Pjellë gri-jeshile
Disa njerëz janë vetëm pyesin - pse stol mund të blej ngjyrë gri-jeshile? Në fakt, është e thjeshtë. Mënyra më e zakonshme është duke ngrënë ngjyrë të gjelbër. Dhe kjo është arsyeja kryesore e feces gri-gjelbër. Kjo është arsyeja pse para se të fillojnë të shqetësohen për ngjyrën e feces, së pari duhet të analizojë se çfarë keni ngrënë për mëngjes, drekë apo darkë.


Pjellë gri-jeshile - ShkaqetMegjithatë, për t'u ngjyrosur ushqim - është sigurisht kryesore, por jo arsyeja e vetme për praninë e ngjyrës fekal gri-jeshile. Arsyet mund të jenë shumë, shumë të imët dhe çfarë saktësisht çoi në praninë e stol është që ngjyra do vetëm mjeku.


Për shembull, stools gri-gjelbër në foshnjat mund të ruhen në muajin e parë të jetës. Dhe kjo është normë, si fëmijë duke kaluar nëpër një periudhë e përshtatjes. Por në qoftë se stol ngjyrë gri-jeshile bashkohet dhe të vjella temperaturën, më shumë të ngjarë fëmija infeksion zorrëve, i cili me siguri duhet të trajtohet.
Gray - stol gjelbër në të rriturit mund të shfaqen kur marrjen e shtesave të caktuara ushqyese dhe vitamina, si dhe duke marrë laxatives bimor. Kjo është arsyeja pse para se të marrë drogë duhet të lexoni manual ose të konsultoheni me një mjek.

Por stol shpesh gri-jeshile - një kauzë infeksionet, sidomos infeksionet e zorrëve. Për shembull, me simptomë e helmimit me ushqim të ndodhë, giardiasis, alergjive ushqimore, ulcerative kolit, nivele të larta të hormoneve tiroide. Kjo është arsyeja pse stol gri-jeshile ende duhet të merren seriozisht.
Pjellë gri-jeshile - trajtimTrajtimi duhet të fillojë me një vizitë te mjeku. Më shumë gjasa, ju do të jepet udhëzimet për laborator, ku ju do të kalojë feces për analizë. Kështu, ju mund të mjaft të lehtë dhe të shpejt të kuptuar se çfarë e shkaktoi saktësisht feces gri-jeshile. Nëse nuk ka patologji është gjetur, atëherë gjëja bojë që hyn në stomak me ushqim. E di se bojë mund të qëndrojnë në zorrë për 5 ditë. Dhe e gjithë kjo kohë fron do të jetë një ngjyrë gri-jeshile.

Nëse keni ethe, kapsllëk ose diarre, nauze ose të vjella, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. Pas trajtimit, i cili filloi në kohë nuk do të lejojë ndërlikimet serioze të sëmundjes. Nëse ndonjë simptomat përveç një stol gri-jeshile është jo, atëherë, më shumë gjasa, mos u bëni merak, dhe ju doni për të parë dietën tuaj.