Sëmundje e traktit gastrointestinal


Shëndetin e njeriut - një dhuratë e paçmuar që, për fat të keq, ne shpesh vlerësojmë vlerësuar vetëm në ato raste kur, për çfarëdo arsye, humbasin atë. Një person i shëndetshëm e trajton këtë gjendje si diçka të natyrshme, sikur në ajër, duke e përdorur atë, nganjëherë stupidly gërryes, por jeta pa kujdes - kjo nuk është jeta, por vetëm një seri e plagët, duhet të mbani mend këtë gjithmonë. Në vendin tonë, si, në të vërtetë, pjesa tjetër e botës në dekadat e fundit, ka shënuar prirje rritëse në sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe është kryesisht për shkak të disa faktorëve kryesorë. Së pari, ajo sigurisht që është e gabuar, të ushqyerit e dobët. Së dyti, stresi i vazhdueshëm. Së treti, problemet mjedisore në vendin e banimit të njeriut, përmbajtja e madhe në mjedis të substancave të rrezikshme.


Është e vështirë të mbivlerësohet rëndësia e sistemit të njeriut ndihmon tretjen e ushqimit që merr në funksion të rëndësishëm të trupit. Është e kuptueshme që pa sistemin e tretjes e jetës thjesht e pamundur, sepse për shkak të faktit se me këtë sistem i rëndësishëm i trupit të njeriut është tretje, thithjen e substancave të nevojshme prej saj, për përpunimin e ushqimit kryhet nga traktin gastrointestinal si fillestar dhe në finale. Kjo është arsyeja pse traktin gastro-intestinale janë jashtëzakonisht të rrezikshme dhe të pakëndshme jo vetëm sistemi, por edhe funksionimin e trupit të njeriut, si një e tërë.


Është e rëndësishme për të mbajtur traktin gastrointestinal në një gjendje të shëndetshme, kështu që nuk kanë përmblodhi në këtë moment të gabuar, kështu që do të ishte mirë që të dini se në terma të përgjithshëm që sëmundja mund të zhvillohet në traktin gastrointestinal dhe shenjave të cilat ata vetë. Për të filluar, vlen të përmendet fakti se sistemi i tretjes e njeriut është jashtëzakonisht i ndjeshëm dhe i përgjigjet praktikisht të gjitha ndryshimet në gjendjen e brendshme të organizmit dhe faktorët e jashtëm. Kështu, sëmundjet më të shpeshta të traktit gastrointestinal.


1. urth. Kjo ndjesi djegie që ndodh përgjatë ezofag pas gjoksit. Kjo është një ndjesi të pakëndshme që ndodh në një sfond të sekretimit të lartë stomakut. Acid merr në ezofag në lartësi të ndryshme, kjo është ajo që çon në faktin se ndonjëherë urth ndihet në mënyra të ndryshme. Ndonjëherë ka vetëm djegie prapa gjoksit, ndonjëherë ngrihet ezofag, dhe në disa raste edhe splashed acid në gojë. Në përgjithësi, njerëzit që përjetojnë ndjesi urth kërkuar sa më shpejt të jetë e mundur për të hequr qafe këtë gjendje të pakëndshme në mënyra të ndryshme.


2. gastrit. Kjo sëmundje që zhvillohet për shkak të lezioneve të stomakut, gastrit mund të jetë kronik ose akut. Simptomat më të zakonshme të gastrit akut karakterizohet nga shkakton saj papritur manifestimeve janë overeating, ushqimi me cilësi të dobët, ajo mund të jetë një manifestim i alergjive të ndodhë kur stresi tension të fortë, etj Gastrit kronik i lidhur me ristrukturimin e mukozën e stomakut, ka shkelur shumë funksione të trupit, zhvillon dhe përparon atrofi. Pacientët ankohen për dhimbje, vjellje, ndjenja e del nga shtrati, belching, shurdhim në gojë tregohet hidhërimi ndjerë nga dhimbje prekje, rumbling, diarre mundshme dhe humbje e oreksit.


3. duodenitis. Sëmundja që zhvillohet në duodenum ku mukozën e traktit digjestiv bëhet i përflakur. Kjo sëmundje mund të jetë e pavarur, dhe shpesh bëhet sëmundjeve të tjera shoqëruese, në veçanti, gastrit zhvilluar, pancreatitis, ulcerat, alergji, etj Shumica e njerëzve vuajnë nga duodenitis, ai zhvillon për shkak të kequshqyerjes dhe për shkak të abuzimit të alkoolit. Simptomat janë ndjenja barkut të plotësi, trishtim, dhimbje gjatë natës uritur, vjellje, dhe kapsllëk. Sëmundja mund të zhvillohet për një kohë të gjatë, për disa vite, rëndim të ndodhë për shkak të parregullsive në dietë, ndonjëherë përkeqësimit lidhur me sezonalitetin.


4. ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë. Ulçerë peptike dhe Ulçera duodenale - sëmundje kronike që ndodh me acarimin dhe periudhave të "qetësuar". Kuptohet defekt në mukozën, e cila mund të jetë e thellësi të ndryshme dhe që ai e quajti "Ulçera". Sëmundja është mjaft e zakonshme, më shpesh në meshkujt, ndërsa ulceration prekur e traktit gastrointestinal mund të manifestuar veten në simptome të ndryshme, në varësi të sëmundjes defekt. Ulçerë stomakut është zakonisht më të rënda, dhimbje të mprehta të ndodhë në çdo kohë të ditës apo natës, të vjella të jetë e mundur, pacienti është në gjendje për të humbur peshë, refuzon për të ngrënë. Duodenale ulçerë urth mundur, dhimbje në llambë, dhimbje të jetë e mundur në natën e drejtë mbi kërthizë, nganjëherë qetësuar pas pirë qumësht.


5. kolit. Sëmundjet inflamatore të rektumit dhe zorrës së trashë që ndodh për arsye të ndryshme dhe kjo manifestohet në mënyra të ndryshme. Koliti - inflamacion është një grup në të cilin zorrë është trazuar për kalimin e feces, ka konstipacioni, dhimbje dhe bloating. Në kolit akute ndodhin dhimbje të forta, cramping, prishin funksionin e zorrës së trashë. Shkaku mund të jetë vdekja e microflora natyrore në zorrë dhe ta zëvendësojë atë me patologjike, të tilla si përdorimi i pavend i antibiotikëve. Vetë-mjekim mund të çojë në komplikacione dhe shumë e rrezikshme.


6. sëmundja Crohn. Shkaqet e vërteta të kësaj sëmundjeje janë të panjohura për këtë ditë. Kjo sëmundje inflamacion prek të gjitha pjesët e traktit gastrointestinal, sëmundja shpesh zhvillohet ngadalë, simptomat e saj të parë - humbje e papritur peshe, diarre, dhimbje barkut. Simptomat e mëtejshme varen nga ku është lokalizuar inflamacion. Përzier, të vjella, gjakderdhje, etj