Simptomat e helmimit


Sëmundje Shkaku papritur mund të jetë një ndikim negativ të substancave të rrezikshme. Ajo është e helmimit të trupit. Është e rëndësishme për të identifikuar burimin e toksinave - për shkak se çdo herë e humbur mund të çojë në pasoja të pakthyeshme. Ju duhet të jetë në gjendje të dallojë shenjat e helmimit nga produktet e caktuara ose kimikateve. Në disa raste të zakonshme të helmimit do të diskutohet në artikullin e sotëm tonë.

Simptomat e helmimit me monoksid karboniMonoksidi i karbonit nuk ka ngjyrë, pa erë, e bën trupin shpejt, por në heshtje. Prandaj, për të përcaktuar shkakun e helmimit simptoma vetëm, është e vështirë. Helmimi me monoksid karboni mund të ndodhë në qoftë se gjendja shëndetësore është përkeqësuar, pasi duke qenë në dhomën ku:


 • ishte fokusi i një zjarri;

 • instaluar në mënyrë të paligjshme pajisjet për ngrohje me gaz;

 • ekstrakt rëndomtë ose të mbushur me njerëz;

 • zhvilloi automobil shter gazeve.


 • Probabiliteti i helmimi me monoksid karboni si një industri të mëdha kimike, si oksid karbohidrate - produkt normal i djegies jo të plotë të substancave organike.
  Shenja simptomatike e helmimit me gaz nga:

 • dhimbje koke të rënda;

 • të përzier;

 • frymëmarrje vështirësi;

 • humbja e vetëdijes;

 • cianoza e lëkurës.


 • Simptoma të ngjashme të ndodhë në rastet e helmimit dhe metan. Ky gaz është përdorur si karburantit. Ai gjithashtu nuk ka ngjyrë, pa erë. Por në metanit përditshme (për soba me gaz, kaldaja dhe kolona) shtohet Deodorant - mercaptans - një substancë me një erë të athët të pakëndshme. Sepse rrjedhje metan njohin shumë e thjeshtë.

  Simptomat e helmimit merkurit me termometër


  Mercury - një metal të lëngshme, rrezikshme per trupin e njeriut në çdo kontaktit. Helmimi akut zhiva ndodhë kur thithur një sasi të konsiderueshme të avullit në rast gëlltitje apo merkurit pastër dhe kripërat e saj. Në rast të termometrit dëme merkurit pak topa lëvizin mund të merrni në mukozën e syve ose gojës. Kontakt i tillë me helm kontribuon në penetrimin e shpejtë të molekulave të merkurit në gjak. Në të njëjtën kohë ka nuhatës metalike të lëngshme. Si sasia e merkurit në termometër nuk është mjaft e madhe për të helmimit akut, simptomat e dehjes mund të ndodhë në të njëjtën kohë. Simptomat e helmimit merkurit:


 • shije metalike në gojë;

 • të përzier;

 • çrregullime të tretjes;

 • gjakderdhje mishrat;

 • rrit jargëzim;

 • ndërprerja e sistemit nervor qendror.


 • Simptomat e helmimit kërpudha


  Toksina të përfshira në ushqim, ndonjëherë duke shkaktuar helmim më të vështirë dhe akute. Dhe një nga ushqimet më të rrezikshme është një ndërtesë. Sigurisht, kjo është një kërpudhat helmuese. Por ata janë kaq shkathtësi mund të "maskaradë" nën kërpudha të përdorshme që edhe mbledhësit më me përvojë kërpudha ndonjëherë gabim. Mjafton atë një pak këpurdhë zbehtë merrni një tenxhere të kërpudhave ushqimor si ushqimi bëhet kërcënuese për jetën. Simptomat e helmimit kërpudha janë të ndryshme nga helmimi konvencionale ushqimore dhe mungesa e rritjes së temperaturës mund të ndodhë 2-24 orë pasi të hahet e produktit. Shenjat duke marrë toksina fungale në trup:


 • dhimbje koke;

 • të përzier;

 • të vjella të vazhdueshme;

 • diarre të rënda ose kapsllëk;

 • rrit jargëzim;

 • ndërprerja e sistemit nervor qendror.


 • Nuk ka humbje të shpejtë fluide, dehidratim ndodh. Prandaj, në shenjë e parë e çdo helmimit duhet menjëherë të plotësoni ekuilibër fluide dhe electrolyte. Në rastin e helmimit kërpudha shtënë fuqishme të marrë në mëlçinë dhe veshkat. Me trajtim joadekuat tashmë në ditën e dytë mund të jetë renale akute dhe dështimin hepatik. Pasojë e këtij zhvillimi - vdekja.

  Simptomat e helmimit nga klorit


  Një tjetër rast shumë i zakonshëm i helmimit - klorit dehje. Klor - një substancë shumë aktive. Në mënyrë tipike, ajo është përdorur në jetë përditshme në formën e klorur hidrogjeni. Ajo është gjetur në shumë detergjenteve. Thithja e avujve të acidit klorhidrik në një dhomë të vogël të mbyllur mund të çojë në helmim dhe djeg traktit respirator. Kushtet akute e helmimit të lindin në rast të gëlltitje substancave të klorit që përmbajnë klor. Simptomat e helmimit nga klorit:

 • dështim të frymëmarrjes;

 • ënjtje e fyt qielli;

 • dobësi e muskujve;

 • dridhje të dorës;

 • dhimbje të mprehtë në bark të drejtë;

 • dhimbje në gjoks;

 • skuqje në formën e urtikaria.


 • Shenjat e helmimit me alkool


  Alkooli dehje është rezultat i sasive të tepërta të alkoolit në gjak. Efektet e dëmshme të alkoolit, mbi të gjitha, ka në tru. Simptomet kryesore të helmimit me alkool:

 • koordinimi i dobët i lëvizjeve;

 • të përzier;

 • të vjella;

 • dhimbje koke;

 • humbja e mundshme e vetëdijes;

 • takikardi;

 • uljen e presionit të gjakut;

 • konfiskimet;

 • Arrestimi mundur frymëmarrjes.