Sëmundja diskinesia tëmth


Sëmundjet e traktit biliar (ZHVP) është një shkelje e aktivitetit motor të fshikëz e tëmthit dhe biliare kanalet. Është hiperkinetike (flluskë duke punuar shumë në mënyrë aktive, pa pasur nevojë për të grumbulluar biliare të mjaftueshme), ose, hypokinetic (flluskë "dembel" dhe ndaluar biliare lëshuar, zastoyuyuchys në kanalet).
Në mënyrë të qartë, hidhërim dhe të përzier - nuk janë vetëm manifestim i sëmundjes. Në formën e hiperkinetike në kuadratin e djathtë e sipërme ka të mprehtë, cramping dhimbje, e cila, megjithatë, shpejt të kalojë. Sulmet janë shoqëruar shpesh me të vjella dhimbshme, çrregullime të karrige.


Në mënyrë të qartë, hidhërim dhe të përzier - nuk janë vetëm manifestim i sëmundjes. Në formën e hiperkinetike në kuadratin e djathtë e sipërme ka të mprehtë, cramping dhimbje, e cila, megjithatë, shpejt të kalojë. Sulmet janë shoqëruar shpesh me të vjella dhimbshme, çrregullime të karrige.

Hypokynetycheskaya dyskenezyya sëmundje e traktit biliar dhe jo si "pështirë". Hidhërim në gojë ka pak, në qoftë se i sëmurë, i vogël, i dobët dhe i lënduar, dhemb dhe siç thonë mjekët, është e pasigurt. Dhemb gjoks e duhur, kofshën dhe shpatullën, dhe pastaj të gjithë bark " Por kjo formë shpesh provokon shfaqjes së gurëve të tëmthit.


Dhe në një mënyrë, dhe me një formë të pacientëve dyskinesia tëmth që vuajnë nga depresioni, dobësi fizike; kapërcyer lodhje e tyre, humor të keq, çrregullime të gjumit dhe oreksin. Shpesh njerëz të ulur dëshirën seksuale të femrave që kanë probleme me ciklin menstrual. Ndonjëherë një sulm i dhimbje barku në tëmth, i shoqëruar nga ndjenjat e arrest kardiak apo, rrahje zemre, gulçim, mpirje në duar dhe këmbë, frika, etj Por forma më e zakonshme e çrregullime psiko-emocionale në dyskinesia - një hypochondria. Si mjekët vëzhguara, pacientët shpesh ndërtuar hipoteza neyyazytsirni rreth tij gjendje "shumë të rëndë" dhe në mënyrë aktive të bindur mjekët në të djathtë.


Kjo deklaratë është shumë e vërtetë nxjerr në pah një nga shkaqet më të zakonshme të dyskinesia tëmth. Shumë shpesh sëmundje është me origjinë psikosomatike, që lind nga stresi të vazhdueshëm, konfliktet e personalitetit. Njëlloj shpesh diskinesia është pasojë e sëmundjeve të mëlçisë, cholecystitis, ulçerë, gastrit, kolit dhe madje apendiksit. Shumë më pak të shkaktojnë patologji kongjenitale e tëmthit dhe kanalet.

Trajtojnë diskinesia kanë të gjatë. Metodat e luftimin e sëmundjes vetëm konservatore kurs 1-2 mujor të një viti. Mjaft është holekynetykov (sorbitol, sulfate magnez) dhe holeretykov (allohol, holohon, tsykvalon etj) dhe antispasmodic (jo-spa). Në mjeku rënda dhimbje të emëruar nga dhimbje (baralgin). Çdo gjë trajtim tjetër varet nga pacienti. Ai përfshin dietë dhe tyubazh bimor mjekësi (spastrimit të fshikëz fshikëz e tëmthit).

Kohët e fundit, mjekët besonin se diskinesia pacienti (pavarësisht nga lloji) është i dënuar për një kohë të gjatë, nëse nuk është një dietë jetës. Sot, shumica e mjekëve thonë se pacientëve në vijim: "Zotërinj, ju jeni dhe ju e dini pse ju goditjen anësore. Pra, nuk do të hani atë! "Dietë të rreptë është treguar vetëm në acarimin apo sëmundje të rënda. Detyra e saj kryesore - për të shkarkoj "mëlçisë dhe tëmthit, kështu që nuk ka pasur sasi të madhe të biliare.

Në dyskinesia akut hypokinetic është rreptësisht e ndaluar:

• Pijet alkoolike, mëlçisë, trurit, mish yndyror, peshk, vezë, proshutë, fasule, kërpudha, spinaq, lëpjetë, qepë, hudhër, bukë të butë, i skuqur, me erëza, ushqime të tymosur, erëza, uthull, konservuar, krem, kakao, çokollatë, krem, sodas.

Në dyskinesia akute hiperkinetike në këtë listë duhet të shtoni produktet e mëposhtme:
• supë në supë mishi, sallam, proshutë, salcice, vaj gjalpë, asnjë nga ngjyra ëmbëlsirat (ëmbëlsira), varietetet thartë e perime, fruta dhe manaferrat.

Të thuash të drejtën, sa herë që diskinesia (edhe në qoftë se përkeqësimi nuk ishte shumë kohë më parë) alkooli, gjithë aromë, yndyrore, skuqur vidyazykatysya më të mirë në të gjitha, por nëse jeni të vërtetë dëshironi, ju herë pas here mund të kënaq në një gotë me kastravec turshi, sanduiç me proshutë ose shërbejnë Barbecue. Gjëja kryesore - nuk do të përzihen dhe nuk ngarkesës deri në stomak bosh. Në përgjithësi, për ndonjë problem në sistemin e tretjes nevojë për të ngrënë shpesh, por pak - të paktën 4-5 herë në ditë.