Fryrje dhe kapsllëk në zorrë e njeriut


Shkencërisht lirimin e ajrit nga zorrë quajtur gazra në stomak. Funny fjalë. Po, dhe procesi shpesh çon fëmijët dhe disa burra të rrokulliset poshtë me të qeshura. Por kur ju keni një datë, dhe ju fryn si një jo më gruaje gome argëtim. Shumë karbohidratet në ushqim; përdorin një numër të madh të gazit-formimit ushqime (lakër, mollë e ëmbël, fasule, sode); Pjesë të mëdha të fibra, fruta ose fruta të thata; birrë dhe bukë kafe - ato shkaktojnë proceset e fermentimit; produktet e qumështit - nëse ka intolerancës lactose.


Fryrje dhe kapsllëk në zorrë të njeriut simptomat më të zakonshme të inflamacionit në zorrë (shpesh dysbiosis dhe sindromi i zorrëve nervoz), worms, pancreatitis, kolit, sëmundje kronike të mëlçisë, kapsllëk, neurozë dhe të sëmundjeve të tjera interesante të marrë të veçantë anti-vanitet (p.sh. espumizan); jo për të bërë një ndryshim të madh në dietë; hani rregullisht në pjesë të vogla dhe të balancuara; e konsiderojnë të drejtë përzierje të ushqimeve. Heq teas me kamomil, nenexhik, xhenxhefil, infusions e anise, qimnon, kopër, farë kopër.


Kur nuk ka udhëtim në tualet në të madhe nuk është pa kacavida apo, Perëndia më fal, tapash, ajo është një rast për të hedhur poshtë turpin dhe të kontaktoni spitalin në SHBA, nga rruga, çdo vit 150.000 njerëz vdesin nga sëmundjet e shkaktuara nga kapsllëk. Kjo është kështu për plotësinë. Kjo mund të shoqërohet me dhimbje dhe gëzim dhimbje që vlon, shije të keqe dhe erë në gojë, burping, oreksi reduktuar, reduktohet tonin e përgjithshme të trupit, dhimbje koke dhe dhimbje në muskuj, pagjumësi, mungesë tolerim të lëkurës e ushtrimit, stresi, ushqime me të ulët Përmbajtja e fibrave dietike (në përgjithësi, dietë të paekuilibruar) ushqim ushqim të ftohtë ose mungesa e përdorimit të ujit; disa ilaçe. Dhe të gjitha llojet e sëmundjeve të zorrëve, natyrisht, një shkelje e microflora zorrëve, hemorroide, inflamacion, etj


Bëni stërvitje (të paktën 15 minuta në ditë), veçanërisht në stërvitje të dobishme për njerëzit që përfshijnë muskujt e barkut; përpiqen për të pirë të paktën 2 litra ujë në ditë; Hani shpesh, por pak nga pak. Plug në dietën e më shumë perime, fruta, bukë të trashë të zezë, kos ose kos në ditë, kos, krunde, peshk me vaj, vaj flaxseed ose fara, bajame dhe vajrat e ullirit. Dobishme për vanitet dhe kapsllëk në mëngjes në një stomak bosh për të pirë një gotë me ujë të ngrohtë me 1 lugë mjaltë. Nëse prypyraet herë pas here, ju mund të pini me stomak bosh 1 lugë gjelle vaj liri ose çaj me kamomil, sanëz, karamele mente, buckthorn leh (një përzierje mbush për 1 minutë në ujë të vluar, ikjes).


Në mënyrë tipike, diarre, fryrje dhe kapsllëk fillon kohën më të gabuar. Para një intervistë të rëndësishme, për shembull, në qoftë se për shkak të kësaj ju nuk e merrni punën tuaj ëndërr, mos e humbni shpresën. Të gjithë mund të përfundojë keq. Në Afrikë, për shembull, njerëzit janë duke vdekur nga diarre. Në përgjithësi, diarre - shkaku i dytë i normës së vdekshmërisë foshnjore në botë. Dhe, për të trembë, shënim: fryrje kronike diarre dhe kapsllëk shkakton mangësi të vitaminave dhe mineraleve, dehidratuar. Ju duhet të mbani agjërimin 3-4-ditore: oriz i kufizuar gjysmë qull, të bardhë dhe barishte krisur, fruta të thata dhe hips. Në 3-4 ditë mollë lejueshme pjekur. Pastaj shkoni për një supë të lehta të perimeve me një minimum prej fije.