Helmimi - Trajtimi


Helmimi është kusht jashtëzakonisht e rrezikshme, sepse kur shenjat e para të dehjes (nauze, të vjella, dhimbje koke, dobësi, diarre, humbje të vetëdijes), mjek. Edhe viktima e butë helmimi duhet të qëndrojnë nën mbikëqyrje mjekësore të paktën 4 orë.
Parimet e përgjithshme Poison
Çfarëdo lloji i agjentit toksike që e ka shkaktuar helmim, kujdesi është dhënë në rend vijues.

 • Rikthen udhë ajrore, normalizimin normën e zemrës dhe presionin e gjakut.


 • Kaloni detoxification (heqja e toksinave).

 • Kaloni Inactivation përdorur kundërhelmet helm substanca që neutralizoj toksina.

 • Për të kryer terapi infuzion dhe eliminuar simptomat e helmimit.

 • Të vlerësojë nevojën për shtrimin në spital të helmuar.


 • Trajtimi i karbonit monoksidit të helmimit


  Ndihma e parë personi helmuar është të sigurojë qasje në ajër të pastër. Viktima duhet të paraqesë në rrugë për të pastruar gojën e vomitus, duke përdorur një lugë apo gishtat, të përfundojë garzë. Nëse keni vendosur një kanal gjendje kome. Për të shmangur të vjella të përsëritura, intravenoz metoclopramide 10 mg (analoge - tserukal, pardesy me mëngë reglan).

  Pastaj të kryejë trajtimin e oksigjenit - helmimi me monoksid karboni është i vetmi lloj i gjendjes së jashtëzakonshme, kur oksigjenit është përdorur në formë të pastër. Nëse viktima është e ndërgjegjshme, duke përdorur një maskë oksigjeni (10-15 l / min). Në rastin e sjelljes koma intubacion, e ndjekur nga mekanik ventilimi njëqind për qind oksigjen.
  Viktima është injektuar zgjidhje vena polyionic (hlosol, kvartosol, atsesol, 500 ml) ose bikarbonat natriumi (4%, 400 ml) dhe gemodez (400 ml). Trajtim futje shtesë e acidit askorbik dhe glukozë.

  Trajtimi i helmimit me alkool


  Në helmim akut etanolit kryen veprime komplekse urgjente:

 • pastrimin e gojës;

 • Kanal Instalimi kur koma;

 • Thithja e oksigjenit;

 • Administrata e nënlëkurës e atropine (01%, 1 ml):

 • metoclopramide intravenoz (10 mg).


 • Qymyr Detoxification ose Lavage stomakut duke përdorur joefikase për shkak se etanoli është zhytur shpejt.
  Trajtimi i helmimit me alkool ndihmon për të eleminuar përgatitjet veçanta - metadoksylom. Ajo përshpejton sekretim të etanolit dhe ACETALDEHYDE reduktimin efektet e tyre toksike. Injektuar drogës 5 - 10 ml intramuskulare ose intravenoze për 15 orë (300-900 mg holluar 500 ml 5% vitet e glukozës ose kripur). Prekur japin vitamina monitor hemodinamikën.

  Trajtimi i helmimit merkuri


  Merkuri është një nga toksina më të zakonshme dhe të rrezikshme. Në rastin e helmimit me avull merkuri ose përmes marrjes së kripës në stomak, kërkohet shtrimin në spital. Para se ardhja e mjekut viktimës duhet të pini 2 - 3 gota e ujit për të pastruar stomakun, të marrë qymyr. Ajo duhet të shpëlaj gojën me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium.
  Akute helmim zhiva antidot unytyolom ofron trajtim që administrohet intramuskulare (5 ml, 5%) për 20 ditë. Unytyolu alternativë moderne është acid suktsymer mezodymerkaptoyantarnoy - është një antidot është më pak toksike dhe ka më pak efekte anësore.

  Trajtimi i helmimit me acid acetik


  Uthull shkakton djegie të rënda mukozës, ënjtje të ezofagut, abuzimit dhe refuzimi hematopoietic funksionin e veshkave. Për shkak të ënjtje Lavage stomakut paaftë për të mbajtur brenda 1 - 2 orë pas gjetjes acid acetik në trup. Para se të larë morfinës subcutaneously administruar (1 ml 1% zgjidhje).
  Helmim acid acetik përfshin trajtimin e bikarbonat natriumi (infuzion ose njëherësh 600-1000 ml, 4%) për të ruajtur urinë alkaline dhe për të parandaluar dështimin e veshkave. Një trashje e plazmës së gjakut duhet të hyjnë viktimës ose plazma zgjidhje zëvendësuar.