Metodat për pastrimin e zorrëve në shtëpi


Gut të njeriut, është pengesa kryesore për jetëgjatësi dhe do të shkaktojë punën e dobët të zorrëve, është dietë të pahijshme, duke rezultuar në helmim toksina veta që janë formuar nga tretje të ushqimit dhe të grupimeve të gunga në dy pika. Gjithkush e di se zorrës së trashë është hapi i fundit në sistemin e tretjes dhe është pothuajse i plotë thithjen e lëngjeve nga petë e ushqimit, duke rezultuar në një stol formuar, të cilat janë shfaqur nëpër rektum.
Megjithatë, shpesh ndodh që njerëzit të konsumojnë një sasi të vogël të fibrave, e cila thith toksina helmuese dhe stimulon peristaltikės, dhe përveç njeri ishte duke pirë ujin që kontribuon në formimin e feces të ngurta, dhe në këtë rast, fillojnë të zhvillojnë kapsllëk . Në rastin kur stol në dy pika vonuar për një kohë më të gjatë sesa që kërkohet nga trupi, ka një thithjen shtesë e toksinave që hyjnë në njeriun gjak dhe është vetë-helmim. Në këtë rast është e nevojshme për të përdorur të gjitha metodat e spastrimit zorrë në shtëpi. Sigurisht, spastrim lehtë zorrë në shtëpi mund të ndihmojë për të sjellë pak toksinave nga trupi, por se kjo nuk do të ndodhë përsëri dhe flokët nuk ishin kronike, duhet të normalizojë ushqim dhe veçanërisht rritjen e marrjes me ujë për dy litra në ditë.Gjithashtu në gazrat e zorrë formuar dhe në qoftë se ata nuk do të shkojnë jashtë, ata nuk shkaktojnë më pak dëm në trup sesa toksina të tjera. Kur zorrë akumulon një sasi të madhe të gazit, që ata të fillojnë të jenë të zhytur në murin e zorrëve dhe pastaj bien në qarkullim të përgjithshëm, i cili çon në sëmundje të ndryshme. Zorrë bllokuar mund të rritet për shkak të konsumit të sheqerit dhe produkteve miell, dhe kjo është për shkak të faktit se niseshte, mbetje ngjitet fillojnë t'u lidhur me mukozë të prodhuara nga zorrët dhe pastaj depozitohen në muret e saj, e cila çon në shkelje kaloobrazovanyya dhe njëherësh ushqimi lëviz vështirë. Gradualisht grumbulluar në zorrët stol të dendur, ata mund të kthehet në gurë fekal dhe në disa njerëz kjo është deri në 20 kg, e cila çon në përçarje të organeve të brendshme. Kjo ndikon në murin e zorrëve, duke çuar në kolit, hemorroide. Fenomenet e tilla shkaktojnë stol të pamjaftueshëm, rumbling në barkun e tij, bloating tij, shurdhim në bark, përgjumje, marramendje dhe dhimbje koke.


Shkaku kryesor i këtyre sëmundjeve është kapsllëk që është shkaktuar nga muskujt butë të zorrëve, mungesa e lagështisë në trup dhe pak yndyrë në ushqim. Kapsllëk është burimi i sëmundjeve më të madhe njerëzore dhe në këtë mënyrë mund të zhvillohet sëmundjeve infektive, për shkak të faktit se microflora gut dhe ka të madhe, përveç të mikroorganizmave të dobishme dhe patogjene të grumbulluar, sidomos kur ka mbipopullim. Gjithashtu të jenë sëmundjet nervor, sëmundjet e lëkurës, fshikëz dhe veshkat dhe mëlçinë dhe sigurisht stomak. Prandaj, ju duhet të pastër zorrët dhe pas pastrimit restauruar çehre të zhduket fryma e keqe, të ndaluar marramendje, vjellje dhe fenomene të tjera. Prandaj, ju duhet të përdorni ndonjë metodë e spastrimit zorrë në shtëpi dhe në hapin e parë është për të bërë një seri të enemas.


Klizmë për herë të parë duhet të bëhet me ujë të ngrohtë, por të paktën një gjysmë litër, në ditën e dytë që një litër ujë, kaloni ditën e tretë, dhe vetëm në ditën e katërt mund të bëjë litra polutoramy e ujit, pastaj dita e pestë dhe të gjashtë të marrë një pushim, dhe shtatë hyjnë 2 litra ujë. Para marrjes së një klizmë dhe pas duhet masazh kujdes barkut. Por enemas nuk duhet të përfshihet, për shkak të asaj që mund të zhvillojë zakonin që do të çojë në letargji e peristaltikės zorrëve dhe kjo nuk do të jetë e mjaftueshme për të promovuar ushqimin e gjirit, duke shkaktuar kongjestion dhe ngadalësuar tretjen dhe formimin stol. Përveç kësaj ka tjetër spastrimi metodat klizmë zorrëve në shtëpi, kjo është bërë me ndihmën e bimëve në bazë të skemës. Në ditën e parë që ju mund të merrni fara koriandër, anise, qimnon, kopër dhe kopër, të gjithë ata të përziera në proporcione të barabarta dhe bluaj në një mulli kafeje, atëherë pini përzierje për 1 h. Litër. para gjumit. Këto fara kanë pronat e mirë laksativ dhe përveç kësaj, ato kontribuojnë në shkarkimin e gazit nga zorrë, e cila përmirëson sistemin biliar-hepatike. Dita e dytë e pastrimit të zorrëve në shtëpi janë si më poshtë, është e nevojshme të 8 lugë raven dhe Senna 5, bluaj atë dhe pini 1 ch. L. para gjumit.


Në ditën e tretë, dhe janë duke bërë një klizmë pastrimin, dhe pastaj të përgatisë një përzierje të lë eukalipt, lule kamomil, buckthorn leh dhe lule e Helichrysum, ata janë të përziera në pjesë të barabarta dhe për të mbajtur për ngrohje të ulët për pesë minuta, atëherë pini këtë zierje tri herë në ditë një gjysmë filxhan. Klizmë duhet të vihet edhe në rastin kur akti i jashtëqitjes ishte normale, por para se klizmë për të pirë një gotë me lëng patate, pastaj fle pas klizmë. Për të pastruar mirë zorrët, ju mund të pini një lëng panxhar javë me lëng molle, në një raport prej 1: 5. Pas spastrimit enemas, ju duhet të ndiqni një dietë për një javë dhe gjatë kësaj periudhe ju mund të hani produktet e qumështit, dhe lëngje të ndryshme me tul është më e mirë. Ju mund të hani, supave perime dhe pure patatesh me vajra bimore dhe perime, çaj me mjaltë është më e mirë, në mënyrë të shpejtë zorrët të pastër. Gjithkush duhet të mbani mend se gut është një nga organet kryesore, e cila varet nga kushtet e përgjithshme njerëzore dhe gjatësinë e jetës, kështu që zgjidhni me mençuri metodat e pastrimit.