Sëmundje tëmthit në trup


Fshikëz fshikëz e tëmthit është një hallkë e rëndësishme në zinxhirin e biliare hollë. Që të mëlçisë Strait bile hepatike hyn atë në fshikëz e tëmthit, i cili kryen rolin e një depo tank. Ajo biliare është ruajtur, i koncentruar, duke humbur me ujë dhe për të gjetur një qëndrueshmëri të trashë. Bisedoni rreth tëmthit sëmundje të fshikëzës në trup.
Me miratimin e biliare ushqimit sekretuar nga kanal cistike, pastaj bie në kanal të përbashkët biliare, dhe pastaj në zorrë, ku ajo është e përfshirë në procesin e tretjes. Lidhje bile me lipase, një enzimë të pankreasit, prishet yndyrna dhe karbohidratet.Roli i yndyrave në trup në sëmundjet
Sa i rëndësishëm është roli i yndyrës në trup? Domosdoshme. Yndyrna - burim i energjisë për trupin si një e tërë, dhe materialeve të ndërtimit për çdo qelizë veç e veç. Ato janë një komponent i rëndësishëm i membranave qelizore dhe qelizave yndyrë - trupi ruan rezervat e energjisë. Për praninë e asimilimit yndyrna nevojshme të biliare dhe lipase në zorrë. Bile emulsified zvogëlon tensionin sipërfaqësor të yndyrës, duke i bërë ato veprime të tretshme lipase pankreatik. Lipase nga ana e tij prishet yndyrë për thithjen në zorrë e vogël e tyre. Bile edhe ndikimet e marra si pjesë e ushqimit yndyrë-shpjegueshëm vitamina (A, D, E, F, K), dhe të cilat janë antioksidantë.


Sëmundje fshikëz e tëmthit
Funksion të dëmtuar të tëmthit çon në ndryshime në procesin e tretjes, veçanërisht në procesin e tretjes së yndyrave dhe vitamina yndyrë shpjegueshëm. Një nga sëmundjet më të zakonshme mund të quhet cholecystitis, një inflamacion i fshikëz e tëmthit. Shkaqet e saj janë të shumta, por sëmundja kryesore tëmthi është gjithashtu nemaloznachymo ngjitëse efekt (Hepatiti viral B, C), efektet parazitare (Giardia). Cholecystitis Zhvillim promovon stagnim dhe për të ndryshuar përbërjen e biliare, për shkak të veçantive dhe dietë. Cholecystitis adrift mund të jetë akute ose kronike.


Klinika për sëmundje cholecystitis
Ankesa kryesore me inflamacion fshikëz e tëmthit është një dhimbje në sulmet drejtë kuadratin e sipërm apo të karakterit të hapur që mund të japin, kofshën e djathtë, teh sup. Shqetësuar në lidhje me nauze, vjellje, dridhura dhe temperaturë. Ju mund të përjetojnë verdhëz dhe lëkurë kruarje.

Diagnostics
Deri më sot, ka shumë punë për të diagnostikuar cholecystitis. Filloni me një analizë të përgjithshme të gjakut. Inflamacion konfirmojë leukocytosis, rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut. Analiza biokimik i gjakut përcakton ndryshimin e enzimeve të mëlçisë. Një procedurë e rëndësishme diagnostike është ultratinguj, e cila zbulon kur cholecystitis u rrit me një normë prej fshikëz e tëmthit, thickened, thekur muret e saj, prania ose mungesa e gurë. Varësisht nga rezultatet e klinikave diagnostikuese dhe miratuar një ose trajtim tjetër në cholecystitis.


Trajtimi i cholecystitis
Akute cholecystitis prania e gurëve në zgavrën fshikëz e tëmthit është një tregues për trajtim kirurgjik. Cholecystitis kronike trajtohet konservative. Para së gjithash është e nevojshme për të shtypur infeksionit dhe për të forcuar rrjedhën e biliare, të normalizuar funksionimin e tëmthit. Përshkruajnë terapi anti-inflamator, choleretic, agjentët antispasmodic.

Dietë
Është e rëndësishme për të eliminuar ushqimet që shkaktojnë aktiv fshikëz e tëmthit, yndyrore, skuqur, ushqim erëza. Tëmthit tepruar të shkaktojnë edhe vaj që gjinden në arra, fara. Dietë duhet të jetë i pranishëm drithëra (qull hikërror, oriz, tërshërë), qumështit (kos, qumësht i thartuar pjekur, gjizë, djathrave të ulët-yndyrë), mishit dhe peshkut ushqime të përpunuara mekanikisht (pule apo viçi qofte, burgers).