Mitet dhe fakte rreth stomakut


A keni folur për punën e organeve të brendshme, duke përfshirë edhe të tilla të rëndësishme si stomaku? Ndoshta dikush do të përgjigjet pozitivisht, por njerëz të tillë do të më shumë gjasa të jetë një përqindje e vogël. Injoranca e tillë shkakton panik ku nuk ka arsye për brengosje dhe mosrespektimi ato simptoma që nuk duhet të shkojnë pa u vënë re. Mjekët thonë se shumica e njerëzve janë të gabuara në lidhje me shëndetin e tyre, kështu që le të flasim për atë që mitet dhe faktet rreth stomakut themeluar në mendjet e shumë prej nesh.


1. Procesi i tretjes zhvillohet direkt në stomak. Mit apo fakt?
Ky mit. Pjesa kryesore e procesit të tretjes nuk është në stomakut dhe zorres se vogel. Në stomak është zhytur nga marrjes të ushqimit, përzierjen dhe të rëndë atë në një gjendje të slurry (chyme). Pastaj ajo i dërgoi pjesë të vogla në zorrë e vogël, ku procesi bazë të tretjes.

2. Reduktimi i marrjes të ushqimit të çon në një rënie në volumin e stomakut. Mit apo fakt?
Ky mit. Mjekët thonë se stomaku i një të rrituri nuk pësojnë ndryshime të rëndësishme në madhësi, përveç në rastet kur operacioni është për të zvogëluar stomakun. Në këtë rast nuk është shtrirë barkun dhe aftësinë e tij për t'u kthyer në normale në një dietë të ekuilibruar dhe për të reduktuar sasinë e minimum normale. Më pak ngrënë nuk është në gjendje për të zvogëluar stomakun, por ndihmon në zvogëlimin oreksin dhe nuk ndihen të urisë të fortë.


3. njerëz hollë nga natyra kanë një volum më të vogël të stomakut sesa plotë. Mit apo fakt?
Ky mit. Madhësia e stomakut nuk është e lidhur me vëllimin e trupit. Edhe njerëzit e hollë mund të ketë në stomak vëllim më të madh se ata që janë të shikuar peshën e tyre, dhe në këtë mënyrë kanë një tepricë. Njerëzit operohet për të zvogëluar stomakun dhe reduktuar ndjeshëm volumin e saj, madje edhe në krahasim me normale, mund të vazhdojë për të fituar peshë.

4. Ushtrime mbledhje apo barku në gjendje për të zvogëluar madhësinë e stomakut. Mit apo fakt?

Ky mit. Puna në shtypin - është e bukur, por nuk ka stërvitje nuk është në gjendje për të ndryshuar madhësinë fillestare të trupit duke përfshirë stomak. Lëvizja ndihmon në forcimin muskujt e barkut dhe shtresa djegur yndyrë akumuluar rreth bark.

5. Ushqime që përmbajnë fibër pazgjidhshëm, shkaktojnë më pak bloating dhe vanitet sesa ushqimet që përmbajnë fibër shpjegueshëm. Mit apo fakt?
Ky është një fakt. Për shembull, fibër shpjegueshëm gjenden në fasule, bizele, krunde tërshërë, agrume dhe i pazgjidhshëm - thekon misri, buka tselnozernovom, karrota, panxhar, lakër. Shkaku rritur bloating dhe fryrje janë rezultat i florës zorrëve të nevojshme për të tretet fibër shpjegueshëm. Fibër pazgjidhshëm nuk ndërveprojnë me enzimat e zorrëve nuk tretet, dhe për këtë arsye nuk ka gaz.

6. Për të reduktuar zbaticë acid (urth) duhet vetëm të humbni deri në 1 kg. Mit apo fakt?
Ky është një fakt. Pesha e tepërt mund të provokojë marrjen e acidit në ezofag dhe të shkaktojë urth. Reduktimin e yndyrë në zonën e barkut vetëm 500-800 gram mund të ndryshojë situatën për të mirë. Një shembull është gruaja shtatzënë kur me zhvillimin e embrionit dhe presionit të saj në organet e brendshme manifestohet urth. Lindjes heq presionin dhe urth kalon. Edhe një humbje të vogël peshë në zonën e barkut jep efekt të njëjtë.


7. Ushqimi ngrënë para shtrat mund të çojë për të fituar peshë në vend se të njëjtën sasi, por ngrënë gjatë ditës. Mit apo fakt?
Ky mit. Mendimi më ekspert se pesha e tepërt është vendosur për shkak se kalorive të konsumuar tejkalojë koston e djegies së tyre. Është e natyrshme të supozohet se gjatë ditës kemi rekrutuar djegur kalori më të shpejtë se sa gjatë natës. Atëherë pse është e vlefshme kjo deklaratë? Një grup i kg shtesë nuk është i bazuar në një cikël 24-orëshe. Nëse numri i përgjithshëm i kalorive që rrjedhin nga ushqimi në një periudhë kohe më të madhe se numri i kalorive që ju djeg, ndërsa në të njëjtën kohë, ju do të fitojë peshë.

Zorrë është duke punuar në ritmin e tij dhe në gjendje për të "vlerësuar" gjendjen tonë të përbashkët. Nëse ne jemi të lodhur, por në të shumtën kështu ndodh në fund të ditës, ka një rënie të dukshme në aktivitetin dhe të zorrëve që ndikon lëviz ushqimi nëpër sistemin e tretjes, dhe nuk do të ngadalësojë të ndikojë në peshë. Përndryshe, edhe nuk hahet gjatë natës mund të çojë për të fituar peshë të konsiderueshme.

8. Ai përmban 200 kalori krisur me vajra badiava përhapur në të, ndihmon të kontrollojë oreksin më të mirë se të njëjtat i krisur, me të njëjtat kalorive, por pa vaj. Mit apo fakt?

Ky është një fakt. Yndyrna janë të tretet karbohidratet shumë më i ngadalshëm dhe kështu janë duke qëndruar më gjatë në stomak dhe të japë një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë. Karbohidrateve të thjeshta (biskota, biskota, bukë) janë në gjendje të shpejt të rritur nivelet e insulinës dhe glukozës në gjak, si dhe për të zvogëluar atë sa më shpejt. Këto dallime të shfaqen jo vetëm mbi oreksin, por edhe humor. Si rezultat i kësaj - ju ndiheni të uritur dhe acarim.

9. Pothuajse të gjitha fasule të shkaktojë fryrje, dhe asgjë nuk mund ta ndalë këtë proces. Mit apo fakt?

Kjo është pothuajse një mit. Në fasule përmbajnë një lloj sheqeri që është në gjendje të tretet një enzimë të veçantë. Disa mjaft e mirë, ndërsa të tjerët nuk e bëjnë. Më pak i kësaj substance në trup, më shumë të ngjarë që pas përdorimit të leguminoze ju do të ndiheni të rritur vanitet. Për të ndihmuar të vijë e produkteve që përmbajnë enzimë të nevojshme për ndarjen e sheqerit. Përgatitja duhet të përfshijë Simethicone.