Hulumtimet mjekësore e zorrëve të vogla


Hulumtimet mjekësore e zorrë e vogël nuk është një detyrë e lehtë. Së pari, ajo është shumë e gjatë (mbi 4 metra), dhe së dyti, ajo sythe janë në lëvizje të vazhdueshme peristaltic. Për shkak të kësaj, madje edhe me një colonoscopy tradicionale të fuqishme mund të shihni vetëm një pjesë të kufizuar të zorrëve të vogla që vijon menjëherë pas Tolstoit. Përveç kësaj, shumica e studimeve mjekësore të traktit gastrointestinal - jo procedura më të këndshme, njerëzit kanë tendencë për të kryer ato me vështirësi. Megjithatë, disa metoda moderne diagnostike nuk mund vetëm të shmangur siklet, por edhe për të shqyrtuar zorrë e vogël në tërësinë e saj, me dritën. Një përdorim për këtë vydeokapsula veçantë - shpikjen e fundit të shkencëtarëve izraelitë.


Videokapsulna endoskopisė - një metodë që lejon kohë reale për të hetuar Mukoza e ezofagut, stomakut, dhe 12 Ulçera duodenale, zorrë e vogël dhe zonat e zorrës së trashë të largëta. Njeriu swallows kapsulë me të vogël të ndërtuar në kamera me një kënd shikimin prej 160 gradë. Por gjëja kryesore që kjo pajisje ka një backlight që ju lejon të shihni gjendjen e zorrëve, nuk endet në errësirë ​​si më parë. Më mikroskopik capsule - 11 mm në diametër, i cili është 3 herë e vogël se diametri i zorrës së hollë (rreth 3 cm).


Moving peristaltikės kërkime mjekësore, ajo udhëton nëpër zorrët aq kohë sa nuk ka lënë trupin natyrisht, së bashku me jashtëqitjen. Ndërsa duke lëvizur kamera prodhon imazhe me definicion të lartë (80 mijë njësi). Trupi gjithashtu hetoi pajisje fikse që pranon videon. Provimi zgjat 9 orë. Gjatë kësaj periudhe, ju mund të bëni biznes tuaj, punën dhe madje edhe të ketë ushqim nehrubuyu. Një informacion i veçantë sensor të marra nga kapsula me udhëtimet nëpër zorrët, është transferuar në kompjuter, i cili është i formatuar në një video që zgjat rreth 20 minuta. Avantazhet e metodës në shumë kërkime mjekësore. Së pari, vydeokapsula e disponueshme, kështu që nuk ka rrezik të infeksionit. Së dyti, ajo lëviz nëpër zorrët krejtësisht pa dhimbje. Së treti, një diagnozë e tillë kërkon qëndrim në spital, ajo kryhet pacient i jashtëm. Së fundi, videokapsulna endoscopy ka shumë pak contraindications. Kjo nuk është bërë obligim për fëmijët, si dhe: gjatë shtatzanisë; zorrë pengesa; pacientët me stimuluesin; gjatë operacioneve të përsëritura të organeve të barkut.


Mjekët janë të këshilluar që të nënshtrohen kapsulë endoscopy në çdo dhimbje cramping në bark. Ajo është bërë obligim për erozive, proceset ulcerative mukozale, gjakderdhje fshehur gastrointestinale, tumoreve, dhe në nivele të ulëta të hekurit.
Një metodë efektive për diagnozën e sëmundjes kronike zorrëve, sëmundja Crohn. Gjithashtu, kamera është e madhe "të bërë nga" polyposis e zorrë e vogël, disa sëmundje të lindura, të zbuluar dëmet e shkaktuara nga përdorimi i drogës nonsteroidal anti-inflamator. Por në disa raste edhe nuk do të vydeokapsula. Për shembull, kur të ngjitet në lumen barkut zgavër e zorrë e vogël ngushton, kështu që kamera mund të lëvizin. Ajo mund të merrni mbërthyer, shkaku pengim zorrë.


2-3 ditë para se testi duhet të respektojë dietë të rreptë, një dietë eliminimin e ushqimeve që përmbajnë fibra dhe të tjera dobët tretet ushqime (fruta, perime, herbs, bukë të zezë, drithëra, bishtajore, kërpudha, manaferrat). Në dietë në vezë kaloni drejtuar-up të ziera, supë të ulët-yndyrë, djathë ose kos, mish i zier, peshk, pulë, bukë të bardhë. Recommended për të pirë çaj, lëngje agrume, ujë mineral pa gaz. Brenda 12 orëve para se të marrë kapsula duhet plotësisht të abstenojnë nga ushqimi.