë të rralla. Edhe në rast emergjence, së pari ta redukuar inflamimin dhe vrull, duke përmirësuar rrjedhën e kullimit biliare, nëse është e nevojshme, të shkurtuar nëpër duodenum muskul unazor për të arritur gurë të mëdhenj.


Sot, mjekët përpiqen për të parandaluar hyrjen e gurëve kanal biliare duke ofruar një pacient të ketë një operacioni për të hequr fshikëz e tëmthit në fazën akute. Gold Standard - laparaskopike Cholecystectomy tëmthit me gurë endoscope është hequr me një prerje në barkut mur 1 cm. Megjithatë, një operacion i tillë kërkon punctures shtesë dhe anestezi serioze: peritoneum derdhur më shumë se 10 litra gaz steril. Ka metoda më pak estetike - cholecystectomy qasje vogël laparotomnoy. Në krye të prerjes epigastrike është bërë 3-4 cm, dhe nëpërmjet tij mjete të veçanta tëmthit hiqet nën anestezi spinale. Pacientët të tilla janë në ditën e dytë, të lëshuar në pestë. Me trajtimin në kohë të sëmundjes fshikëz e tëmthit mjeku trajtohet me sukses pa kirurgji.